Йолом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Йолом — смушева шапка зі шликом, яку носили українські козаки. Такі шапки виготовляли з сірої, білої або чорної овчини. Козацькі шапки мали урізаний вверх з пришитим шликом (вилишкетом), який звисав з лівого боку, де він прикріплювався до наголовника гапликом. Такі ж самі шапки з червоним шликом носили чумаки. Шлик оздоблювали нашитим сібним або золотим хрестом і завершувався він золотою або срібною китичкою. Шлик був такого ж кольору, як і жупан, найчастіше червоного або синього кольору.

Познаньський свідчить, що йоломом зовуть на Київщині циліндричну шмушеву шапку. За Опанасом Шафонським: на Поліссі літом носили круглі з войлока шапки, які називали — йоломок, а зимою круглу шапку з овчини, яка називалася кучма.

В Карпатах шликом називали круглу шапочку з сукна з загнутим околишем з хутра. Сукно було найчастіше блакитного кольору або також червоного. Таку шапку з червоним сукном називали — мармазинкою.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Вовк, Хведір. Студії з української етнографії та антропології / проф. Хведір Вовк. — Прага: Укр. громад. вид. фонд, [1916?] (Друк. «Легіографія»). — 354, [2] с. : іл., [23] арк. іл.
  • Стамеров К. К. Нариси з історії костюмів, 1978