Йоні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Кам'яна йоні, Лам Донг, В'єтнам.

Йоні (санскр. योनि) — санскритський термін, що часто використовується для позначення піхви (як, наприклад, в «Камасутрі»), вульви, матки. У буквальному перекладі означає «черево», «місце народження».

Символіка[ред.ред. код]

Лінга-Йоні, Лам Донг

Слово має велику кількість різних значень — як в мирському контексті, так і в релігійному: «джерело, походження, місце відпочинку, сидіння, вмістилище, сховище, житло, будинок, гніздо».

Йоні-мудра.

У індуїзмі йоні уособлює жіноче, сприймає початок, активний принцип, який виступає як протилежність пасивного чоловічого принципом, яким є лінгам[1]. Йоні символізує Шакті та інші жіночі аспекти Бога. Також одне із 1000 імен бога Вішну — Вішвайоні — джерело всесвіту. У більш широкому значенні йоні уособлює все, що порожньо всередині, сприймає або увігнуте.

Американський дослідник міфології Джозеф Кемпбелл (англ. Joseph John Campbell) асоціює йоні з Калі, первинною богинею, Шакті (енергією, силою) Шиви".[2]

Найдавніші археологічні знахідки, які прийнято вважати йоні і лінгамом, були виявлені при розкопках в Хараппі і Мохенджо-Даро і відносяться до періоду Цивілізації долини річки Інд.

Значення в джйотіш[ред.ред. код]

В джйотіш друга накшатра Бхарані має символом йоні. Кожне з 28 місячних сузір'їв має відповідний із 14 класів йоні, а саме — кобила, слониха, вівця, змія, собака, кішка, щуриця, корова, буйволиця, тигриця, зайчиха, мавпа, львиця, мангуст. Використовують для визначення сумісності пар за 5-бальною системою — де 4 найкраща сумісність, 0 — антагоністи.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Jansen, Eva Rudy. The book of Hindu imagery: gods, manifestations and their meaning. — Binkey Kok Publications, 2003 (1993) — 'P. 46, 119 '. — ISBN 90-74597-07-6.
  2. Campbell, Joseph Oriental Mythology: The Masks of God. — P.170-171

Посилання[ред.ред. код]


Індуїзм Це незавершена стаття про індуїзм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.