Йон I Кувлунґ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йон I Кувлунґ
Народився 12 століття
Помер 1188
Берґен, Норвегія
Діяльність Антикороль, чернець, священник
Батько Інге I

Йон I Кувлунґ (д/н — 1188) — король Норвегії з 1186 до 1188 року. Походив з династії Інґлінґів, учасник громадянської війни.

Життєпис[ред. | ред. код]

Син Інґе I, короля Новрегії, та королівської коханки, ім'я якої невідоме. Як позашлюбний син практично не мав прав на трон. Втім з початком тривалих війна за владу у Норвегії у 1170-1180-х роках Йон теж здобув владу.

На час захоплення влади Сверріром I Йон був монахом у монастирі Ґоведея поблизу Осло. Звідси його прізвисько «кувлунґ». — від норвезького «кувл» — плащ монаха.

У 1185 році прихильники Йона повстали у південній Норвегії, захопивши Осло. Згодом у 1186 році на тінгу у Тонсберзі оголосили його королем. При підтримці багатьох аристократів та деяких єпископів Йон I оволодів східною та західною Норвегією. Восени кувлунґи зненацька захопили столицю Нідарос (сучасний Тронгейм), втім не змогли захопили нещодавно збудований замок Сверрірборґ. Не маючи змоги здолати опір його захисників Йон I відступив. Після цього почалися невдачі у кувлунґів — у 1188 році вони здали важливу фортецю Тонсберґ й відступили до Бергена. Тут у морській битві вони зазнали поразки, а сам Йон I загинув.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Krag, Claus Sverre. Norges største middelalderkonge (Aschehoug. Oslo: 2005)