Йормунґанд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Битва Тора із морським змієм, Henry Fuseli, 1788.

Морський змій Йормунґанд (давньоісл. Jörmungandr, дослівно «велетенська палиця») є одним із трьох хтонічних чудовиськ, дітей Локі та гігантесси Анґербоди. В Торсдрапа, Faðir lögseims, (в перекладі батько нитки моря), тобто батько Йормунґанда, використовується як кеннінґ (посилання) на Локі. Йормунґанда часом називають Мідґардським змієм (давньоісл. Miðgarðsormr).


Одін заборонив Локі сходитись із Анґербодою (дослівно: «та, що віщує лихо»), оскільки було пророковано, що діти від їхнього союзу принесуть загибель богам. Коли Локі порушив заборону, Аси викрали трьох їхніх дітей, вовка Фенріра, Хель та Йормунґанда. Боги знали, що змій небезпечний для людей, тому вони вкинули його до вод моря що оточє Мідґард. Йормунґанд виріс настільки велетенським, що, охопивши всю землю, схопив свій хвіст.

Заклятим ворогом змія є Тор, бог-громовик. Збереглося три перекази про їх зустрічі. У першому розповідається як Тор, прибувши у супроводі Локі та Тьяльві до велетнів в Утґард, виконуює завдання короля-гіганта Утґардалокі (що назвався призустрічі з Тором Скрюмиром). Одним із завдань було підняти величезного кота. Тор зміг це зробити тільки наполовину. В кінці саги виявляється, що кіт — це насправді змій, а видався він котом тому, що Скрюмир навів ману на богів.

Наступна їхня сутичка відбувається, коли Тор відправляється порибалити разом із гігантом Химіром. Запливши далі, ніж звичайно, Тор ловить на гачок змія, витягує того на поверхню та починає бити Мьйольніром. Нажаханий Химір обрізає линву, і змій зникає у морі.

Остання їхня зустріч відбудеться під час Раґнарьоку, громовик уб'є Йормунґанда, але перед тим крапля його отрути потрапить на Тора, внаслідок чого бог помре також. Слід зауважити, що боротьба бога-громовика зі змієм є класичним сюжетом у індоєвропейській міфології.

Альтернативні імена:

  • Йормунганд (Jörmungandr)
  • Йормаґунд (Jormagund)
  • Йормуґанд (Jormugand)
  • Йорманґунд (Jormangund)
  • Йормунґандр (Jormungandr)

Див. також[ред.ред. код]

Йормунґанд (аніме)

Посилання[ред.ред. код]