Йорунд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Йорунд
Народився невідомо
Уппланд
Помер бл. 440
Лімфьорд
страта
Національність свей
Діяльність політик
Титул конунг
Посада Король Швеції[d]
Термін 402—440 роки
Попередник Хакі
Наступник Аун Старий
Конфесія поганство
Батько Інгві
Рід Інглінги
Діти 1 син

Йорунд (*Jorund, д/н — 440) — напвівлегендарний конунг свеїв у бл.402440 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з династії Інглінгів. Син конунга Інгві. Молодим втратив батька, тому владу здобув Альв, а потім Хуглейк. У подальшому вимушені були тікати з батьківщини.

Сноррі Стурлусон, розповідає, що він разом з братом Еріком був морським конунгом. Одного разу вони пішли в похід на Данію, де воювали з Гудльогом, конунгом Халогаланда (у Норвегії). Всі вояки на кораблі Гудльога (Гудлауга) були перебиті, корабель конунга потоплено, а його захоплено у полон. Вони висадили його на сушу на острові Страум (Стромонес) і там повісили.

Дізнавшись про те, що конунг Хакі, який захопив землю їхніх предків, часто відпускає своє військо в набіги, брати вдерлися до Уппланду і пішли на Уппсалу. На поле Фюрі братів зустрів Хакі з невеликим військом, але він боровся настільки люто, що вбив Еріка, зрубав прапор братів і змусив Йорунда тікати до своїх кораблів. Втім після битви Хакі помер від отриманих ран, і Йорунд повернувся до Світода (східний Свеаланд).

Відповідно до легенд Йорунд довго правив країною, але при цьому кожне літо вирушав у набіги. Одного разу він висадився в Ютландії в районі Лімфьорда. Потім рушив до Оддесунда (внутрішня частина Лімфьорда). Там його зустрів Гюлауг, син Гудльога.

За «Сагою про Інглінгів», коли жителі країни побачили це, вони все попрямували туди з усіх боків з великими і малими кораблями. Тоді Йорунд змушений був здатися переважаючим силам, і його корабель був потоплений: сам він намагався втекти морем, але був схоплений та привезений на сушу. Конунг Гюлауг велів спорудити шибеницю, наказав підвести свейського конунга до неї і повісити. В Уппланді владу успадкував син Йорунда — Аун («Книга про ісландців»).

Джерела[ред.ред. код]

  • Snorre Sturlasson (1991). Nordiska kungasagor. 1, Från Ynglingasagan till Olav Tryggvasons saga. Stockholm: Fabel. sid. 44-46. Libris 1266026. ISBN 91-7842-122-5
  • Birger Nerman, Det svenska rikets uppkomst, Generalstabens Litografiska Anstalt, 1925.
  • Ekrem, Inger (editor), Lars Boje Mortensen (editor) and Peter Fisher (translator) (2003). Historia Norwegie. Museum Tusculanum Press. ISBN 87-7289-813-5, p. 77.