К'ініч-Вав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
К'ініч-Вав
Animal Skull.svg
іменний ієрогліф К'ініч-Вава
К'ухуль Мутуль Ахав
Початок правління: бл. 562
Кінець правління: бл. 593
Інші титули:калоомте
Попередник: Вак-Чан-К'авііль
Наступник:XXIII Володар
Дата народження: між 534 та 554
Місце народження:Йашмутуль
Країна:Мутульське царство
Дата смерті:бл. 593
Місце смерті:Йашмутуль
Діти:1 син
Династія:Теотіуаканська династія
Батько:«Вогняний хрест»
Мати:Іш-Цуц-Чан

К'ініч-Вав (між 534 та 554 — бл.593) — ахав Мутуля у 562—593 роках. Відомий також під іменами «Череп тварини» та «Голова ящірки».

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з Теотіуаканської династії, ймовірно з якоїсь бічної гілки, проте достеменно невідомо. Його дід на ім'я К'ініч-Вав посідав одне з провідних місць за цариці Іш-Йок'ін. Син людини на ім'я Вогняний хрест та Іш-Цуц-Чан з царства Балам. Стосовно дати народження немає чітких відомостей, народився десь між 534 і 554 роками. Після загибелі у 562 році ахава Вак-Чан-К'авііля, зумів здобути владу. Низка дослідників вважає, що К'ініч-Вав мав претензії на трон за материнською лінією. Дата церемонії інтронізації невідома.

Незабаром після сходження на трон почав готуватися до відновлення потуги своєї держави. Про це відомі лише невеличкі факти. Так, він продовжував носити титул калоомте (імператора), підтверджуючи високий статус мутульських володарів та їх політичні амбіції в регіоні. За наказом К'ініч-Вава було створено «династичну посудину», в написі на якій перераховані одинадцятий, дванадцятий та чотирнадцятий царі Мутуля. К'ініч-Вав прагнув показати себе спадкоємцем першої династії і тим самим зміцнити власну легітимність. Водночас зміг зберегти контроль над низкою невеличких царств, зокрема Баламом, державою матері. Встановлені дружні стосунки з державою зі столицею в городищі Алтар-де-Сакріфісіос

Остання згадка датується днем 9.8.0.0.0, 5 Ахав 3 Ч'єн (24 серпня 593 року), коли він відсвяткував закінчення 20-річчя. Помер між 593 та 613 роками.

Єдиним можливим монументом К'ініч-Вава вважають стелу 8, але її датування залишається спірною. Гробницю цього правителя розташована під «Храмом XXXII» Північного акрополя і сьогодні позначається як «Поховання 195».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Guenter S. Under a Falling Star: The Hiatus at Tikal. Unpublished M. A. thesis, La Trobe University, Melbourne, Australia, 2002. — P. 97, 102—104, 112, 303—310
  • Wanyerka P. Classic Maya Political Organization: Epigraphic Evidence of Hierarchical Organization in the Southern Maya Mountains Region of Belize. PhD Dissertation, Southern Illinois University, 2009. — P. 495—498.
  • Martin, Simon; Nikolai Grube (2008). Chronicle of the Maya Kings and Queens: Deciphering the Dynasties of the Ancient Maya (2nd ed.). London and New York: Thames & Hudson. — P. 40-41.