КОРД

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Корпус оперативно-раптової дії
(КОРД)
CORD Patch NPU.svg
 
KORD in Krasnogorivka.jpg
 
Загальна інформація:
Тип: спецпризначенці
Юрисдикція: Україна Україна
Дата заснування: 2016
Структура:
Керівна організація: National Police of Ukraine emblem.svg Національна поліція
Вебсайт:
kord.npu.gov.ua

Commons-logo.svgВікісховище має мультимедійні дані за темою: Корпус оперативно-раптової дії

КОРД (абр. від Корпус оперативно-раптової дії) — підрозділ Національної поліції для вирішення надзвичайних ситуацій, рівень яких є настільки високим і складним, що може перевищити можливості сил оперативного реагування чи оперативно-розшукових підрозділів.[1]

Історія[ред. | ред. код]

12 березня 2015 року міністр МВС Арсен Аваков у своєму звіті «100 днів діяльності Уряду: шлях до стабілізації» повідомив, що на базі батальйонів особливого призначення та спецпідрозділів МВС буде створено єдиний підрозділ спеціального призначення і дістане він назву КОРД (Корпус оперативно-раптової дії).

Нашивки спецпідрозділу Національної поліції України «КОРД»

28 жовтня 2015 року розпочався прийом кандидатів на базі Національної академії внутрішніх справ, розташованої у Києві. Всього тестування пройшли близько 1,3 тисяч претендентів на службу у спецпідрозділі поліції.[2][3]

4 березня 2016 року перші 37 бійців групи «А» спецпідрозділу КОРД, пройшовши жорсткий відбір та двомісячний курс підготовки, приступили до виконання своїх обов'язків. Глава Національної поліції Хатія Деканоїдзе зазначила, що сьогодні в історії Національної поліції України ще один історичний день. За підтримки американських партнерів перші спецпризначенці, яких відібрали серед 900 кандидатів, отримали свідоцтва про проходження курсу підготовки.[4] Впродовж двомісячного курсу навчання вони переймали досвід та тактику ведення поліцейських спеціальних операцій Управління боротьби з наркотиками (DEA) Міністерства юстиції США та прикордонного патруля BORTAC[en][5]. Вісімдесят відсотків навчального курсу складали практичні заняття. До практичної частини увійшли зайняття з вогневої підготовки, яка є базовою дисципліною, а також тактики дій в екстремальних умовах, зокрема, приміщенні та лісовій місцевості. Крім того, кандидати отримали навички снайпінгу, бою на ножах, тактики дій при затриманні злочинців, які використовують авто. Теорія включала вивчення правових засад діяльності поліцейського спецпідрозділу, ознайомлення з кваліфікацією злочинів, проходження психологічної підготовки[6].

17 березня 2016 року у рамках створення Програми захисту свідків у складі КОРД Нацполіції стартували перші тренінги з US Marshal[7]. А вже через два тижні 17 інструкторів групи «В» спецпідрозділу «КОРД» Національної поліції України отримали сертифікати про закінчення навчання. Також в цей день, першого квітня, розпочався відбір кандидатів до підрозділів «КОРД» по всій Україні. До спецпідрозділу заплановано набрати 3076 поліцейських.

22 липня 2016 року представник ФБР вручив українським бійцям сертифікати про закінчення базового курсу із застосуванням спеціальної зброї і тактики. Упродовж 10 діб інструктори Федерального бюро розслідувань США ділились досвідом затримання порушників правопорядку з бійцями поліцейського спецназу КОРД.

Загалом в 2016 році спецпідрозділи КОРД розпочали свою роботу в Києві, Київській, Сумській, Харківській, Донецькій і Рівненській областях. Особлива роль була відведена підрозділам саме в останніх двох областях, через специфіку роботи в прифронтових населених пунктах в Донецькій області та боротьбою з бурштиновою мафією в Рівненській області.

31 січня 2017 року бійці спецпідрозділу КОРД спільно з полком поліції «Київ» та батальйону особливого призначення кримінального та превентивного блоків ГУНП в Донецькій області були направлені в прифронтове місто Авдіївку на яку напередодні почався наступ з боку бойовиків та бандформувань. Усі бійці мають досвід роботи в умовах бойових дій та належну підготовку. Серед завдань правоохоронців — зберегти правопорядок та попередити мародерство. Для служби на лінії вогню поліцейські забезпечені спецтранспортом.

28 травня 2017 року в обстріляну терористами Красногорівку Донецької області для надання допомоги громадянам, а також для посилення охорони громадського порядку і зруйнованих адмінбудівель направлений спецпідрозділ КОРД. В облуправлінні поліції повідомили, що спецназівці нестимуть службу з охорони громадського порядку, евакуювати людей на бронетехніці у разі необхідності, здійснювати антитерористичні заходи.[8]

22 червня 2018 року відбувся 14-й випуск бійців підрозділів поліції особливого призначення КОРД у Черкаській і Тернопільській областях. Цей випуск повністю завершив формування територіальних підрозділів КОРД в Україні.[9]

Завдання та функції[ред. | ред. код]

Підрозділи «КОРД» мають такі спеціальні завдання та функції[10]:

 • здійснення спеціальних операцій із захоплення небезпечних злочинців;
 • звільнення заручників;
 • надання силової підтримки іншим підрозділам поліції, в тому числі й під час оперативно-розшукових та слідчих дій;
 • участь в антитерористичних операціях під керівництвом Антитерористичного центру СБУ;
 • вивчення та систематизація вітчизняного й закордонного досвіду у сфері протидії злочинності.

Антитерористичні та операції Об'єднаних сил[ред. | ред. код]

Найбільшу потребу у залученні КОРДу має кримінальний блок ГУНП в Донецькій області, у регіоні, де з 2014 року триває війна, де наявна велика кількість зброї, боєприпасів, і де люди, які вчиняють правопорушення, можуть бути озброєними. За відсутності спецназу до виконання спецоперацій по затриманню злочинців долучався батальйон особливого призначення ГУНП в Донецькій області.

У структурі обласного главку Донеччини сформований підрозділу КОРД, який нараховує більше 100 чоловік, має чергову частину, штаб, штат інструкторів, відділ інспектування, аналітиків, які розробляють спецоперації, та безпосередньо — команду спецназу з 70 чоловік.

28 жовтня 2016 року перші 17 бійців поліцейського спецпідрозділу завершили курс підготовки та отримали сертифікати КОРДу. Це — штурмовий загін, завданням якого в умовах бойових дій буде нейтралізація диверсійно-розвідувальних груп противника, затримання терористів, звільнення заручників. Більшість з них — бійці колишнього «Соколу», мають досвід служби в умовах АТО та брали безпосередню участь в спецопераціях на лінії розмежування.

Також підрозділи КОРД беруть участь у всеукраїнських антитерористичних навчаннях спільно з підрозділами СБУ, НГУ та ДПСУ. Так в 2016 році були проведені спільні навчання з звільнення посольства Держави Ізраїль в Києві, Міжнародного аеропорту «Бориспіль», Харківської ОДА та інших важливих об'єктів державного та міжнародного значення.

21 листопада 2017 року на полігоні Національної гвардії України в Нових Петрівцях, що на Київщині, за технічної допомоги Уряду США пройшли спільні навчання спецпідрозділів Національної гвардії України — «Омега», Державної прикордонної служби — «Дозор» та Національної поліції України — «КОРД». Спецпризначенці відпрацювали елементи безпарашутного десантування з гелікоптера із застосуванням різного обладнання, а також налагодили евакуацію групи із заданого району за допомогою спеціального каната.[11]

Структура[ред. | ред. код]

Залежно від специфіки функцій, посадових (функціональних) обов'язків, покладених на поліцейських, структурні підрозділи поділяються на два типи[12]:

 • тип «А» (штурмові підрозділи) — відділи (відділення, сектори), які призначені для безпосереднього проведення спеціальних поліцейських операцій та інших заходів у сфері протидії злочинності, пов'язаних із підвищеною загрозою для життя і здоров'я поліцейських, імовірністю збройного опору, та служба в яких передбачає, що поліцейські повинні мати високий рівень фізичної підготовленості, професійної майстерності, зокрема володіння спеціальними тактичними навичками, а також вміння впевнено діяти в екстремальних умовах;
 • тип «Б» (підрозділи забезпечення) — відділи (відділення, сектори), призначені для забезпечення діяльності структурних підрозділів типу «А».

Основні принципи комплектування[ред. | ред. код]

Підрозділи спеціальних операцій комплектуються на добровільних засадах і контрактній основі особами, які[12]:

 1. Мають досвід практичної роботи (служби) в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Збройних силах, Службі безпеки України не менше трьох років.
 2. Брали участь у проведенні антитерористичної операції у складі підрозділів, утворених відповідно до законодавства України.
 3. Пройшли співбесіду із керівництвом Департаменту КОРД.
 4. Пройшли спеціальне психологічне та медичне обстеження, за результатами яких визнані придатними до проходження служби у підрозділах проведення спеціальних операцій.
 5. Успішно здали нормативи з фізичної підготовки та пройшли п'яти-добовий курс на витривалість.
 6. Пройшли спеціалізоване навчання у Департаменті організації діяльності Корпусу оперативно-раптової дії та успішно здали іспити.

Кандидат (за наявності його згоди) на заміщення посади у відділі проведення спеціальних операцій спецпідрозділу КОРД може бути опитаний спеціалістом служби із застосуванням комп'ютерного поліграфа.

Оснащення[ред. | ред. код]

Спорядження команд «КОРД» розроблено для різних особливих ситуацій, включаючи ближній бій в міському середовищі. Спецпризначенці забезпечуються літнім (камуфляж MULTICAM) і зимовим (камуфляж НАТО A-TACS AU) форменим одягом та взуттям встановленого зразка, а також засобами індивідуального захисту (протигази, шоломи, бронежилети, протиударні та балістичні щити, захист для рук і ніг).

Озброєння[ред. | ред. код]

Підрозділи «КОРД» використовують пістолети, автомати, карабіни, дробовики і снайперські гвинтівки. Допоміжні тактичні засоби, такі як, поліцейські собаки[13], світлошумові гранати і гранати зі сльозогінним газом.

Станом на початок 2016 року бійці спецпідрозділу КОРД отримали пістолети Glock 17 та Jericho 941[14], пістолети-кулемети HK MP5[15], дробовики «Форт-500», автомати «Форт-221», «Форт-224», карабіни «Z-10», «Z-15», кулемети «Форт-401», ручні гранатомети «Форт-600», снайперські гвинтівки «Форт-301» та Barrett M107A1.

Для швидкого злому дверей (замків, петель або руйнування всієї дверної рами) можуть використовувати тарани, дробовики з руйнівними зарядами, вибухові пакети.

Під час забезпечення громадської безпеки на масових заходах команди «КОРД» також використовують нелетальну зброю: тазери, балончики з перцевою сумішшю, дробовики з гумовими набоями, зброю, що стріляє кульками з перцем, гранати зі сльозогінним газом, світлошумові гранати.

Техніка[ред. | ред. код]

Бійці групи «А» (штурмові загони) для роботи на лінії вогню забезпечені спецтранспортом: бронеавтомобілями «Варта», які були розроблені спеціально для поліції особливого призначення та модернізованими БРДМ-2, що використовуються виключно в спецопераціях в зоні бойових дій на сході України.[16]

Для уникнення виявлення підозрюваними в ході операцій також використовуються модифіковані автобуси, фургони, вантажівки та інші транспортні засоби, які виглядають як звичайні машини. Зокрема це броньовані Toyota Land Cruiser, Volkswagen T6, Peugeot Boxer[17][18].

Також поліцейськими активно використовуються вертольоти для повітряної розвідки, перевезенні особового складу, поранених або затриманих. Для цього в розпорядженні спецпідрозділу є гелікоптери Мі-8МСБ-В.[19]

Галерея[ред. | ред. код]

Аналоги[ред. | ред. код]


 • Бразилія Бразилія: BOPE (Batalhão de Operações Policiais Especiais: Батальйон Спеціальних Поліцейських Операцій) — елітний спеціальний підрозділ військової поліції штату Ріо-де-Жанейро в Бразилії;
 • Велика Британія Велика Британія: Special Branch[en]; — спеціальна служба поліції (Metropolitan Police Special Branch);
 • Грузія Грузія: Центр спеціальних операцій МВС Грузії;
 • Ізраїль Ізраїль: ЯМАМ (ивр. ימ"מ‎, акронім Спеціальний центральний підрозділ (יחידה מרכזית מיוחדת, Йехіда Мерказіт Меюхєдет) — спецпідрозділ прикордонної поліції Ізраїлю (МАГАВ), основний антитерористичний підрозділ поліції Ізраїлю;
 • Іспанія Іспанія: GEO (Grupo Especial de Operaciones: Спеціальна група по операціям) — спеціальний підрозділ Національного поліцейського корпусу Іспанії;
 • Італія Італія: GIS (Gruppo Intervento Speciale: підрозділ особливого реагування) — частина спеціальних місій Італії.
 • Коста-Рика Коста-Рика: спецпідрозділ GAO (Grupo de Apoyo Operativo) Національної поліції Коста-Рики;[20].
 • Німеччина Німеччина: GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9: Група охорони кордонів 9) —спецпідрозділ Федеральної поліції Німеччини;
 • Румунія Румунія: SPIR (Serviciul de Poliție pentru Intervenție Rapidă: Служба Поліції Швидкого Реагування) — загін для забезпеченням силової підтримки інших підрозділів Столичної поліції під час місії з високим ступенем ризику;
 • Росія Росія: СОБР (Специальный Отряд Быстрого Реагирования: Спеціальний Загін Швидкого Реагування) — федеральні і регіональні спеціальні підрозділи Росгвардіі;
 • Сальвадор Сальвадор: GRP (Grupo de Reacción Policial: Група реагування поліції) — загін спеціального призначення поліції Сальвадору;
 • США США: SWAT (Special Weapons And Tactics: Спеціальна зброя і тактика) — спецпідрозділи в американських правоохоронних органах;
 • Франція Франція: GIGN (Groupe d'Intervention de la Gendarmerie Nationale: Група втручання Національної жандармерії Франції) —елітний антитерористичний підрозділ Національної жандармерії Франції.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. КОРД
 2. Перша частина кандидатів до КОРДу почала проходити психологічне тестування (ФОТО, ВІДЕО)[недоступне посилання з квітня 2019]
 3. Розпочався другий етап відбору до КОРДу
 4. Сьогодні в історії Національної поліції України ще один історичний день.
 5. ФОТОрепортаж
 6. У Києві відбувся перший випуск бійців спецпідрозділу поліції КОРД
 7. Американці почали тренувати новий український спецназ
 8. Порядок у Красногорівці охоронятиме КОРД
 9. В Україні завершили формувати спецпідрозділ поліції КОРД
 10. Завдання КОРД
 11. Спецпризначенці «Омеги», «Корду» та «Дозору» спільно відпрацювали безпарашутне десантування з гелікоптера та евакуацію (ВІДЕО)
 12. а б ПОЛОЖЕННЯ про підрозділи поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії»
 13. Для спецпідрозділу «Корд» підготували собак-штурмовиків
 14. Перші спецпризначенці завершили навчання
 15. МР5 для КОРД
 16. Нові бронемашини «Варта»
 17. Бійці КОРД будуть їздити на позашляховиках Toyota Land Cruiser
 18. 2 мікроавтобуси Peugeot Boxer отримали бійці поліцейського спецпідорозділу КОРД
 19. Мі-8МСБ-В
 20. Jaime Lopez. Police Cadets in Costa Rica Get Real-Life Instruction // «The Costa Rica Star» від 19 вересня 2013

Посилання[ред. | ред. код]