Каба (майя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Каба is located in Мексика
Каба
Каба


Каба (ісп. Kabah, Kabaah, Kabáh, Kahbah, Kaba) — археологічна пам'ятка та колишнє місто цивілізації майя на південному сході мексиканського штату Юкатан.

Фрагмент фасаду «Храму масок» на малюнку Фредеріка Катервуда

Місто розташоване на південь від Ушмаля та зв'язане з ним величезною 18 кілометровою пішохідною, вимощеною дорогою шириною 5 метрів з монументальними арками на кожному з кінців. Каба — другі за розміром руїни регіону Пуук після Ушмаля.

Codz Poop — храм масок (фрагмент)

Назва «Kabah» або «Kabaah», як передбачається, означає на архаїчній мові майя «сильна рука». Це — доколумбова назва місцевості, яка згадується в хроніках майя. Ще одна назва Kabahaucan, або «царська змія в руці».

Ця місцевість була заселена до 3 століття до н. е. Більшість архітектурних споруд, що збереглися до нашого часу, були побудовані між 7 і 11 століттями. Дата на одвірку однієї з будівель дешифрована як 879 рік і приблизно відноситься до періоду розквіту міста. Ще одна дата — одна з останніх вирізаних в класичному майянському стилі, відноситься до 987 року. Місто Каба було покинуте, або принаймні в нім не споруджувалися нові церемоніальні споруди, протягом кількох століть до іспанського завоювання Юкатану.

Найвідомішою спорудою в Кабі є «Палац масок», фасад якого прикрашений сотнями кам'яних масок довгоносого бога дощивши Чаака; цей палац або, вірніше, храм відомий як Codz Poop, що означає «згорнуті рогожі», за зовнішнім виглядом кам'яної мозаїки. Таке масове повторення елементів нехарактерне для мистецтва майя і створює унікальний ефект.

Маски бога дощу удосталь представлені і на інших спорудах Каби. У носах деяких кам'яних статуй богів була виявлена копалова смола, яка використовувалася як пахощі для ароматного диму.

У Кабі також знаходяться кілька інших палаців, низьких кам'яних будівель і ступінчастих пірамідальних храмів. Хоча більшість з них побудовано у стилі Пуук, в деяких спостерігаються елементи стилю Ченес. У Кабі збереглися ряд скульптурних панелей, цегляних віконних перемичок і косяків, тоді як в багатьох інших містах майя, що збереглися, ці фрагменти були переміщені в музеї. Скульптури в основному зображають правителів міста та військові сцени.

Codz Poop — храм масок

Перший розлогий звіт про руїни опублікували Джон Ллойд Стівенс та Фредерік Катервуд у 1843 році а перші розкопки були виконані Теобертом Малером в кінці століття.

У 2003 році розпочато нову програму у Каба, головне завдання якої полягає у відновленні численних споруд. Зараз тривають археологічні розкопки під керівництвом Рамона Карраско.

Каба розташована на мексиканському шосе 261, за 140 км на південь від міста Меріда у напрямку до Кампече, і є популярним місцем призначення для туристів. Руїни тягнуться на значну відстань по обидві сторони шосе; деякі з скульптур, розташованих далеко від шосе, відвідуються рідко і заросли лісом. За станом на 2003 рік, продовжувалося виконання урядової програми по очищенню і відновленню ряду будівель і проведення археологічних розкопок під спостереженням Рамона Карраско.

У 1993 році територія яка включає руїни Каба, стала заповідником (Parque Estatal) парком штату Юкатан в 1993 році.

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Координати: 20°14′52″ пн. ш. 89°38′52″ зх. д. / 20.2480000° пн. ш. 89.6480000° зх. д. / 20.2480000; -89.6480000

Пакал II Це незавершена стаття про Месоамерику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.