Каг'ю

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Каг'ю (Wylie: bka' brgyud) — одна з чотирьох шкіл тибетського буддизму.

Назва[ред. | ред. код]

Будда Ваджрадхара

Переважна більшість дослідників, як внутрішніх буддійських, так і зовнішніх, перекладає слово Каг'ю як «усна передача», «традиція передачі повчань», що повністю відповідає духу цієї школи. Усі майстри Каг'ю підкреслювали особливу важливість безпосереднього, особистого контакту з вчителем, який є носієм благословення, знань та досвіду медитації, зразком для наслідування та ототожнення, і який сам отримав таку ж «авторизацію» від своїх вчителів. Така безперервна передача живого досвіду гарантує автентичність вчення та дієвість методів.

Інші джерела дають більш розгорнуте трактування цієї назви. «Термін Каг'ю (тиб.: bka' brgyud) походить від довгої фрази, яка означає: „Лінії приємності чотирьох уповноважених“ (тиб.: bka' babs bzhi'i brgyud pa). Ось ці чотири лінії, що згадуються тут:

 1. Лінія передачі Гух'я-самаджа та Чатух-пітха, та Йоги тіла-ілюзії (ілюзорного тіла) та Пхови (викиду — переносу свідомості). Ці вчення прийшли від Будди Ваджрадхари (Держатель Діаманту), через махасіддхів Індрабхуті, йогиню Вісукальпу, Сараху, Нагарджуну та Тілопу;
 2. Лінія передачі тантри Маха-майя та Йоги сну від Будди Ваджрадхари через Джнянадакіню, Куккуріпу, Чар'япу та Тілопу;
 3. Лінія передачі Тантри Чакрасамвари та інших материнських тантр, а також Йоги ясного світла — це прийшло від Будди Ваджрадхари через Ваджрапані, Домбіпу, Вінаса-ваджру, Лавапу та Тілопу;
 4. Лінія передачі Тантри Хеваджри та Йоги внутрішнього тепла — від Будди Ваджрадхари через Ваджрапані, Камадева-ваджру, Падма-ваджру, Дакіню Кальпа Бхадре та Тілопу.

Альтернативний термін — це Карг'ю (тиб.: dkar brgyud) — це пізніше нововведення представників школи Другпа Каг'ю, воно пов'язане з традиційним носінням білого (тиб.: dkar) йогічного одягу». [14], стор. 23

Колесо Дхарми
Буддійські вчителі,
засновники школи Каг'ю
Тілопа (988 - 1069)
Наропа (1016-1100)
 Майтріпа (1007-1077)
 Куккуріпа
Марпа (10121097)
Міларепа (1028-1111)
 Речунг (1083-1161)
Гампопа (1079-1153)
Лінія Кармап

Підшколи[ред. | ред. код]

Школа Каг'ю має дві основні школи та багато малих. Дві головні школи це: Шангпа Каг'ю (тиб: shangs ра bra' brgyud) та Дагпо Каг'ю (тиб.: dwags po bka' brgyud).

 1. Шангпа Каг'ю була заснована великим йогіном та сіддхом Кх'юнгпо Налджор (тиб.: rnal 'byor — йогін з Кх'юнгпо), 978—1079. Він провів п'ятдесят років, вивчаючи сутри та тантри в Індії, Непалі та Тибеті. Він мав багато вчителів, у тому числі Сухасіддхі, Рахулагупту та райдужну тіло-форму Нігуми, дружини Махасіддхи Наропи. Монастир Жанг Жонг у долині Шанг був його основним монастирем. Усього він побудував сто монастирів. Він навчав [викладав вчення] тридцять років, у нього було вісімдесят тисяч учнів. Його головними вченнями були п'ять тантр: Чакрасамвара, Хеваджра, Махамайя, Гух'ямсамаджа та Ваджрабхаірава. Він також передавав доктрину Махамудри, вчення Нігуми та Сухасіддхи. Окремої школи цієї традиції більше немає, вона злилася з лінією Карма Каг'ю, але вчення збереглися та передаються багатьма Ламами Каг'ю.
 2. Дагпо Каг'ю Дагпо (тиб.: dvags po) — одно з імен великого вченого та йога Гампопи, котрий жив у долині Дагпо та зіграв вирішальну роль в заснуванні цієї школи в Тибеті. Засновником цієї школи є Марпа Лотсава (також відомий як Чок'ї Лодре, 1012—1099).

В цій школі виділяють «пряму» та «непряму» лінії.

«Пряма лінія» (тиб.: nye brgyud) традиції Дакпо Каг'ю описується таким чином:

В прямій лінії передаються, у першу чергу, Шість Йог Наропи.

«Непряма лінія» (тиб.: ring brgyud), яка найбільше приділяє увагу передачі Махамудри, описується таким чином:

Примітним є те, що на багатьох зображеннях (тханках) Дерева Прихистку лінії Карма Каг'ю індійські представники прямої лінії Тілопа та Наропа розташовані ззовні Дерева, над його вершиною, в той час як махасіддхи непрямої лінії, від Ратнаматі до Майтріпи, розташовані усередині групи вчителів Лінії передачі. Це вказує на те, що непряма лінія має для Карма Каг'ю значення не менше, а під час і більше, ніж пряма.

Після Гампопи в лінії Каг'ю утворилися підшколи — прийнято казати про чотири великі та вісім малих підшкіл.

«Чотири великі лінії» (тиб.: che bzhi) в Дакпо Каг'ю виникли від учнів Гампопи або його племінника Дакпо Гомцул (1116—1169):

 1. Камцанг або Карма Каг'ю, заснована Кармапою Дюсум Кх'єнпою (1110—1193), який навчався у Гампопи.
 2. Цалпа (тиб.: tshal pa) Каг'ю, заснована майстром Жанг Дракпа Цондру Дракпой (1123—1193), учнем Дакпо Гомцула.
 3. Барам (тиб.: 'ba' ram) Каг'ю заснував Барам Дхарма Вангчук, учень Гампопи.
 4. Пхагмо Друпа (тиб.: phag mo gru pa) — заснував учень Гампопи Пхагмо Дру Дордже Г'ялпо (1110—1170)

З цих великих ліній до наших днів збереглася лише Карма Камцанг

Із Пхагмо Друпа Каг'ю виділилося «вісім малих» ліній (тиб.: chung brgyad):

 • Дрікунґ (тиб.: 'bri gung)
 • Таглунг (тиб.: stag lung)
 • Тропху (тиб.: kro phu)
 • Другпа (тиб.: 'brug pa)
 • Марцанг (тиб.: smar tshang)
 • Йелпа (тиб.: gyel pa)
 • Шугсеб (тиб.: shug seb)
 • Ямзанг (тиб.: gya' zang)

Другпа, Дрікунґ і Таглунг збереглися до сьогоденності, Другпа найбільша з них, вона є головною школою Бутана.

Методологія[ред. | ред. код]

Вчення Каг'ю засновані на традиції Кадам (буддизм)[en] та Нових Тантрах. Особливі повчання цієї школи — це Наро Чодруг (тиб.: na ro chos grug), тобто Шість йог індійського махасіддхи Наропи, та вчення Махамудри махасіддхи Майтріпи.

Шість йог Наропи — це шість медитаційних вправ, що пов'язують роботу енергій і свідомості:

 1. йога проміжного стану (бардо, тиб: bar-do);
 2. йога внутрішнього тепла (туммо, gtum mo);
 3. йога сновидінь (мілам, rmi lam);
 4. йога ілюзорного тіла (г'юлю, sgyu lus);
 5. йога викиду (переносу) свідомості (пхова, тиб.: 'pho-ba)
 6. йога ясного світла (осал, тиб: 'od gsal).

Посилання[ред. | ред. код]