Калланай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Grand Anicut kallanai.JPG

Калланай (також відома як Гранд Анікут, таміл.: கல்லணை) — давня гребля, яка побудована через річку Кавері в окрузі Тіруччіраппаллі у штаті Тамілнад в Південній Індії.[1] Розташована за 15 км від міста Тіручірапаллі. Гребля побудована правителем держави Чола королем Карікалою у II ст н. е.[2][3] і є четвертою найстарішою водно-відвідною структурою в світі, яка досі використовується.

Історія[ред.ред. код]

Гребля була побудована царем Карікалою приблизно у другому столітті.[4][5] Метою будівництва греблі було відвести воду річки до районів зрошення у дельті Кавері[4]. Гребля була перебудована британцямм у 19-му столітті. У 1804 році капітан Колдуелл, військовий інженер, був призначений англійцями, щоб зробити дослідження вздовж річки Кавері і організувати зрошення у районі дельти. [6] Він виявив, що більша частина води витікає північним рукавом Коллідам (у колоніальний період вона називалася Колерун), залишаючи лише невелику кількість води для відводу води у райони зрушення. [6]. Колдуелл запропонував наростити греблю на 69 см, тим самим збільшуючи пропускну здатність греблі.[4] Згодом майор Сім запропонував ідею шлюзів, які відкриють торгові шляхи через річку Коллідам та запобігатимуть замуленню річку.[4] Гребля Нижній Анаїкут, що побудована сером Артуром Коттоном в 19-м столітті через Коллідам, основну притоку Кавері, називається реплікаційною структурою Калланай.[4]

Географія[ред.ред. код]

Річка Кавері розпадається на дві частини за 32 км захід від дамби Калланай. Обидва рукави утворюють острів Шрірангам до їхнього сходження поблизу дамби. Північний канал називається Коллідам; а інший зберігає ім'я Кавері, і впадає в Бенгальську затоку поблизу міста Пумпухар. У дельті річки розташовані морські порти Нагапаттінам і Карікал.[7]

Опис[ред.ред. код]

Метою Калланаю було відведення вод річки Кавері через родючі області дельта для зрошення за допомогою каналів. Гребля ділить річку Кавері на 4 потоки, відомих як Коллідам Ару, Кавірі, Веннару і Путу Ару. Дамба побудована з неотесаних каменів, сягає завдовжки 329 м, завширшки 20 м і заввишки 5,4 м.[8] Дамба все ще знаходиться у відмінному стані, і є моделю для більш пізніх інженерів, включаючи сера Артура Коттона, що побудував у 19-му столітті греблю через Коллідам.[9] Площа стародавньої зрошувальної мережі становила близько 69000 акрів. До початку 20-го століття, площа зрошуваних земель була збільшена до близько одного мільйона акрів (400 000 га)[10]

Примітки[ред.ред. код]

  1. The world's oldest dams still in use. Процитовано 24 August 2016. 
  2. Flowing waters for fertile fields. The Hindu (India). 29 August 2011. 
  3. Singh, Vijay P.; Ram Narayan Yadava (2003). Water Resources System Operation: Proceedings of the International Conference on Water and Environment. Allied Publishers. с. 508. ISBN 81-7764-548-X. 
  4. а б в г д Syed Muthahar Saqaf (10 March 2013). A rock solid dam that has survived 1800 years. The Hindu. Процитовано 13 November 2013. 
  5. Rita, 2011, chpt. Small Field Big Crop
  6. а б Скемптон, 2002
  7. Wiebe E. Bijker (19 September 2006). Dikes and Dams, Thick with Politics. Maastricht University. Процитовано 7 November 2011. 
  8. Places to visit. IIM-Trichy, India. Процитовано 7 November 2011. 
  9. Govindasamy Agoramoorthy; Sunitha chaudhary; Minna J. HSU. The Check-Dam Route to Mitigate India's Water Shortages. Law library — University of New Mexico. Процитовано 7 November 2011. 
  10. Fit case for World Heritage status. The Hindu (THanjavur, India). 10 September 2007. 

Посилання[ред.ред. код]