Каломельний електрод

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Структура каломельного електрода.

Каломельний електроделектрод, що використовується як електрод порівняння в гальванічних елементах. Каломельний електрод складається з платинової дроту, зануреного в краплю ртуті, поміщеної в насичений каломеллю розчин хлориду калію певної концентрації. Схематично його записують наступним чином: Pt|Hg|Hg2Cl2|Cl.

Потенціал каломельного електрода[ред.ред. код]

Рівняння окисно-відновного процесу, що протікає в каломельному електроді, має вигляд

Рівняння Нернста для нього може бути записано таким чином:

Тут - стандартний електродний потенціал процесу, - активність іонів Hg+ в розчині. Оскільки каломель є малорозчинною сполукою, активність іонів Hg+ пов'язана з активністю хлорид-іонів через величину добутку розчинності Ksp:

З урахуванням цього рівняння Нернста може бути записано таким чином:

Потенціал каломельного електрода залежить, таким чином, тільки від температури і активності хлорид-іонів. На практиці звичайно використовується насичений розчин KCl; в цьому випадку потенціал насиченого каломельного електрода залежить тільки від температури і становить 0,2412 В при 25 °C.

Перевагою насичених каломельних електродів є хороша відтворюваність потенціалу. Працездатні при температурах до 80 °C; при більш високих температурах починається розкладання каломелі. Зважаючи на токсичність ртуті, що міститься в каломельних електродах, в цей час вони застосовуються порівняно рідко.

Джерела[ред.ред. код]

  • Справочник по электрохимии, под ред. A.M. Сухотина, Л., 1981;
  • Практикум по электрохимии, под ред. Б. Б. Дамаскина, М., 1991
  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0.