Калібрування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Calibration Target — система калібрування марсохода Curiosity (3-D зображення).

Калібрува́ння — комплекс дій, що проводяться під час регулювання та періодичного підтвердження градуювальних характеристик контрольно-вимірювального приладу чи системи вимірювання спеціально для того, щоб встановити кореляцію (залежність) між показаннями приладу та кінцевим (що має бути повідомленим) результатом. Під час калібрування повинна бути мінімізована систематична похибка та встановлена точність контрольно-вимірювального приладу чи системи вимірювання. Зазвичай, калібрування контрольно-вимірювального приладу проводиться на еталонному матеріалі з використанням добре охарактеризованого матеріалу. Результат калібрування може записуватися в документ, що називається сертифікатом калібрування, і, деколи, відображається як фактор калібрування чи набір факторів калібрування, наприклад, у формі кривої калібрування. Процес калібрування повинен включати оцінку похибки калібрування.

Новий Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність», що набере чинності 2016 року, розділяє калібрування на два етапи:

на першому етапі встановлюється співвідношення між значеннями величини, що забезпечуються еталонами з притаманними їм невизначеностями вимірювань, та відповідними показами з пов'язаними з ними невизначеностями вимірювань;
на другому етапі ця інформація використовується для встановлення співвідношення для отримання результату вимірювання з показу[1].

Вимірювальна техніка[ред.ред. код]

Калібрува́ння за́собів вимі́рювальної те́хніки — сукупність операцій, що виконуються з метою визначення метрологічних характеристик та придатності засобу вимірювальної техніки до застосування в певних умовах[2]. Калібрування засобів вимірювальної техніки здійснюють повірочні лабораторії — підприємства, установи, організації чи їхній окремий підрозділ.

Повірці підлягають засоби вимірювальної техніки, які знаходяться в експлуатації, випускаються з виробництва або ремонту, продаються, видаються напрокат. Повірка проводиться згідно з ДСТУ 2708 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки». Організація і порядок проведення є обов'язковими для засобів вимірювальної техніки на яких розповсюджується державний метрологічний нагляд. Калібруванню підлягають засоби вимірювальної техніки, на які не розповсюджується державний метрологічний нагляд. Необхідність проведення калібрування при експлуатації засобів вимірювальної техніки визначається їх користувачем і здійснюється метрологічною службою підприємства. Калібрування проводиться згідно з ДСТУ 3989 «Метрологія. Калібрування засобів вимірювальної техніки».

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про метрологію і метрологічну діяльність» переліки засобів вимірювальної техніки (ЗВТ), що знаходяться в експлуатації і підлягають повірці (далі — переліки), складаються їх користувачами (за винятком фізичних осіб, що не є суб'єктами підприємницької діяльності) і подаються на узгодження у відповідний територіальний орган Держспоживстандарту України.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Про метрологію та метрологічну діяльність: Верховна Рада України; Закон від 05.06.2014 № 1314-VII
  2. ДСТУ 2681-94 Державна система забезпечення єдності вимірювань. Метрологія. Терміни та визначення.