Кам'яниця «Під Оленем»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кам'яниця «Під Оленем»
м. Львів, Площа Ринок, 45
Lviv Market Square 45 (2).jpg
Кам'яниця «Під Оленем»

Збудовано XV століття
Реконструйовано 1790

Тип споруди житловий
Архітектурні стилі готика, ампір

Кам'яниця «Під Оленем» — будинок № 45 площі Ринок у Львові.

Історія[ред. | ред. код]

Будинок споруджений у 1803 р. шляхом з'єднання кам'яниць Кудличівської і «Під оленем», збудованих на початку XVII століття. Тому він і має шість вікон по фасаду, хоча шляхті не належав.

На початку XX століття тут містилася фабрика фірми «Фредєрік Шубут і К°» — єдина на той час у Галичині фабрика свічок та воскових виробів. Вона випускала воскову пасту для натирання підлоги п'яти кольорів. Фірма була заснована 1789 р., а у 1851 р. її зобов'язали постачати місту свічки для освітлення вулиць. Торгувала вона також чаєм, кавою, какао, ромом, французьким та угорським коньяком. Своєрідною рекламою служила фігура китайця, який стояв у вітрині.

У 30-х роках XX століття. Тут був ресторан М.Л.Атласа. Його рекламою служила книжечка з дружніми шаржами на основний контингент відвідувачів — художників і поетів, з додатком ущипливого чотиривірша, містила вона також досить цікаві правила для гостей (наприклад, «клієнт, який розплатиться готівкою, дістає 100 % знижки»)[1].

Архітектура[ред. | ред. код]

Житловий будинок, XV століття1790 р.

Побудований на місці двох кам'яниць XV століття, від яких збереглися підвали і перші поверхи з готичними склепіннями. Готична ніша на фасаді розкрита під час реставрації 1934 р. Має два відкритих фасади.

Цегляний, прямокутний у плані, чотириповерховий. Фасад вирішений у стилі ампір, декор виконаний скульптором Г. Вітвером[2].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]