Камбрейський мир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Камбрейський мир
Типмирна угода
Підписано5 серпня 1529
МісцеКамбре
ПідписантиФранциск I і Карл V Габсбург
СторониКоролівство Франція і Священна Римська імперія
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Луїза Савойська.

Камбрейський мир (фр. Paix de Cambrai, ісп. Paz de Cambrai), відомий також як Дамський мир (фр. Paix des Dames, ісп. Paz de las Damas) — мирний договір, укладений 5 серпня 1529, між королем Франції Франциском I, з одного боку, і імператором Карлом V, з іншого.

Передісторія

[ред. | ред. код]

Камбрейський мир поклав край участі Франції у війні Коньякської ліги, що тяглася з 1526 року. Він був підписаний в місті Камбре, центрі князівства-єпископства в Нідерландах (зараз - французький департамент Нор). Цей мир називають ще й Дамським, так як в його підготовці велику роль зіграли жінки: мати Франциска I Луїза Савойська і тітка імператора Маргарита Австрійська. Вони представляли на переговорах обох монархів, допомагаючи їм не втратити обличчя.

Умови

[ред. | ред. код]
Маргарита Австрійська

За умовами миру, підписаного в Камбре, Франциск відмовився від претензій на італійські землі, Артуа і Фландрію, але зберіг за собою Бургундію, від якої відступився Карл V. Договір передбачав повернення до Франції дофіна Франсуа і принца Генріха, майбутнього Генріха II, в обмін на викуп в 2 мільйони екю. Франциск I підтвердив згоду одружитися з сестрою Карла V Елеонорою і одружився з нею 4 липня 1530 року.

Наслідки

[ред. | ред. код]

Камбрейський договір разом з Барселонським миром (між імператором і папою), який був укладений в червні[1], означав розпад Коньякської ліги; тільки Флорентійська республіка продовжила боротися проти Карла V, що призвело до облоги і здачі Флоренції в 1530 році. Проте умови миру не задовольняли Франциска I. У 1536 році почався новий конфлікт між Францією і Габсбурзькою імперією.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Michael Mallet, Christine Shaw. The Italian Wars 1494-1559: War, State and Society in Early Modern Europe [Архівовано 15 лютого 2019 у Wayback Machine.] (англ.)