Камелот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лицарі «Круглого Столу» в Камелоті
«Камелот», ілюстрація Гюстава Доре, 1868

Камело́т (англ. Camelot) — назва фортеці легендарного короля Артура, яку він отримав як посаг при одруженні з Ґвіневерою (донькою короля Лодегранса). Розташування Камелота невідоме. За легендою, Камелот був столицею «держави бритів», яка виникла у пост-римській Британії.

Камелот та «Круглий Стіл»[ред. | ред. код]

У Камелоті, в короля Лодегранса, був «Круглий Стіл, створений королем Утером (батьком Артура)». Цей Круглий Стіл (і як предмет, і як орґанізація лицарів) також був подарований Лодегрансом Артуру як посаг при одруженні з Ґвіневерою; Артур же додав до «лицарів Круглого столу» ще й своїх власних лицарів та запросив інших.

Камелот був початковим пунктом пошуків Священного Грааля.

Розташування[ред. | ред. код]

Розташування Камелота невідоме.

Назва «Камелот» була вперше згадана в романі «Ланселот» (фр. Lancelot), написаний Кретьєном де Труа (Chrétien de Troyes) в дванадцятому сторіччі. Різні автори у різні часи розміщували Камелот в різних місцях :

  • Сер Томас Мелорі (Sir Thomas Malory) в романі «Смерть Артура» (фр. Le Morte D'arthur, 15-е сторіччя) розмістив Камелот у Вінчестері.
  • Гальфрід Монмутський (Geoffrey Monmouth) в своїй «Історії королів Британії» (приблизно 1136) ототожнив Камелот з замком Карлеон (Caerleon) у Вельсі.
  • Ще одна теорія розміщує Камелот біля Тінтаґеля (Tintagel), як вважається, місця народження Артура в Корнуолі.
  • Існує гіпотеза, що Камелот був розташований на місці руїн замку Кедбурі (Cadbury) в Сомерсеті, розкопаному в 1960-тих роках. Деякі історичні дані підтримують цю теорію. Замок Кадбурі — земляний форт залізної доби, який розташований на Авалонській долині біля Гластонбері. Поблизу знаходиться річка Кам та селище «Королеви Камел» (колись відоме як Камел). Джон Леланд, який писав за часів правління Генріха VIII, згадує про мешканців цього селища, які називають форт Камалат (Camalat) й посилаються на нього як на дім Артура.

Згідно з романістами, Камелот був названий на честь язичницького короля Камааліса.

Камелот як символ шляхетності[ред. | ред. код]

Міфи та історії про Камелот й короля Артура розказують й переказують сторіччями. Легенди про Артура, можливо, походять від фактичного історичного правителя на ім'я Артур, який жив у Вельсі в шостому сторіччі, але численні перекази перемістили оповідь далеко від того місця й часу. Через віру, що Артур повернеться, його іноді називають Колишній та Майбутній Король, й Камелот повинен розглядатися не як місце, а як стан розуму або відображення втраченого ідеалу. Теннісон у своїх «Ідиліях Короля» написав, що це символ «поступового зростання людської шляхетності й цивілізації, та духовного розвитку людини».

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]