Кампанія за ядерне роззброєння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кампанія за ядерне роззброєння
Дата створення / заснування листопад 1957
Логотип
Коротка назва CND
Країна  Велика Британія
Організаційно-правова форма private company limited by guaranteed
Розташування штаб-квартири Лондон
Кількість підписників у соціальних мережах 40 009
Офіційний сайт
CMNS: Кампанія за ядерне роззброєння у Вікісховищі
Символ CND, розроблений Джеральдом Голтомом[en] 1958 року. Пізніше він став універсальним символом миру і використовується в різних варіаціях повсюдно.[1]

Кампанія за ядерне роззброєння (англ. Campaign for Nuclear Disarmament, CND) — організація, що пропагує одностороннє ядерне роззброєння Сполученого Королівства (наприклад, на сучасному етапі — відмова від переозброєння ракет «Трайдент»), а також міжнародне ядерне роззброєння і більш жорстке регулювання озброєнь у світі за допомогою угод, таких як Договір про нерозповсюдження ядерної зброї. Організація виступає проти військових дій, які можуть призвести до використання ядерної, хімічної або біологічної зброї і будівництва АЕС на території Королівства.

Історія[ред. | ред. код]

CND засновано 1957 року і відтоді вона неодноразово виходить на перші позиції пацифізму в Британії. Від 1958 року Кампанія організовує Олдермастонський марш[en] від Трафальгарської площі до Олдермастона[en], який проводиться у Великодній тиждень.

Розчарування, викликане відсутністю позитивних результатів цієї боротьби, привело до створення 1960 року більш войовничого угруповання, яке дотримувалося тактики громадянської непокори, — «Комітет 100[en]». Комітет брав участь в організації маршів протесту, під час яких часто відбувалися зіткнення з поліцією.[2]

Першим головою CND був англіканський священник Джон Коллінз[en], а першим президентом — філософ Бертран Рассел. Нині головою CND є Кейт Гадсон[en]. У Кампанії брали участь переважно лейбористи, комуністи, троцькісти, ліві ліберали і християнські пацифісти.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Символом руху стало поєднане зображення знаків семафорної азбуки «n» і «d» (від англ. nuclear disarmament) у колі, пізніше прийняте як символ рухом хіпі з усього світу. Багато хто помилково вважає це зображення слідом лапки голуба миру.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. BBC NEWS : Magazine : World's best-known protest symbol turns 50. 20 березня 2008. Архів оригіналу за 15 квітня 2012. Процитовано 25 травня 2008.
  2. Люди, События, Даты ВСЕМИРНАЯ ИСТОРИЯ. — Издательский Дом Ридерз Дайджест, 2001. — С. 278. — ISBN 5-89355-035-8.