Камуфляж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Камуфля́ж (фр. camouflage — «маскування») :

 1. Камуфляж природний — захисне (маскувальне) забарвлення тварин — виникло в результаті пристосування до зовнішніх умов проживання. Деякі види, наприклад, хамелеон або камбала, можуть змінювати власне забарвлення відповідно до обстановки. Поширена думка, що камуфляж & nbsp; — виключно плямисте забарвлення, але це не зовсім так: див. Далі про «зимовий камуфляж» або «сліпучий камуфляж».
Риба-камінь в Червоному морі. Навіть при штучному освітленні її нелегко знайти …
… а на природному освітленні її просто не видно
 1. Камуфляж — захисне (маскувальне) забарвлення, яке призначене для зменшення помітності людей, будівель, техніки, завдяки «злиттю» із забарвленням місцевості за рахунок розбивання силуету вироба або предмета (див. Маскувальне фарбування (військова справа)).
 2. Камуфляж (розм.) — одяг із камуфляжним забарвленням. Зазвичай камуфляж використовують військові та мисливці, проте елементи одягу використовуються і цивільними — стиль «мілітарі», який базується на військовій атрибутиці.

У природі[ред. | ред. код]

Деякі види, наприклад хамелеон, восьминіг, кальмар або камбала, здатні змінювати забарвлення тіла під колір фону (див. Мімікрія) .

«Розчленовувальний» камуфляж використовують мавпи гвереци — їх білий хвіст, перекинутий через чорне тіло під час сну, руйнує контури тіла при погляді збоку[1].

Мисливецьі завжди наслідували тварин, за якими полювали, прикріплювали до свого одягу траву. Американські індіанці надягали шкури бізона при полюванні на нього.

У військовій справі[ред. | ред. код]

Камуфляж буває як однотонним так і різнокольоровим. Найпоширеніший колір камуфляжу — колір хакі. Польова військова форма одягу стала цілеспрямовано шитися з тканини захисно-маскувального кольору наприкінці XIX — на початку XX століття. В XIX століттяі — під час повстання Сипаїв британські колоніальні війська в Індії перейняли колір хакі (з перської — «кольору пилу»). Форма кольору хакі успішно показала себе на полі бою в південноафриканській війні з бурами 1899—1902 рр., Незабаром її перейняли російські та інші війська і широко використовували протягом Першої світової війни.

Снайпер у камуфляжі Ghillie.

В 1909 рік у американський художник Еббот Тайер випустив книгу «Забарвлення в тваринному світі» (Coloration in the Animal Kingdom). Описані в ній принципи послужили основою для створення теорії наукової мімікрії, на основі якої розроблені принципи військового камуфляжу[2]. Під час Першої світової війни британський художник і офіцер військово-морського флоту Норман Уілкінсон розробив особливу схему маскування для військового флот а — так званий «сліпучий камуфляж» (іноді використовується більш загальний термін «деформуючий камуфляж»). Цей камуфляж не намагався заховати судно, а утруднював оцінку відстані до нього, його швидкості та курсу[3].

замаскований снайпер

У 1939 році французький художник російського походження [[(рос.)Владимир Давидович Баранов-Россине|Владимир Баранов-Россинэ]] запатентував плямисту військову форму («пуантилістично-динамічний камуфляж», «хамелеон-метод»)[4].

Різні види камуфляжу для лісу, пустелі і снігу

Всі принципові схеми армійських камуфляжних малюнків розроблялися під конкретну місцевість, на якій знаходяться військовослужбовці, з урахуванням нормативних вимог до маскування на відкритій місцевості. За основу береться людський зір в світлий час доби. Він є точкою відліку при складанні колірної насиченості малюнка, його геометричної побудови, контрастності між межують фрагментами. Силові структури всіх держав часом прийшли до використання камуфляжних малюнків для виготовлення військового екіпірування, щоб уберегти особовий склад при веденні бойових дій.

Радянські офіцери в камуфляжній зимовій польовій формі, навчення на Лібавському полігоні, ЦГВ, зима 1985

До початку Другої світової війни камуфляж був повсюдно використаний у всіх родах військ із урахуванням географічних особливостей місця передбачуваного бою. Під час Другої світової війни використовувався зимовий камуфляж — білі маскхалати, вдягались на шинелі. В СРСР камуфляжна форма до початку[5] Другої світової для прикордонників, снайперів, саперів, розвідників і диверсантів. Це були маскувальні костюми з нерівними плямами (в формі амеби) коричневого або чорного кольору на тлі кольору хакі або зеленому[6]. В 1944 рік у з'явилися камуфляжні костюми світло-зеленого кольору з брудно-сірим малюнком, що імітує листя, або з малюнком, що нагадує нинішній «цифровий» камуфляж.

Камуфляжне забарвлення танку ЗС Індії

Після війни потреба робити камуфляжну форму майже відпала. Однак наприкінці 1950-х рр. у зв'язку із військовими діями в Південно-Східній Азії камуфляжний бум відновився. Для армії США тоді пошили 43 маскувальних комплекти, серед них: «пустеля», «ліс», «джунглі», «зима» та інші.

Американці використовували камуфляж до війни у ​​В'єтнамі, існував камуфляж «Дакхантер», який використовується 2-ї бронетанкової дивізією при «Операція Кобра», але зі збільшенням кількості випадків вогню по своїм цей камуфляж був знятий, в основному обмежувалися прикріпленням до своїх шоломам гілочок, трави, листя (можливо — через складнощі з розрізненням під час бойових дій своїх).

В 1984 році створений «цифровий» камуфляж: на солдатську форму нанесений малюнок, схожий на конфігурацію піксельів на екрані монітора. Такий малюнок заважає оку фіксуватися на об'єкті, змушуючи сприймати його як «білий шум», так само засліплює камуфляжу, заважає визначити його форму і рух.[7]

« Уест Пойнт» пофарбований у камуфляжний колір липень 1945 рік

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Акимушкин И. И. Мир животных: Млекопитающие, или звери. — 4-е изд., испр. и доп. — М.: Мысль, 1998. — 455[1]с.: ил. — С. 416—417
 2. Стенвік, 2016.
 3. Ілюзії на флоті
 4. «Владимир Баранов-Россине. Художник русского авангарда»
 5. История камуфляжа. Часть вторая. Оружейный портал 9x19.su. Архів оригіналу за 2016-09-14. Процитовано 2016-05-06. 
 6. Сержант М. Катасонов, розвідник 372-ї стрілецької дивізії. 1944 г.
 7. И. Хель (2014-02-06). История невидимости и будущее камуфляжа. Hi-News.ru. [недоступне посилання з квітня 2019]

Література[ред. | ред. код]

 • Акимушкин И. И. Мир животных: Млекопитающие, или звери. — 4-е изд., испр. и доп. — М.: Мысль, 1998. — 455 с.: ил. — С. 416—417
 • Бор Стенвик. Все мы врём: Как ложь, жульничество и самообман делают нас людьми = Bar Stenvik. Bloff - hvordan juks og selvbedrag gjшr oss til ekte mennesker. — М. : Альпина Паблишер, 2016. — 503 p. — ISBN 978-5-9614-5855-8.
для дітей
 • Kalman, Bobbie; Crossingham, John (2001). What are Camouflage and Mimicry?. Crabtree Publishing. ISBN 978-0-86505-962-7. (ages 4–8)
 • Mettler, Rene (2001). Animal Camouflage. First Discovery series. Moonlight Publishing. ISBN 978-1-85103-298-3. (ages 4–8)

Посилання[ред. | ред. код]

Камуфляж за країною