Камінь Лос-Лунас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фото каменя 2006 року

Камінь Лос-Лунас, званий також Камінь Декалогу — великий валун з давньоєврейським текстом Десяти заповідей, знайдений недалеко від американського містечка Лос-Лунас і вважається підробкою кінця XIX — початку XX століття.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Камінь Лос-Лунас знаходиться у Прихованому нагір'ї (англ. Hidden Mountain) поблизу американського містечка Лос-Лунас. Його особливістю є висічений на поверхні давньоєврейський текст короткого варіанту Десяти заповідей.

Перша згадка про камінь відноситься до 1933 року. Про нього повідомив Френк Гіббен, професор археології Університету штату Нью-Мексико. За словами професора, артефакт був вказаний місцевим жителем, який його виявив, ще в юності, у 1880 році.

Камінь представляє собою великий валун вагою близько 80 тонн. Через вагу він ніколи не переміщався з місця, де був знайдений. Тобто залишався доступним для різного роду вандальних дій, наприклад, очищення знаків для їх більшої контрастності. Це зробило неможливим проведення наукових досліджень з метою визначення часу створення напису. У квітні 2006 року перший рядок тексту взагалі була зіпсована вандалами[1].

Версії появи напису[ред. | ред. код]

Гіпотеза семітського походження[ред. | ред. код]

Якщо інформація про існування напису ще у 1880 році відповідає дійсності, версія про підробку малоймовірна. У ті роки давньоєврейські тексти були абсолютно не відомі. Отже, камінь з Лос-Лунаса є свідченням доколумбових контактів давніх семітів з Америкою. Цю версію вперше висловив ще Франк Гіббен. Пізніше її підтримав лінгвіст-семітолог Сайрус Гордон[2]. Передбачалося, що текст на камені нанесений представниками одного з десяти втрачених колін Ізраїлю, що перебралися в Новий Світ. Проте в науковому співтоваристві ця точка зору підтримки не знайшла[3].

Аргументи прихильників фальсифікації[ред. | ред. код]

Розглядаючи напис каменю з Лос-Лунаса як фальсифікацію кінця XIX початку XX століття, використовують такі аргументи[4]:

 • Напис містить декілька слів з грубими орфографічними помилками. Зокрема, додано приголосні, що грають роль голосних, хоча у єврейській мові ніколи їх не використовували. Подібна помилка вкрай малоймовірна для носія мови за походженням.
 • Хоча загальний текст є давньоєврейським, він містить кілька включень пізніших мов. Чотири включення є грецькими, два, імовірно, самаритянськими, а три мають невідоме походження.
 • Питання про походження напису викликають декілька стилістичних і граматичних невідповідностей давньоєврейській мові, але властивих сучасному івриту[5].
 • Своєрідний науковий авторитет Франка Гіббена, знайшов камінь з Лос-Лунаса. Вважається, що мінімум в двох випадках він фальсифікував археологічні дані для підтримки власних теорій[6][7][8].
 • Повна відсутність археологічного контексту, пов'язаного з перебуванням давніх семітів в Новому Світі взагалі, і в районі Лос-Лунаса зокрема.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Kenneth L. Feder Encyclopedia of Dubious Archaeology: From Atlantis to the Walam Olum. ABC-CLIO/Greenwood. (2011). pp. 161—162. ISBN 978-0-313-37918-5.
 2. Cyrus Gordon Diffusion of Near East Culture in Antiquity and in Byzantine Times // Orient 30-31 (1995), 69-81.
 3. Marshall McKusick Canaanites in America: A New Scripture in Stone? // The Biblical Archaeologist, Vol. 42, No. 3, (Summer, 1979), pp. 137—140
 4. F. Cross The Phoenician Inscription from Brazil, A Nineteenth-Century Forgery // Orientalia, 1968 37: 437—60.
 5. Barry Fell Ancient Punctuation and the Los Lunas Text // Epigraphic Society, Occasional Publications, 13:35, 1985.
 6. Douglas Preston The Mystery of Sandia Cave // New Yorker, 71 (16, June 12, 1995):66-83.
 7. Wesley L. Bliss A Chronological Problem Presented by Sandia Cave, New Mexico. // American Antiquity, 1940a 5(3):200-201.
 8. Rex Dalton University buildings named on shaky ground // Nature 426, 374 (27 November 2003) | doi:10.1038/426374a

Посилання[ред. | ред. код]