Канабіноїдні рецептори

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Структура CB1 и CB2

Канабіноїдні рецептори — клас клітинних рецепторів, що належать надродині G-білокспряжених мембранних рецепторів[1] і зв'язуються з ендоканабіноїдними лігандами(анандамід і 2-арахідоноілгліцерол) і екзогенними лігандами (власне канабіноїдами і їх синтетичними аналогами).

Типи канабіноїдних рецепторів і їх локалізація[ред. | ред. код]

Відомі два різновиди канабіноїдних рецепторів ссавців: CB1 (в центральній і периферичній нервовій системі) і CB2 (переважно в імунокомпетентних і гемопоетичних клітинах). Концентрація рецепторів CB1 спостерігається в ЦНС (кора головного мозку, гіпокамп, мозочок, хвостате ядро ​​смугастого тіла, ретикулярна частина substantia nigra). CB1-рецептори в значно менших концентраціях присутні також і в периферичній нервовій системі, в тому числі і периферичних гангліях, гіпофізі, надниркових залозах, серці. У природному стані дані рецептори активуються анандамідом і сприяють гальмуванню гіперактивності, викликаної надлишком дофаміну. Введення в організм екзогенних канабіноїдів (наприклад, тетрагідроканабінолу) впливає на СВ1 аналогічним чином, але більш інтенсивно.

Рецептори СВ2 були вперше виявлені в селезінці, потім в інших залозистих тканинах (підшлунковій залозі, яєчниках і так далі). На відміну від СВ1, вони добре пов'язують екзогенні канабіноїди, але демонструють низьку спорідненість з анандамідом.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Howlett, Allyn C. The cannabinoid receptors. Prostaglandins & Other Lipid Mediators. 68-69. с. 619–631. doi:10.1016/s0090-6980(02)00060-6. Архів оригіналу за 2 липня 2018. Процитовано 27 вересня 2017.