Канабіс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Коноплі виду Cannabis ruderalis, що ростуть у Східній Європі
Готова до вживання марихуана
Марихуана

Кана́біс (лат. Cánnabis) — узагальнена назва, що об'єднує низку психоактивних речовин, одержуваних з частин квітучих рослин роду коноплі. Марихуа́на, гашиш і гашишне масло є прикладами таких засобів. Основний психоактивний компонент, що міститься у канабісі є тетрагідроканабінол (абревіатура THC).

У медицині термін медичний канабіс (або медична марихуана) використовується для позначення препаратів, вироблених з конопель. Найчастіше вживаються препарати, що містять тетрагідроканабінол та канабідіол (абревіатура CBD).

Марихуана (англ. marijuana) — сленгова назва суміші подрібнених частин рослини коноплі (лат. Cannabis), що також відома під назвами канабіс, конопля́, ґа́нджа тощо.

Найчастіше подрібнюють та перемелюють цвіт та листки, на яких накопичується смола. Для виготовлення марихуани зазвичай використовують незапилену[джерело?] рослину жіночої статі. Загальна кількість споживачів оцінюється у 181 млн[1].

Марихуана була відома людям тисячі років тому; на початку 20-го столітті відбулося стрімке зростання вживання марихуани у зв'язку з її лікувальними властивостями.[джерело?] В середині 20-го століття у багатьох країнах марихуана стала нелегальною. Однак за останні 10 років багато країн знов легалізували коноплі — переважно так звану медичну марихуану. У деяких країнах і територіях (наприклад, в Канаді, Уругваї, 11-ти штатах США) вживання марихуани легалізоване як для медичних цілей, так і для розваги.

Походження назв[ред. | ред. код]

Слово «канабіс» (грец. κάνναβις) є грецьким словом та найімовірніше походить зі скіфської чи фракійської мов. Споріднене з албанським kanep, вірменським kanap', литовським kanapės, перським kanab, українським коноплі, а також англійським canvas[2].

Слово «марихуана» імовірно походить з іспанської від порт. mariguango — «п'янкий». За іншою версією  — від імен «Марія» і «Хуан». Під час антинаркотичної кампанії в США політики і ЗМІ почали використати це сленгове слово замість звичного коноплі (чи канабіс).

В англійській мові «канабісом» традиційно називається психотропна конопля, що вживається в медицині, а «коноплями» (англ. hemp) — відповідна сільськогосподарська культура.

Історія[ред. | ред. код]

Коноплі здавна вирощувалися людьми для отримання волокна, насіння і олії, а також в медичних цілях і як рекреаційний наркотик. Після заборони «рослини канабісу» вирощування технічних сортів конопель також піддалося різним обмеженням, а в ряді країн було заборонено. Щось подібне сталося в США при введенні «податку на марихуану», який практично знищив коноплярство в країні. Відомо, що ініціатор цього податку, комісар США з наркотиків Гаррі Анслінгер довгі роки боровся за прийняття Єдиної конвенції про наркотичні засоби 1961 року і активно брав участь у роботі над її текстом.

Психоактивна дія канабісу відома з давніх-давен. Найдавніше археологічне свідчення куріння конопель було знайдене на території сучасної Румунії і належить до бл. 3500 року до н. е.: керамічна посудина на тринозі, в якій палили суцвіття конопель у печері[3]. У 5 ст. до н. е. грецький історик Геродот описав обряд куріння конопель скіфами після похоронів[4]:

Скіфи потім беруть насіння конопель і, залізаючи під циновки, кидають їх на розпечене каміння, де воно тліє і так димить, що жодна грецька парова баня не могла б це перевершити. Скіфи виють від радощів у таких лазнях[5].

Канабіс здавна вживався у медицині. Так, китайська фармакопедія «Травник Шень-нуна»[en], що датована 3 ст. до н. е., рекомендувала вживання канабісу від втоми, ревматизму та малярії, а насіння канабісу — від екземи, псоріазу і запалень[6].

У 1530−1545 роках канабіс був завезений іспанцями до Нового Світу[7][8][9].

У 1842 році ірландський лікар Вільям О'Шонессі, який вивчав канабіс під час його роботи у Бенгалії, привіз канабіс із собою до Британії, породивши нову хвилю інтересу до рослини[10]. Він, зокрема, задокументував, що канабіс може послаблювати симптоми холери, такі як біль та блювання. До кінця 19 століття канабіс набув поширення у європейських і американських аптеках та лікарнях, і використовувався проти болю у животі, мігренів, запалень, безсоння тощо[11].

Канабіс був криміналізований у різних країнах починаючи з 19 століття. Британський колоніальний уряд на Маврикії заборонив «ґанджу» (англ. gandia, під чим розумілися індійські коноплі) у 1840 році через його використання робітниками наркотичною речовиною[12]. Аналогічна заборона набула чинності у Сінгапурі в 1870 році[13]. У США перше місцеве обмеження на продаж канабісу було введено в 1906 році в окрузі Колумбія, коли продаж і приготування канабісу став дозволеним лише для аптекарів[14].

Попри медичне використання канабісу, громадська думка у США щодо нього різко погіршилася у 1910—1937 роках. Це було частково спричинено потоком іммігрантів із Мексики після початку Мексиканської революції 1910 року. Стереотипи і ксенофобія щодо селян-мексиканців перекинулася і на їхній улюблений спосіб інтоксикації — куріння марихуани. Відтак, між 1916 і 1931 роками марихуану заборонили 29 американських штатів[11].

Американський антиконопляний плакат 1935 року називає марихуну «наркотиком-вбивцею», в якому ховається «божевілля» і «смерть»

У 1930-х роках агресивну кампанію проти марихуани у США розпочав Геррі Анслінгер, керівник Федерального бюро наркотиків. Попри ненауковий підхід, кампанія призвела до прийняття у 1937 році федерального «Закону про податок на марихуану», який мав на меті припинити використання канабісу як наркотику[15].

Хронологія поширення марихуани у світі[ред. | ред. код]

Цукерки з канабісом. Кожна містить 5 мг тетрагідроканабінолу
 • 2013 — Уругвай легалізував продаж рекреаційної марихуани.
 • 2018 — Канада легалізувала рекреаційну марихуану, ставши найбільшою країною з повною легалізацією марихуани.
 • 2018 — Південна Африка підтвердила легальність особистого використання і вирощування коноплі (продаж залишається забороненим.)
 • 2021 — Мексика легалізувала вживання і вирощування канабісу.[16][17]
 • 2024 - в Україні було підписано закон про легалізацію медичного канабісу, що буде уведений у дію 16 серпня 2024 [18]

Вплив на здоров'я[ред. | ред. код]

Куріння є шкідливим методом споживання марихуани, оскільки вдихання результатів згоряння органічних речовин може викликати різні проблеми зі здоров'ям[19].

Марихуана може бути корисна в різних медичних ситуаціях. Вона може знімати біль, знижувати напруження і тривожність, покращувати апетит і сніданки у хворих на ВІЛ/СНІД, загоювати багато наслідків хемотерапії і хірургічних втручань, а також загоювати навантаження і стрес, що виникають у хворих на рак. У режимі рекреації марихуана може сприяти розслабленню і покращувати настрій.[джерело?]

Системні дослідження медичної літератури не дають жодних свідчень щодо впливу вживання марихуани на розвиток раку[20].

У той же час деякі дослідження виявили, що помірне споживання марихуани запобігає розвиткові раку голови та шиї[21], а також раку легень[22] та раку грудей[23].

Марихуану в деяких країнах легально виписують хворим для зменшення симптомів ПТСР, нейропатичного болю і нудоти, зокрема викликаних ВІЛ-інфекцією або лікуванням раку. Тому деякі країни навіть експортують марихуану. Найбільші експортери цієї рослини — Нідерланди та Ізраїль.

Препарати коноплі[ред. | ред. код]

 • Марихуану одержують з суцвіть і листя. Якісна марихуана - це цілі сусцвіття, переважно світлого зеленувато-коричневуватого кольору
 • Спресована суміш смоли, і дрібно покришених суцвіть конопель називається гашишем (або «хеш» — жаргонні назви) — темно-коричнева щільна субстанція, яка за консистенцією нагадує пластилін (але менш пластична), на папері залишає жирні плями.
 • Є й інші, не настільки поширені. Всі препарати конопель мають досить різкий специфічний запах і гіркий смак. Як правило, їх курять, закладаючи в цигарки разом з тютюном. Діючою активною речовиною конопель є «тетрагідроканабінол» (англійська абревіатура — ТНС), що входить до класу сполук канабіноїдів.

Дія на організм людини[ред. | ред. код]

Подібно до інших наркотичних речовин, марихуана впливає на координацію рухів. Дослідження американських вчених показали, що пілоти після паління сигарет із марихуаною відчували значні ускладнення при зльоті та посадці на складних етапах керування літаком. При цьому льотчики не помічали помилкових дій. Інше цікаве дослідження, проведене в США, стосувалося членів однієї релігійної групи. Віряни відповідно до канонів своєї релігії не вживали алкогольних напоїв, не палили тютюну, не вживали інших психоактивних засобів, але часто курили марихуану. На момент дослідження вони вживали наркотик уже понад 7 років. Тести на інтелект і пізнавальні можливості, перевірка різноманітних функцій організму показали, що ці люди нічим не відрізняються від інших, а від паління марихуани — не більше наслідків, ніж від тютюну[джерело?]. У звіті Академії наук США зазначалося, що дослідження не підтверджують думку про серйозну шкоду, якої марихуана завдає здоров'ю[джерело?]. Вона лише викликає пришвидшення серцебиття, підйом кров'яного тиску, порушення в сенсорному сприйнятті та запам'ятовуванні.

Правовий статус[ред. | ред. код]

7 липня 2023 року МОЗ України підтримало легалізацію ліків на основі медичного канабісу, за яку виступив президент України Зеленський.[24]

13 липня 2023 року український парламент ухвалив законопроєкт про легалізацію медичного канабісу[25].

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. World Drug Report 2015 [Архівовано 15 лютого 2016 у Wayback Machine.] Управління ООН з наркотиків і злочинності
 2. Online Etymology Dictionary. Etymonline.com. Архів оригіналу за 20 листопада 2004. Процитовано 17 лютого 2011.
 3. Ellens, J. Harold (2014). Seeking the Sacred with Psychoactive Substances: Chemical Paths to Spirituality and to God (англ.). ABC-CLIO. с. 24, 31. ISBN 978-1440830884. In regards to psychoactive use, the first archaeological evidence dates from about 3,500 BCe, in what is now modern Romania, where tripod ceramic bowls were used to burn cannabis flowers in a cave.
 4. Benet, Sula (1975). Early diffusion and folk uses of hemp (PDF). Cannabis and culture (англ.): 39—49. Архів (PDF) оригіналу за 7 лютого 2022. There was barely any history of cannabis before the Greek historian Herodotus, in the fifth century B.C., observed that the Scythians used the plant to purge themselves after funerals by throwing hemp seeds on heated stones to create a thick vapor, inhaling the smoke and becoming intoxicated
 5. Herodotus, with an English translation by A. D. Godley (англ.). Cambridge: Harvard University Press. 1920. Архів оригіналу за 14 лютого 2022. The Scythians then take the seed of this hemp and, crawling in under the mats, throw it on the red-hot stones, where it smoulders and sends forth such fumes that no Greek vapor-bath could surpass it. The Scythians howl in their joy at the vapor-bath.
 6. Havis, Richard James (7 квітня 2023). CBD, derived from cannabis, is banned in Hong Kong; elsewhere, it’s in food, drinks, lotions and cosmetics, and feted as a cure-all. Here’s the science. South China Morning Post.
 7. Booth, Martin (2004). Cannabis: A History. Picador. с. 38.
 8. David E. Newton (2017). Marijuana: A Reference Handbook, 2nd Edition. с. 325.
 9. Eileen Konieczny, Lauren Wilson (2018). Healing with CBD.
 10. Iversen, Leslie L. (2007). The Science of Marijuana. Oxford University Press. с. 110–. ISBN 978-0-19-988693-7. Архів оригіналу за 27 червня 2019. Процитовано 20 червня 2022.
 11. а б Little, Becky (31 серпня 2018). Why the US Made Marijuana Illegal. History.com (англ.). Архів оригіналу за 7 лютого 2022. Процитовано 20 червня 2022.
 12. A Collection of the Laws of Mauritius and Its Dependencies. By the authority of the Government. 1867. с. 541–. Архів оригіналу за 27 червня 2019. Процитовано 21 червня 2022.
 13. Bunyapraphatsōn, Nanthawan (1999). Medicinal and poisonous plants. Backhuys Publishers. с. 169. ISBN 978-90-5782-042-7.
 14. Statement of Dr. William C. Woodward. Drug library. Архів оригіналу за 26 жовтня 2017. Процитовано 20 вересня 2010. The District of Columbia law, insofar as it relates to Cannabis, is a part of an act passed by Congress in 1906 entitled "An act to regulate the practice of pharmacy and the sale of poisons in the District of Columbia, and for other purposes", approved May 17, 1906, and originally published as 34 Statutes, 175, which is now to be found in the District Code, section 191 and following. It limits the sale of Cannabis, its derivatives and its preparations to pharmacists and persons who are authorized assistants to pharmacists.
 15. Did You Know... Marijuana Was Once a Legal Cross-Border Import?. U.S. Customs and Border Protection. 20 грудня 2019. Архів оригіналу за 7 травня 2022. Процитовано 25 червня 2022.
 16. Mexico's supreme court decriminalizes recreational use of cannabis. CNN. 29 June 2021.
 17. Lopez, Oscar (11 March 2021). Mexico Set to Legalize Marijuana, Becoming World's Largest Market. The New York Times.
 18. Зеленський підписав закон про легалізацію медичного канабісу. РБК-Украина (укр.). Процитовано 25 лютого 2024.
 19. Franjo Grotenhermen (June 2001). Harm Reduction Associated with Inhalation and Oral Administration of Cannabis and THC. Journal of Cannabis Therapeutics. 1 (3-4): 133—152. doi:10.1300/J175v01n03_09. Архів оригіналу за 26 квітня 2009. Процитовано 27 червня 2022.
 20. Iversen, Leslie L. (2008). The science of marijuana. Oxford University Press. с. 183. ISBN 9780195328240. Архів оригіналу за 11 травня 2011. Процитовано 1 квітня 2011.
 21. Liang C, McClean MD, Marsit C та ін. (August 2009). A population-based case-control study of marijuana use and head and neck squamous cell carcinoma. Cancer Prev Res (Phila Pa). 2 (8): 759—68. doi:10.1158/1940-6207.CAPR-09-0048. PMC 2812803. PMID 19638490. {{cite journal}}: Явне використання «та ін.» у: |author= (довідка)
 22. Kaufman, Marc ([2006-5-26]). Study Finds No Cancer-Marijuana Connection. Washington Post. Архів оригіналу за 21 квітня 2013. Процитовано 2 квітня 2011.
 23. Marijuana compound may stop spread of breast cancer. Fox News. 19 листопада 2007. Архів оригіналу за 29 квітня 2011. Процитовано 1 квітня 2011.
 24. Чеплик, Роман (7 липня 2023). Від заборони до прогресу: легалізація медичного канабісу в Україні. GTInvest (укр.). Процитовано 11 липня 2023.
 25. https://www.facebook.com/slovoidilo.ua (13 липня 2023). Законопроєкт про легалізацію медичного канабісу ухвалено у першому читанні. Слово і Діло (укр.). Процитовано 13 липня 2023.