Кандрапрабха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Статуї Сур'япрабхи (праворуч) і Кандрапрабхи (ліворуч) з монастиря Якусдзі. Національні скарби Японії.

Кандрапрабха[1], Юе Гуан[2] або Ґакко[3] — бодхісаттва, втілення місячного світла і доброго здоров'я. Прислужує Брайсайягуру, будді-цілителю, покровителю медицини.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Кандрапрабха особливо вшановується в Японії. У материковій Азії він частіше відомий не як бодхісаттва, а дева — буддистьке божество, яке увібрало в себе культ індійського сонячного бога Кандра.

Згідно з махаяністською «Сутрою Будди-цілителя» Кандрапрабха освічує землю місячними променями і знищує ними темряву, основу гріхів і страждань.

В іконографії Кандрапрабха часто виступає в парі з бодхісатвою Сур'япрабхою, втіленням сонячного світла. Перший бодхісаттва тримає ліву руку піднятою, а праву опщенною; другий бодхісаттва навпаки — праву вгорі, ліву внизу. Великим і вказівним пальцем піднятої руки обидва утворюють коло. Частим атрибутом Кандрапрабхи є місячний диск, півмісяць або бутон лотосу.

Одним з видатних зображень Кандрапрабхи є його бронзова статуя 8 століття, розміщенна Золотій Залі монастиря Якусідзі у Нарі, Японія. Бодхісаттва виступає складовою триптиху Брайсайягуру.

Примітки[ред.ред. код]

  1. санскр. चंद्रप्रभ, Candra-prabha IAST, «місячне сяйво»
  2. яп. 月光菩薩, юе гуан пу са, «бодхісатва місячного світла».
  3. яп. 月光菩薩, にっこうぼさつ, ґакко босацу, «бодхісатва місячного світла».

Джерела та література[ред.ред. код]

  • 薬師寺(日本の古寺美術 4)/ 大橋一章著; 町田甲一企画. 大阪: 保育社, 1986.
  • 薬師寺 [映像資料]: 東塔と薬師三尊; 唐招提寺(国宝 6)/ 東京: 学研, 1993.

Посилання[ред.ред. код]