Кано Міцунобу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кано Міцунобу
狩野 光信
Народився 1565(1565)
провінція Ямашіро
Помер 1608
Кувана
Поховання Myōgaku-jid
Підданство Японія
Діяльність художник
Відомий завдяки художник
Alma mater школа Кано
Відомі учні Kanō Kōid
Рід Кано
Батько Кано Ейтоку
Брати, сестри Кано Таканобу
Діти Кано Саданобу

Кано Міцунобу (15651608) — японський художник періоду Адзуті-Момоями.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду художників Кано. Син Кано Ейтоку. Найперша згадка про нього в історичних документах пов'язано зі спільною роботою зі своїм батьком над розписами в замку Адзуті для Ода Нобунаги. Разом з батьком він також працював над розписами в замку Осака, імператорському палаці в Кіото, палац Дзюракудаї (належав Тойотомі Хідейосі). Тойотомі Хідейорі замовив у Кано Міцунобу розпис стелі в головному залі храму Секоку-дзі.

Після смерті свого батька у 1590 році Кано Міцунобу очолив школу Кано. Працював разом зі стрийком Кано Сьосю і учнем батька — Кано Санраку. Мав замовлення від імператорського палацу в Кіото й багато інших замовлень, зокрема 1592 року — розпис фусуми в замку Нагоя, що належав Тойотомі. Проте як керівник він не був настільки проникливим і успішним, як його батько. Через брак здібностей до керівництва й політичної інтуїції (тривалий час залишався вірним дому Тойотомі, незважаючи на затвердження сьогуната Токугава) він втратив безліч замовлень і багатих покровителів, які перейшли до конкуруючої школі живопису Хасеґава.

1608 року прибув на запрошення сьогуна Токуґава Хідетада до Едодля виконання замовлень. Того ж рокупри поверненні до Кіото захворів й помер у місті Кувана.

Творчість[ред. | ред. код]

Основна частина створених ним робіт припадає на перше десятиріччя XVII століття. Був продовжувачем фундаментального стилю і традицій школи Кано, але при цьому виробив і власний стиль живопису. У роботах, що зображують квіти, дерева та інші природні об'єкти, він використовував велику кількість золотого кольору, як і його попередники, але при цьому намагався використовувати його для створення більш легких, витончених елементів малюнка. Ритм малюнка зовсім інший порівняно з роботами Кано Ейтоку — більш спокійний і вибудований на чергуванні основних вертикалей малюнка, горизонтальний напрямок має другорядне значення. Чергування груп рослин відіграє роль декоративної деталі, більш щільні групи змінюються легкими; також є чергування квітів. На відміну від батька, який часто спрощував форми, Кано Міцунобу, навпаки, опрацьовував найтонші деталі, надаючи малюнку більшої декоративності. Він створює абсолютно особливий, прекрасний і відсторонений світ, значно збільшуючи враження тривимірності простору розписів. У стилі Міцунобу дослідники вбачають гармонійне поєднання прийомів канга і ямато-е.

Найвідомішими роботами Кано Міцунобу є фрески і малюнки на розсувних дверях в храмі Кангаку-ін монастиря Ондзьо-дзі в місті Оцу (1600 рік), розпис стелі буддистського храма Сьококу-дзі, святилища Цукубусума на озері Біва (1602 рік), розписи в меморіальному храмі родини Тойотомі в Кодай-дзі (Кіото) у 1605—1606 роках.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Tazawa, Yutaka: Kanō Mitsunobu. In: Biographical Dictionary of Japanese Art. Kodansha International, 1981. ISBN 0-87011-488-3.
  • Mason, Penelope E; Dinwiddie, Donald (2005). History of Japanese art. Upper Saddle River, N.J.: Pearson Prentice Hall.