Кантар (вага)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
кантар
Старовинний кантар. Музей у м. Диканька.

Ручні пружинні ваги, ка́нтар[1] (від тур. kantar)[2], іноді бе́змін — ручний прилад для вимірювання ваги або маси, ручний динамометр, зазвичай призначений для побутового застосування. Подовження пружини описується законом Гука.

Являють собою досить жорстку пружину, яка поміщається в корпус зі шкалою. До пружини прикріплюється стрілка. Поки до пружини не докладають зусиль, тобто не підвішений вимірюваний вантаж, вона знаходиться в стислому стані. Під дією сили тяжіння пружина розтягується, відповідно переміщається по шкалі стрілка. На підставі положення стрілки можна дізнатися масу зважуваного вантажу.

Пружинні ваги можуть оснащуватися додатково системою обертових шестірень, що дозволяє вимірювати масу предметів ще точніше. Сучасні моделі побутових ваг роблять електронними.

Як і будь-які інші ваги, ручні пружинні ваги вимірюють силу; тони градуйовані з тим, щоб показувати 1 кг для сили в ~ 9,81 Н.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Безмен // Русско-украинский политехнический словарь
  2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці. — 572 с.

Джерела[ред. | ред. код]