Кантонська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кантонська мова
Idioma cantonés.png
Країни південь КНР, В'єтнам, Індонезія, Канада, Малайзія, Таїланд, Сингапур, США, Філіппіни
Регіон Азія
Носії 55 541 660 (1984)[1]
Місце 23[2]
Класифікація Сино-тибетські
Писемність китайська писемність
Коди
ISO 639-1 zh
ISO 639-2 chi (B)  zho (T)
ISO 639-3 yue

 

Канто́нська мо́ва (кит. традиц.: Шаблон:Lang-zh-Hantі Шаблон:Lang-廣東話спрощ.: Шаблон:Lang-zh-Hansі Шаблон:Lang-广东话піньїнь: guǎngdōnghuà, гуандунхуа«Ґуандунська мова») або Юе (кит. традиц.: Шаблон:Lang-zh-Hantі Шаблон:Lang-粵語спрощ.: Шаблон:Lang-zh-Hansі Шаблон:Lang-粤语піньїнь: yuèhuà, юехуа; «мова Юе») — гілка китайської мови (походить зі старокитайської), розповсюджена на півдні Китаю, у районі міст Ґуанчжоу провінції Ґуандун, Гонконзі та Макао. Інколи визначається як окрема мова китайської мовної групи сино-тибетської мовної сім'ї[1]. Використовує традиційну китайську писемність. На відміну від мандаринської мови, стандартизація кантонської не завершена, що ускладнює її вивчення. Існування багатьох діалектів робить неможливим формування стабільної лексики, тому більш-менш загальними є слова для позначення предметів іноземного походження, часто сучасних винаходів, таких як комп'ютер тощо.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Кантонська мова традиційно є мовою китайських іммігрантів, які, часто спілкувалися з іншоземцями і тому мали змогу переселитися в Австралію, Америку чи Канаду. Мешканці численних чайнатаунів у цілому світі розмовляють та роблять записи саме нею. Необхідність розуміти та мати змогу вести ділові справи з жителями південного регіону Китаю виникла ще у перших західних мореплавців, але офіційні курси вивчення та підручники з'явилися лише кілька десятків років тому, здебільшого вони всі є англомовними.

За аналогією фонетичної транскрипції мандаринської мови піньїнь, була створена фонетична транскрипція кантонської мови — ютпхін (jyutping), за сприяння Лінгвістичного товариства Гонконгу у 1993 році. Шість тонів кантонської мови позначаються арабськими цифрами.

Офіційного закладу з вивчення кантонської мови в Україні поки ще немає, і це стало одною з причин ускладнення ситуації під час зіткнення українського танкера «Нафтогаз-67» з китайським суховантажем «Яохай».[3]

Діалекти[ред.ред. код]

Діалекти юе

Існує щонайменше чотири основні групи діалектів кантонської:

Як правило, під кантонською мають на увазі діалект юехай.

Дивіться також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор КНР Це незавершена стаття про Китай.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.