Кант (мова)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кант — це жаргон або мова групи людей, яка часто використовуються для виключення або введення в оману людей поза цією групою.[1] Вона також може бути названа криптолектом, арго, анти-мовою або секретною мовою. Кожен термін незначно відрізняється за значенням; їх використання суперечливе.

Термінологія[ред. | ред. код]

В деяких районах Коннахту в Ірландії Кант в основному стосується аукціону, який зазвичай проводиться під час ярмарку[2] [3]

У Шотландії дві не пов'язані між собою креольські мови називають «кант». Шотландський кант (змішана мова, в першу чергу шотландська та ромська із шотландським гельським впливом)[4] Канти взаємно незрозумілі.

Це слово також використовувалось як суфікс до назв для сучасних жаргонів, таких як «медикант», термін, що використовується для позначення типу мови, що використовується працівниками медичної професії, яка в основному незрозуміла для звичайних людей.[1]ISBN 0-19-214183-X

Етимологія[ред. | ред. код]

Існує дві основні школи думок щодо походження слова cant :

 • У лінгвістиці, як правило, похідне походження відбувається від ірландського слова caint (старший правопис cainnt), «мова, розмова»,[4]ISBN 0-85389-832-4 або шотландської гельської cainnt. Вбачається, що це було походженням серед мандрівних груп людей в Ірландії та Шотландії, які походили як з ірландсько-шотландського гельського, так і з англомовного походження, врешті-решт, розвиваючись як різні креольські мови. Однак різні типи кантів (шотландські/ірландські) взаємно незрозумілі. Ірландський креольний варіант просто називають Кантом ". Його спікери із спільноти ірландських мандрівників знають її як Гаммон, тоді як лінгвістична спільнота ідентифікує її як Шелту .
 • Поза гельськими колами, як правило, похідне походження відбувається від латинського cantāre , «співати», через нормандський французький canter .[1] В рамках цього висновку, як видно, історія цього слова спочатку посилалася на співи монахів, що використовувались деякий час між 12-м і 15-м століттями. Поступово цей термін застосовувався до співу жебраків і, врешті-решт, до злочинного жаргону.

Арго[ред. | ред. код]

Арго (на англійська вимова: [ˈɑrɡ], від французького арго[aʁɡo] " жаргон ") — це мова, що використовується різними групами, щоб перешкодити стороннім зрозуміти їх розмови. Термін арго також використовується для позначення неформальної спеціалізованої лексики з певної галузі дослідження, заняття чи хобі, в цьому сенсі він перекривається жаргоном .

У своєму романі 1862 року «Нещасні люди» Віктор Гюго називає цю арго і «мовою темряви», і «мовою біди».[5]

Найбільш ранні відомості про термін арго в цьому контексті були в документі 1628 року. Це слово, ймовірно, походить від сучасної назви les argotiers , даної на той час групі злодіїв.[6]

Згідно зі строгим визначенням, арго — це власна мова зі своєю граматичною системою.[7] Але такі повні таємні мови рідкісні, оскільки носії, як правило, мають спільну загальнодоступну мову, на якій в основному базується арго. Такі арго — це лексично різні форми певної мови, частина її словникового запасу замінена словами, невідомими широкому загалу; арго, що використовується в цьому сенсі, є синонімом канту. Наприклад, арго в цьому сенсі використовується для таких систем, як verlan і louchébem , які зберігають французький синтаксис і застосовують трансформації лише до окремих слів (і часто лише до певної підмножини слів, таких як іменники або слова семантичного змісту).[8] Такі системи є прикладами арго à clef , або «закодовані арго».

Конкретні слова можуть переходити від арго в звичайну мову чи навпаки.

У галузі медицини, вважають, що лікарі мають власну розмовну арго, кант чи сленг, що включає загальнозрозумілі скорочення та абревіатури, часто вживані технічні розмови та багато щоденного професійного сленгу (який може бути або не бути локалізованим в інституційному чи географічному плані).).[9] Хоча багато з цих розмов можуть виявитись непроникними для більшості людей, мало хто, здається, спеціально розробляв цю мову, щоб приховувати значення від пацієнтів (можливо, тому, що звичайної медичної термінології зазвичай достатньо).

Антимовна[ред. | ред. код]

Поняття антимови було вперше визначене та вивчене лінгвістом Майклом Холлідей, який використовував цей термін для опису lingua franca антисуспільства . Він визначив антимову як мову, створену та вживану антисуспільством.[10] Антисуспільство — це невелика, окрема спільнота, навмисно створена в межах більшого суспільства як його альтернатива чи спротив йому. Наприклад, Адам Подгорецький вивчав одне антигромадське товариство, яке складалося з польських в'язнів; Бхактіпрасад Маллік із санскритського коледжу вивчав товариство злочинців у Калькутті.

Ці спільноти розробляють антимови як засіб, який не дозволяє стороннім зрозуміти їх спілкування, а також як спосіб створення субкультури, яка відповідає потребам їх альтернативної соціальної структури.[11] Анти-мови відрізняються від сленгу та жаргону тим, що їх використовують виключно серед остракізованих соціальних груп, включаючи в'язнів,[12] злочинців, гомосексуалів та підлітків.[13] Антимови незвично використовують ту саму основну лексику та граматику, що їх рідна мова. Наприклад, анти-мови запозичують слова з інших мов, створюють нетрадиційні сполуки або використовують нові суфікси для існуючих слів. Анти-мови можуть також змінювати слова, використовуючи метатезу, зворотне утворення (наприклад, яблуко на окулбя) або замінюючи їх приголосні.[10] Отже, антимови є унікальними, і це не просто діалекти існуючих мов.

У своєму есе «Анти-мова» Хеллідей синтезував дослідження Томаса Гармана, Адама Подгорецького та Бхактіпрасада Малліка з метою вивчення антимов та зв'язку між вербальною комунікацією та підтримкою соціальної структури. З цієї причини вивчення антимов є одночасно дослідженням соціології та лінгвістики . Висновки Хеллідей можна скласти у вигляді переліку дев'яти критеріїв, яким повинна відповідати мова, щоб вважатися антимовою:

 1. Антисуспільство — це суспільство, яке створене в межах іншого суспільства як свідома альтернатива йому.
 2. Як і перші записи мов екзотичних культур, інформація зазвичай надходить до нас у вигляді списків слів.
 3. Найпростішою формою, яку приймає антимова, є форма нових слів для старої: це мова, релексикалізована.
 4. Принцип полягає в тому, що однакова граматика і різний словниковий запас.
 5. Ефективне спілкування залежить від обміну значеннями, які недоступні неспеціалісту.
 6. Анти-мова — це не просто необов'язкова додаткова інформація, вона є фундаментальним елементом існування явища «другого життя».
 7. Найважливішим засобом підтримки реальності є розмова. Усі, хто застосовує цю саму форму спілкування, підтримують реальність інших.
 8. Анти-мова є засобом ресоціалізації.
 9. Існує наступність між мовою та антимовою.

Приклади антимовних мов включають рифмований сленг Кокні, сленг CB, верлан, грипсеру польських тюрем, злодійський кант,[14] поляри[15] і, можливо,  Bangime.[16]

У популярній культурі[ред. | ред. код]

Іноді антимови створюються авторами і використовуються персонажами романів. Ці антимови не мають повної лексики, їх не можна спостерігати під час лінгвістичного опису, а тому їх не можна вивчати так само, як мову, якою насправді розмовляє існуюче антисуспільство. Однак вони все ще використовуються при вивченні антимов. Роджер Фаулер «Анти-мови в художній літературі» аналізує « Механічний апельсин » Ентоні Берджесса та "Голий обід " Вільяма С. Берроуза, щоб наново визначити природу анти-мови та описати її ідеологічне призначення.[17]

Заводний апельсин — популярний приклад роману, в якому головний герой — хлопчик-підліток, який розмовляє антимовою під назвою Надсат. Цю мову часто називають арго, але стверджували, що вона є антимовою через соціальну структуру, яку вона підтримує через соціальний клас дріґов.[13]

Приклади[ред. | ред. код]

Кант злодіїв[ред. | ред. код]

Кант злодіїв був особливістю популярних памфлетів та п'єс, особливо між 1590 і 1615 роками, але продовжував фігурувати в літературі до 18 століття. Є питання про те, як справді література відображала народне вживання в кримінальному світі. У 1839 р. Злодій стверджував, що надвис, який він бачив у друці, нічим не нагадує нахил, яким тоді користувалися цигани, злодії та жебраки. Він також сказав, що кожен з них використовував різні словникові запаси, які перекривались, цигани не могли сказати про все, а жебраки використовували нижчий стиль, ніж злодії.[19]

Улті[ред. | ред. код]

Ульті — мова, яку вивчав і задокументував Бхактіпрасад Маллік у своїй книзі « Мови підземного світу Західної Бенгалії».[20] Ulti — це антимова, що походить з бенгальської мови та використовується злочинцями та пов'язаними з ними. Слово ульті kodān 'магазин' походить від перестановки букв у бенгальському слові dokān, що також означає 'магазин'. 

Дивитися також[ред. | ред. код]

 • Кодове слово (фігура мови)
 • Кодек
 • Костермонджер
 • Подвійна мова
 • Gibberish (мовна гра)
 • Лазар Шейнеану, румун, який вивчав такі мови
 • Мікрокультура
 • Затуманення
 • Патуа
 • Римується сленг
 • Шиболет

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Кант (мова)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в McArthur, T. (ed.) The Oxford Companion to the English Language (1992) Oxford University Press ISBN 0-19-214183-X
 2. Dolan, 2006, с. 43.
 3. O'Crohan, 1987.
 4. а б Kirk, J. & Ó Baoill, D. Travellers and their Language (2002) Queen's University Belfast ISBN 0-85389-832-4
 5. Schwartz, Robert M. Interesting Facts about Convicts of France in the 19th Century. Mt. Holyoke University. Архів оригіналу за 26 квітня 2019. Процитовано 4 липня 2021.
 6. Guiraud, Pierre, L'Argot. Que sais-je?, Paris: PUF, 1958, p. 700
 7. Carol De Dobay Rifelj (1987). Word and Figure: The Language of Nineteenth-Century French Poetry. Ohio State University Press. с. 10. ISBN 9780814204221.
 8. Valdman, Albert (May 2000). La Langue des faubourgs et des banlieues: de l'argot au français populaire. The French Review (фр.). American Association of Teachers of French. 73 (6): 1179—1192. JSTOR 399371.
 9. Hukill, Peter B.; H., A. L.; Jackson, James L. (1961). The Spoken Language of Medicine: Argot, Slang, Cant. American Speech. 36 (2): 145—151. doi:10.2307/453853. JSTOR 453853.
 10. а б Halliday, M. a. K. (1 вересня 1976). Anti-Languages. American Anthropologist (англ.). 78 (3): 570—584. doi:10.1525/aa.1976.78.3.02a00050. ISSN 1548-1433.
 11. Baker, Paul (2002). Polari The Lost Language of Gay Men. Routledge. с. 13–14. ISBN 978-0415261807.
 12. Zarzycki, Łukasz. Socio-lingual Phenomenon of the Anti-language of Polish and American Prison Inmates (PDF). Crossroads. Архів оригіналу (PDF) за 20 липня 2021. Процитовано 4 липня 2021.
 13. а б Kohn, Liberty. Antilanguage and a Gentleman's Goloss: Style, Register, and Entitlement To Irony in A Clockwork Orange (PDF). ESharp: 1—27. Архів оригіналу (PDF) за 22 квітня 2017. Процитовано 4 липня 2021.
 14. Martin Montgomery (January 1986), Language and subcultures: Anti-language, An introduction to language and society, ISBN 9780416346305, архів оригіналу за 9 липня 2021, процитовано 4 липня 2021
 15. «Polari: The Lost Language of Gay Men [Архівовано 1 грудня 2015 у Wayback Machine.]», Lancaster University. Department of Linguistics and English Language.
 16. Bradley M, «The secret ones», New Scientist, 31 May 2014, pp. 42-45
 17. Fowler, Roger (Summer 1979). Anti-Language in Fiction. Style. 13 (3): 259—278. JSTOR 42945250.
 18. Partridge, Eric (1937) Dictionary of Slang and Unconventional English
 19. Ribton-Turner, C. J. 1887 Vagrants and Vagrancy and Beggars and Begging, London, 1887, p.245, quoting an examination taken at Salford Gaol
 20. Mallik, Bhaktiprasad (1972). Language of the underworld of West Bengal. Sanskrit College.