Канюк звичайний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Звичайний канюк
Buteo buteo 5 (Marek Szczepanek).jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Родина: Яструбові (Accipitridae)
Підродина: Яструбові (Accipitrinae)
Рід: Канюк (Buteo)
Вид: Звичайний канюк
Біноміальна назва
Buteo buteo
Поширення звичайного канюка: Зелений колір - осілий спосіб життя; салатовий колір - територія гніздування перелітних канюків; блакитний - місце поширення канюків у теплих краях.
Поширення звичайного канюка: Зелений колір - осілий спосіб життя; салатовий колір - територія гніздування перелітних канюків; блакитний - місце поширення канюків у теплих краях.
Підвиди
 • Buteo buteo pojana
 • Buteo buteo arrigonii
 • Buteo buteo bannermani
 • Buteo buteo buteo
 • Buteo buteo harterti
 • Buteo buteo hispaniae
 • Buteo buteo insularum
 • Buteo buteo menetriesi
 • Buteo buteo rothschildi
 • Buteo buteo trizonatus
 • Buteo buteo vulpinus
Посилання
ITIS logo.jpg ITIS: 175383
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 30397
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Buteo buteo
Fossilworks: 94490 94490

Каню́к звича́йний (Buteo buteo)  — вид хижих птахів роду справжніх канюків.

Опис[ред.ред. код]

Канюк звичайний — птах середніх розмірів, довжина тіла якого становить 51-57 см, розмах крил 110—130 см. Самки, як правило, більші за самців. Забарвлення сильно варіює, від палевого до темно-бурого; птаха легко сплутати з близьким до нього зимняком (Buteo lagopus) або набагато дальшим родичем звичайним осоїдом (Pernis apivorus), який копіює забарвлення канюка для захисту від яструба великого (Accipiter gentilis). Як правило, молоді особини забарвлені строкатіше. Голос у канюків звичайних груснявий, нагадує тявкання.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Поширені практично у всій Європі, в Азії мешкає в лісистій місцевості, з півночі обмеженою полярним колом, з півдня безлісистими пустелями Середньої і Центральної Азії та Ірану. Зазвичай веде осілий спосіб життя, і лише один підвид - Buteo buteo vulpinus, є перелітним птахом, на зиму мігрує на південь Азії або до Африки. Живе в тугайових лісах, горбистих ділянках хвойних лісів недалеко від відкритих степових просторів. Живе канюк звичайний в природних умовах до 26 років, в неволі до 30 років.

Особливості біології[ред.ред. код]

Полює на відкритих просторах, поволі ширяючи в повітрі або найчастіше із засідки на піднесенні. Харчується дрібними ссавцях: ховрахами, польовими мишами, щурами, кролями і дрібними птахами. Може поїдати і падаль. У разі міграції до місця літнього мешкання прилітають в середині квітня — середині травня, залежно від клімату. Осіння міграція (якщо така є) починається в середині серпня і триває до початку вересня, в північних районах середині-кінці вересня. При перельоті зазвичай збиваються у великі зграї.

Гніздяться в лісі, на гілках листяних (береза, тополя, осика) або хвойних (сосна, ялина, ялиця) дерев на висоті 4-15 м над землею. Гніздо будують з сухих гілочок, далі обплітаючи їх старою травою. Також можуть використовувати і зелені гілочки, особливо коли вилуплюються пташенята. Відкладають 3-4, рідше 5 яєць приблизно 56 × 45 мм з шкаралупою брудно-білого кольору, покритою бурими або рудими плямами. Відкладання яєць відбувається в квітні-травні. Інкубаційний період пташиних яєць звичайного канюка триває 33-36 днів. Ймовірно, обидва батьки беруть участь в насиджуванні. Пташенята з'являються в кінці травня, або в червні, на початку покриті бурим пухом. Як самець, так і самка годують пташенят, поки ті не в змозі літати. Пташенята здатні злетіти через 43-50 днів після народження. Якщо з якої-небудь причини перший виводок не відбувся, самка здатна відкласти другу кладку за сезон.

Використання людьми[ред.ред. код]

Канюків цього виду часто використовують так само, як і соколів: удомашнюють та дресерують для полювання на куріпок та молодих кроликів для людей. Таких людей, які дресерують на це соколів і канюків називають соколярами.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]