Канюк монгольський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Канюк монгольський
Buteo hemilasius в Монголії
Buteo hemilasius в Монголії
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Родина: Яструбові (Accipitridae)
Підродина: Яструбині (Accipitrinae)
Рід: Канюк (Buteo)
Вид: Канюк монгольський
Buteo hemilasius
Temminck & Schlegel, 1844
Посилання
Вікісховище: Buteo hemilasius
Віківиди: Buteo hemilasius
ITIS: 175385
МСОП: 22695967
NCBI: 115122

Канюк монгольський[2] (Buteo hemilasius) — вид соколоподібних птахів родини яструбових (Accipitridae)[3][4].

Поширення[ред. | ред. код]

Канюк монгольський поширений у Бутані, Китаї, Гонконгу, Індії, Пакистані, Ірані, Японії, Казахстані, Кореї, Монголії, Непалі, Росії, Таджикистані та Узбекистані.

Опис[ред. | ред. код]

Великий птах: загальна довжина 61-72 см, крила 45-50 см. Загальне забарвлення дорослих птахів на спинній стороні бура з охристими каймами пір'я, хвіст бурий з чорнуватим поперечним малюнком, черевна сторона охриста з бурим поздовжнім і поперечним малюнком. Є і більш-менш одноколірна темно-бура варіація. Молодь без поперечних відмітин на черевній стороні. Цівка оперена до пальців або хоча б до половини довжини. Райдужина блідо-бура або жовтувата, дзьоб і кігті чорні, ноги жовті.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Осілий або частково кочівний вид. Buteo hemilasius — типовий міофаг, головний корм його складають гризуни величиною від полівки до зайця. Птахи, плазуни, земноводні, великі комахи у живленні займають незначне місце.

Розмноження[ред. | ред. код]

Починає відкладання яєць в другій половині квітня. Висиджування починається з відкладання першого яйця. У кладці 2-4 строкатих яєць. Загальний фон яєць брудно-білий, іноді з блідо-охристим відтінком. Малюнок строкатий, поверхневий, чіткий. Густота малюнка в одній кладці різна і яйця досить добре відрізняються одне від одного. Інтенсивність пігментації залежить від послідовності відкладання яєць. Перше яйце найбільш пігментоване. У разі втрати яєць можливе повторне відкладання. Висиджування триває близько місяця.

У перші дні життя пташенят вигодовують більш дрібною і ніжною їжею — це мозок звірків і птахів, інша частина з'їдається дорослими птахами. Також було відзначено явище канібалізму. У ранньому віці пташенята не здатні до самостійного розривання їжі, але дуже активно реагують на корм, що подається батьками. У віці 40-45 днів пташенята вже повністю оперені, тільки в деяких місцях під пером проглядаються вкриті пухом ділянки тіла. У результаті підвищеної рухової активності пташенят і зниження інтенсивності годування дорослими перед вильотом з гнізда відбувається різке падіння ваги пташенят.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2012). Buteo hemilasius: інформація на сайті МСОП (версія 2013.2) (англ.) 26 листопада 2013
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Rasmussen PC & JC Anderton (2005). Birds of South Asia: The Ripley Guide. Volume 2. Smithsonian Institution & Lynx Edicions. с. 103—104.
  4. Baker, ECS (1928). Fauna of British India. Birds. Volume 5 (вид. 2). Taylor and Francis, London. с. 140—142.