Канівський історичний музей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Канів від давнини до сучасності Pictogram infobox palace.png
Музей "Канів від давнини до сучасності".jpg
«Канів від давнини до сучасності»
Тип історичний
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Засновано 1991
Фонд 7000
Директор Ісаєва Ольга
Сайт kaniv-museum.at.ua

Канів від давнини до сучасності — історичний музей міста Канева

Передумови створення[ред. | ред. код]

Про організацію в Каневі історичного музею мова йшла задовго до 1991 року. 11 жовтня 1963 року виконком Канівської міської Ради депутатів трудящих вирішив організувати в Каневі на базі Успенського собору, пам'ятки архітектури 12 століття, історико-краєзнавчий музей.

Про те, що музей було створено свідчить один документ. У розпорядженні виконавчого комітету обласної Ради депутатів трудящих від 30 грудня 1963 року зазначається: «З метою збереження колишнього Успенського собору в м. Каневі, в якому організований історико-краєзнавчий музей, передати його з балансу обласного відділу комунального господарства на баланс обласного управління культури після капремонту».

Поки ремонтувався Успенський собор, проводилась робота по формуванню музейних фондів.

Навесні 1972 року в Успенському соборі було засновано Канівський музей народного декоративного мистецтва. Лише на початку 90-х років 20 століття історичний музей у Каневі появився знову.

Історія[ред. | ред. код]

Створений у січні 1991 року на підставі рішення Черкаського облвиконкому № 167 від 30 серпня 1990 року як філія Черкаського обласного краєзнавчого музею.

1998 року музей увійшов до складу міського музейного об'єднання. Рішенням виконавчого комітету Канівської міської ради № 447 від 26 грудня 2002 року міське музейне об'єднання було ліквідоване як юридична особа з 15 березня 2003 року і Канівський історичний музей був підпорядкований відділу культури Канівського міськвиконкому.

З травня 2008 року музей увійшов до складу Шевченківського національного заповідника на правах відділу.

Експозиція[ред. | ред. код]

Експозиція музею

У фондах музею зберігається близько 7 тисяч експонатів. В основному, це матеріали розкопок, що проводилися на території Канівщини в різні роки. У фондах музею зберігається величезна колекція керамічних виробів, починаючи з нової кам'яної доби (VI — IV тисяч років до н. е.) і закінчуючи гончарним посудом XX століття, серед яких:

Також у фондах музею зберігаються документи Канівської міської управи, квитанції, посвідчення, свідоцтва, грамоти, атестати, фото тощо та предмети побуту мешканців Канева і району XIX — середини XX століть. Унікальною є картина Г. П. Варави (псевдонім — В. Стеблик), уродженця Канева, письменника, художника, громадсько-політичного діяча, «Вигляд з гори Московки на Дніпрову гору. 1915 рік».

У травні 2003 року до Шевченківських свят в історичному музеї було відкрито нову постійно-діючу експозицію, яка знайомить з історією Канівщини від палеоліту до Давньоруської держави. У вересні цього ж року до 925-ї річниці з дня заснування Канева в музеї було змонтовано постійну виставку «Старожитності Канівщини», на якій представлено побутові речі, фото, документи, етнографічний матеріал XIX — початку XX століть.

Напрямки діяльності[ред. | ред. код]

Основними видами діяльності музею є:

  • науково-дослідна робота — збір та систематизація матеріалів на теми «Голодомор 1932—1933 років на Канівщині», «Наші славні земляки»; публікації в місцевій пресі з питань краєзнавства;
  • виставкова робота — організація виставок, присвячених визначним датам в історії Канівщини, колекцій краєзнавців, художніх виробів місцевих майстрів;
  • науково-освітня робота — екскурсії по експозиції музею та уроки-екскурсії по виставках, присвячених визначним датам в історії Канівщини;
  • фондова робота — збереження фондових матеріалів та поповнення фондів музею новими надходженнями місцевого значення;
  • наукові розвідки — пошук та опитування свідків голодомору 1932—1933 років на Канівщині; збір свідчень про Велику Вітчизняну війну 1941—1945 років; збір місцевого фольклору та етнографії.

Посилання[ред. | ред. код]