Каперцеві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Каперцеві
Каперці колючі Типовой вид типового роду
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Капустоцвіті (Brassicales)
Родина: Каперцеві (Capparaceae)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Capparaceae
EOL logo.svg EOL: 4220
IPNI: 30001562-2
ITIS logo.svg ITIS: 22601
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 301453
Fossilworks: 183035

Каперцеві (Capparaceae) — родина рослин порядку капустоцвітих (Brassicales). Об'єднує 42-45 родів і понад 850 видів, широко розповсюджених у тропіках і субтропіках та помітно теплих областях.

Родина, ймовірно становить паралельну з хрестоцвітими групу, в якій також переважають квітки димірного типу і спостерігається розщеплення тичинок. Діаграма квітки деяких каперцевих цілком збігається з діаграмою хрестоцвітих. Проте в інших форм (унаслідок багаторазового розщеплення тичинок) андроцей став численним. Характерна і широко розповсюджена особливість — утворення гінофору або андрогінофору. Плоди — стручки, коробочки, або ягоди. Види даної родини представленні травами і чагарниками.

У Середній Азії та на Кавказі, а частково і в Україні (в Криму) поширені види роду каперці (Capparis); квіткові бруньки одного з них — каперці трав'янисті (C. herbaceae) — використовують в їжу. У Південній Європі цей вид культивують. Це багаторічник із довгим коренем (до 12 см), лежачим стеблом, черговими листками (від округлих до обернено яйцевидних), з прилистками-колючками.

Квітки пазушні, білі, з рожевим, або жовтим відтінком. Зав'язь одногнізда. Цікавий довгий андрогінофор квітки — виріст квітколожа, що несе тичинки і маточку. Плід — ягодоподібна м'ясиста коробочка. З квіткових бруньок каперців готують гостру приправу. Широко розповсюджені на сухих забур'янених місцях, зокрема в Криму.

Систематика[ред. | ред. код]

Родина нараховує 42-45 родів і понад 850 видів.

Роди[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Нечитайло В. А., Кучерява Л. Ф. Ботаніка. Вищі рослини. — Київ: Фітосоціоцентр, 2005. ст. 251—252