Каптаж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Каптаж (англ. capping, catchment; нім. Wassergewinnung f, Wasserfang m, Fassung f, Wasserfassung f) — у вузькому розумінні — пристрої, що дозволяють збирати та виводити підземні води на поверхню для їх виміру та використання. Найпростіші види каптажу — колодязь і свердловина.

У ширшому смислі, каптаж — комплекс споруд, що забезпечують доступ до підземних вод, нафти або газу та можливість їх використання; інженерно-технічні роботи, пов'язані з виведенням на поверхню і збиранням підземних вод, нафти й газу.

Розрізняють К.

Для вертикального К. підземних вод застосовують колодязі і свердловини, горизонтального — галереї водозбірні, штольні тощо.

Найпростіший тип К. — шахтний колодязь, що використовується при розкритті неглибоко залеглих ґрунтових вод. В сильно пересічених місцевостях споруджуються штольні, в яких для збільшення припливу води бурять свердловини. Найпоширеніший тип К. підземних вод — свердловини. Стосовно підземних вод частіше вживають термін водозабір. При К. нафти і газу конструкції свердловин включають обсадні колони. Фонтануючі свердловини обладнують фонтанною арматурою, що залишається на гирлі свердловини після закінчення фонтанування. Обладнання насосних нафт. свердловин забезпечує підвіску насосних труб, герметизацію, можливість відбору газу з міжтрубного простору і складається з планшайби з отвором для відведення газу і трійника для виведення.

КАПТАЖ ПІДЗЕМНИХ ВОД[ред. | ред. код]

КАПТАЖ ПІДЗЕМНИХ ВОД, (англ. capping of underground waters; нім. Untertagewasserfassung f) — споруда для захоплення (акумулювання) підземних вод. Найпростішими видами каптажу підземних вод є колодязі, бурові свердловини, галереї водозабірні.

Література[ред. | ред. код]

Шаблон:Water-stub