Капітан (військове звання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Капітан
Погон капітана ЗСУ (2020) 3 шт.svg
Погон капітана
СВ ЗСУ та ДШВ, ВПС, ССО
Країна Україна Україна
Вид збройних сил СВ ЗСУ, ДШВ ЗСУ, ПС ЗСУ, ССО ЗСУ
Звання НАТО OF-2
Категорія молодший офіцерський склад
Створено 1991
Вище звання Майор
Нижче звання Старший лейтенант
Рівноцінні звання ВМС: Капітан-лейтенант

Капіта́н (від лат. caput, «голова»; пізньолат. capitaneus, «воєначальник») — військове звання молодшого офіцерського складу в армії і на флоті багатьох країн світу.

Історія[ред. | ред. код]

Вперше чин (звання) «капітан» (фр. capitaine) з'явився в середньовічній Франції, де позначав начальників окремих військових округів. 1558 року капітанами стали називати командирів рот, а начальників військових округів — генерал-капітанами. Також капітанами називали власників або командирів кораблів будь-якого типу.

Річ Посполита[ред. | ред. код]

На теренах України капітани появились у XVI ст. як командири підрозділів найманої піхоти німецької чи угорської[1] піхоти, що складались з декількох компаній. Звання відповідало рангу полковника у національних підрозділах. З XVII ст. у Речі Посполитій існував уряд військового капітана, котрий командував прибічною сторожею гетьманів. Впродовж XVII—XVIII ст. у європейських арміях капітан був командиром компанії піхоти, ескадрону кавалерії, драгунів, зокрема у військах аутораменту національного та іноземного Речі Посполитої.

Росія. СРСР[ред. | ред. код]

У Московському царстві чин (звання) капітана з'явився в XVI столітті для іноземних офіцерів; у XVII столітті встановлений для командирів рот в полках «нового строю», а на початку XVIII століття — для командирів рот у всій регулярній армії. У кавалеріїдрагунських полках і корпусі жандармів з 1882) званню капітана відповідало звання ротмістр, в козачих військах — осавул. У 1705—1798 роках існувало також звання капітан-поручник, замінене потім на штабс-капітан (у кавалерії йому відповідало звання штабс-ротмістр, а в козачих військах — підосавул).

У російському ВМФ з початку XVIII століття існували звання: капітан-командор (1707—1732, 1751—1764, 1798—1827), капітан корабля (1701—1713, 1732—1751), капітан 1 і 2 рангу (1713—1732, 1751—1917), капітан 3 рангу (1713—1732), капітан 4 рангу (1713—1717) і капітан-лейтенант (1713—1884, 1909—1911).

У збройних силах СРСР звання капітан було встановлено ухвалою ЦВК і РНК СРСР від 22 вересня 1935 року для командного складу сухопутних військ, ПС і берегових частин ВМФ. Цією ж ухвалою для корабельного складу ВМФ введені звання капітан 1, 2 і 3 рангу і капітан-лейтенант (останнє відповідає званню капітан у сухопутних силах). В артилерії звання капітан відповідає посаді командир батареї (комбат).

Військове звання Сухопутних сил та авіації Збройних Сил України (з 1991 року)[ред. | ред. код]

Збройні сили України які утворилися під час розпаду СРСР, перейняли радянський зразок військових звань, а також радянських знаків розрізнення. В 1995 році з'являється новий зразок погонів, на якому просвіти як засіб розрізнення класів офіцерів зникають, за виключенням цього знаки розрізнення не піддалися зміні.

В 2016 році Президентом України був затверджений «Проект однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України». В Проєкті серед іншого розглянуті військові звання та знаки розрізнення військовослужбовців. За знаки розрізнення капітани отримали на кожен погон по чотири чотирипроменеві зірочки і які розташовуються вздовж вісі погона. Відрізнити категорію офіцера (молодші, старші, вищі офіцери) можна за знаком категорії, який розташовується нижче зірочок. У молодших офіцерів, до яких відноситься звання капітан, знак категорії на погонах відсутній.

Нижче за рангом:
Старший лейтенант

Emblem of the Ukrainian Ground Forces.svg Emblem of the Ukrainian Air Force.svg
Капітан
Вище за рангом:
Майор


Галерея[ред. | ред. код]

Звання капітан існує в арміях багатьох держав.

Знаки розрізнення капітана в деяких країнах світу

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «К-22» —ЛИНЕЙНЫЙ» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1979. — Т. 4. — С. 71-72. — ISBN 00101-236. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]