Каракалла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Марк Аврелій Север Антонін
Marcus Aurelius Severus Antoninus Augustus
Caracalla03 pushkin.jpg
Марк Аврелій Север Антонін
22-й Імператор
Початок правління: 4 лютого 211
Кінець правління: 8 квітня 217
Попередник: Септимій Север
Наступник: Макрін
Дата народження: 4 квітня 188(0188-04-04)
Місце народження: Лугдунум (Ліон, Франція)
Країна: Римської імперії
Дата смерті: 8 квітня 217(0217-04-08) (29 років)
Місце смерті: Едеса (Туреччина)
Дружина: Фульвія Плавціла
Династія: Севери
Батько: Септимій Север
Мати: Юлія Домна

Каракалла, Каракалл, Септимій Бассіан (Septimius Bassianus Caracalla) (імператорське ім'я  — Аврелій Антонін Марк; лат. Marcus Aurelius Antoninus) (188, Лугдунум, — 217, поблизу Едеси)  — римський імператор з 211 (спочатку правив з братом Ґетою; з 212, убивши брата, одноосібно).

Біографія[ред.ред. код]

Копійки з портретом Каракалли

Привертаючи до себе солдатів збільшенням платні, нагородами, Каракалла проводив політику тиску на сенатську і муніципальну верхівку. Встановив жорстокий терор (страти знаті, відомого юриста Папініана, масове винищення жителів Александрії, що опиралися додатковому солдатському набору).

За розпорядженням Каракалли був споруджений комплекс терм, відомий як Терми Каракалли, який досі є однією з визначних пам'яток міста Рима.

У 212 видав едикт (Constitutio Antoniniana) про дарування прав громадянства майже всім провінціалам, зрівнявши їх з римлянами як підданих і платників податків. З 213 р. вів війну на Рейні з німецькими племенами хаттів і алеманів, потім на Дунаї — з язигами і карпами. У 215 р. зробив успішний похід в Парфію. Був убитий змовниками на чолі з префектом преторіанців Опеллієм Макріном під час нового походу (217) проти парфян.

Сучасна інтерпретація[ред.ред. код]

Сучасні історики вважають Каракаллу одним з найгірших імераторів Риму, через масову різанину в Олександрії, тиранію. Під час його походів відбувалися масові згвалтування та злочини щодо місцевого населення.[1]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Sillar, Shamus (2001). Quinquennium in provinciis: Caracalla and Imperial Administration 212–217. pp. iii.

Джерела[ред.ред. код]