Карашар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Карашар (що означає «чорне місто») або Яньці (焉耆 Yān-qí) — давнє буддійське місто-держава, яке стояло біля північної кромки пустелі Такла-Макан, за 24 км від озера Баграш-куль, між оазами Гаочан (на схід), Куча (на захід) і Корла (на південь).

Карашарське князівство[ред.ред. код]

У I ст. до Р. Х.. удар по Карашару завдав ханьський воєначальник Бань Чао. У середені V столітті налаштовані проти буддизму китайці зробилий ще один напад на Карашарське князівство, як про те оповідає Л. Н. Гумільов:

«У ту епоху Карашар був князівством, яке включало у себе дев'ять оаз. Його володир носив титул лун. Карашарці були не проти пограбувати китайські посольства, але, найголовніше, були справжніми буддистами. Поява військ заклятого ворога буддизму загрожувало їм дуже важкими наслідками, і вони зважилися на опір. Спочатку Ван Ду-гуі взяв фортеці Цзохо і Халгаамань і осадив Юанькюй. Лун Гюхубіна зібрав 50 тис. чоловік (явне перебільшення) і спробував організувати оборону. Ван Ду-Гуі зважився на лобовий удар. У рукопашній табгачі одержали повну перемогу. Карашарці розсіялися, столиця здалася, а лун Гюхубіна поскакав в Кучу

Карашарські правителі намагалися підтримувати дружні відносини з сусідніми оазами, щоб разом протистояти як степовикам, так і китайцям. Через їхнє місто проходив північний маршрут Великого Шовкового шляху і приносив значні економічні вигоди. У VII ст. Карашарське князівство увійшло до складу в Танської імперії, а місцеві жителі (індоєвропейці-юечжі) розчинилися в середовищі тюркомовних сусідів.

Сучасний повіт[ред.ред. код]

В даний час Яньці — автономний повіт у Сінцзян-Уйгурському автономному районі Китаю. Площа 2429 км². Населення 120 тис. жителів (2002).