Карбункул (хвороба)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карбункул (хвороба)
Carbuncle on buttok.JPG
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 L02
DiseasesDB 29434
MeSH D002270

Карбункул (в народі — чиряк) — являє собою розлите гнійно-некротичне запалення глибоких шарів дерми і гіподерми із залученням до процесу групи сусідніх сальних залоз та волосяних фолікулів. При карбункулі гнійно-некротичний інфільтрат займає велику площу і поширюється в більш глибоких шарах дерми і гіподерми, ніж при фурункулі.

Походження назви[ред.ред. код]

Слово «карбункул» походить від лат. carbonum — вугілля і означає «вугільник», тому що в процесі гнійно-некротичного запалення утворюються великі ділянки некрозу, які мають темний колір, що й послужило підставою до порівняння захворювання з вугіллям.

Характеристика захворювання[ред.ред. код]

Локалізація — задня поверхня шиї, спина, поперек, сідниці, обличчя.

Збудник — золотистий стафілокок, рідше — інші види стафілокока, стрептокок або змішана інфекція.

У патогенезі відіграють роль виснаження (внаслідок хронічного недоїдання або перенесеного важкого загального захворювання) та порушення обміну речовин, особливо вуглеводного (при цукровому діабеті).

Клініка і перебіг. На початку розвитку карбункула в шкірі виявляють кілька окремих щільних вузликів, які зливаються в один інфільтрат. Останній збільшується, іноді, досягаючи розмірів дитячої долоні. Поверхня його набуває напівкулясту форму, шкіра стає напруженою, центр інфільтрату має синюшний колір: виражена місцева хворобливість. Це перша стадія розвитку інфільтрату, що триває 8–12 днів. Потім в області інфільтрату формується кілька пустул, покришки яких розкриваються, і утворюється кілька отворів, що додають карбункул вигляд, що нагадує решето. Через ці отвори виділяються гній і некротичні маси зеленого кольору з домішкою крові. Поступово всі великі ділянки центру карбункула піддаються некрозу. Відторгнуті маси утворюють великий дефект тканини — формується глибока виразка, іноді доходить до м'язів. Друга стадія — стадія нагноєння і некрозу — триває від 14 до 20 днів. Далі виразка заповнюється грануляційною тканиною і утворюється, як правило, грубий глибокий рубець, спаяний з підлеглими тканинами. Великі рубці залишаються і після оперативного втручання.

Зазвичай бувають одиночні карбункули. Їх розвиток супроводжується високою температурою до 40 °C, значною інтосикацією, нудотою, блювотою, головним болем, втратою апетиту, нездужанням. Ці явища особливо виражені при карбункулі обличчя. Злоякісний перебіг карбункула може спостерігатися в похилому віці, у виснажених хворих, що страждають вираженим діабетом, при нервово-психічній перевтомі. У цих випадках з'являються невралгічний біль, марення або ж глибока прострація, лихоманка септичного характеру. З ускладнень відмічається лімфангіт, лімфаденіт, тромбофлебіт, гнійний менінгіт, сепсис. Смерть може наступити від профузної кровотечі з великої судини і від сепсису. При локалізації в області носа, верхньої губи можливі важкі менінгеальні ускладнення.

Диференційну діагностику проводять із карбункулом при сибірці, при якому більш різко виражений і поширений набряк тканин; в ділянці пустули спостерігають утворення чорного струпа, що нагадує вугілля (грец. άνθρακξ), і виявляють збудника — аеробну грампозитивну Bacillus anthracis. Від фурункула карбункул легко відрізнити на основі описаної вище клінічної картини.

Лікування[ред.ред. код]

Негайна госпіталізація у хірургічне відділення. З початку розвитку карбункула обколюють вогнище розчином пеніциліну по 200 000—450 000 ОД щоденно упродовж 2–3 днів. Показані струми УВЧ. На поверхню карбункула накладають асептичну пов'язку. Суворий ліжковий режим (не можна навіть розмовляти), рідка молочно-рослинна їжа, багато пиття, в/м антибіотики за схемою. Безуспішність консервативного лікування та збільшення інтоксикації є показаннями до оперативного лікування. Операція полягає у широкому розтині та видаленні нежиттєздатних тканин. Рану тампонують. Через 2–3 дні проводять заміну тампонів. При карбункулі обличчя лікування консервативне.

Посилання[ред.ред. код]