Карбункул (хвороба)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карбункул (хвороба)
Carbuncle on buttok.JPG
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 L02
DiseasesDB 29434
MeSH D002270

Карбункул (в народі — чиряк) — являє собою розлите гнійно-некротичне запалення глибоких шарів дерми і гіподерми із залученням до процесу групи сусідніх сальних залоз та волосяних фолікулів. При карбункулі гнійно-некротичний інфільтрат займає велику площу і поширюється в більш глибоких шарах дерми і гіподерми, ніж при фурункулі.

Походження назви[ред.ред. код]

Слово «карбункул» походить від лат. carbonum — вугілля і означає «вугільник», тому що в процесі гнійно-некротичного запалення утворюються великі ділянки некрозу, які мають темний колір, що й послужило підставою до порівняння захворювання з вугіллям.

Характеристика захворювання[ред.ред. код]

Локалізація — задня поверхня шиї, спина, поперек, сідниці, обличчя.

Збудник — золотистий стафілокок, рідше — інші види стафілокока, стрептокок або змішана інфекція.

У патогенезі відіграють роль виснаження (внаслідок хронічного недоїдання або перенесеного важкого загального захворювання) та порушення обміну речовин, особливо вуглеводного (при цукровому діабеті).

Клініка і перебіг. На початку розвитку карбункула в шкірі виявляють кілька окремих щільних вузликів, які зливаються в один інфільтрат. Останній збільшується, іноді, досягаючи розмірів дитячої долоні. Поверхня його набуває напівкулясту форму, шкіра стає напруженою, центр інфільтрату має синюшний колір: виражена місцева хворобливість. Це перша стадія розвитку інфільтрату, що триває 8-12 днів. Потім в області інфільтрату формується кілька пустул, покришки яких розкриваються, і утворюється кілька отворів, що додають карбункул вигляд, що нагадує решето. Через ці отвори виділяються гній і некротичні маси зеленого кольору з домішкою крові. Поступово всі великі ділянки центру карбункула піддаються некрозу. Відторгнуті маси утворюють великий дефект тканини — формується глибока виразка, іноді доходить до м'язів. Друга стадія — стадія нагноєння і некрозу — триває від 14 до 20 днів. Далі виразка заповнюється грануляційною тканиною і утворюється, як правило, грубий глибокий рубець, спаяний з підлеглими тканинами. Великі рубці залишаються і після оперативного втручання.

Зазвичай бувають одиночні карбункули. Їх розвиток супроводжується високою температурою до 40 °C, значною інтосикацією, нудотою, блювотою, головним болем, втратою апетиту, нездужанням. Ці явища особливо виражені при карбункулі обличчя. Злоякісний перебіг карбункула може спостерігатися в похилому віці, у виснажених хворих, що страждають вираженим діабетом, при нервово-психічній перевтомі. У цих випадках з'являються невралгічний біль, марення або ж глибока прострація, лихоманка септичного характеру. З ускладнень відмічається лімфангіт, лімфаденіт, тромбофлебіт, гнійний менінгіт, сепсис. Смерть може наступити від профузної кровотечі з великої судини і від сепсису. При локалізації в області носа, верхньої губи можливі важкі менінгеальні ускладнення.

Диференційну діагностику проводять із карбункулом при сибірці, при якому більш різко виражений і поширений набряк тканин; в ділянці пустули спостерігають утворення чорного струпа, що нагадує вугілля (грец. άνθρακξ), і виявляють збудника — аеробну грампозитивну Bacillus anthracis. Від фурункула карбункул легко відрізнити на основі описаної вище клінічної картини.

Лікування[ред.ред. код]

Негайна госпіталізація у хірургічне відділення. З початку розвитку карбункула обколюють вогнище розчином пеніциліну по 200 000—450 000 ОД щоденно упродовж 2-3 днів. Показані струми УВЧ. На поверхню карбункула накладають асептичну пов'язку. Суворий ліжковий режим (не можна навіть розмовляти), рідка молочно-рослинна їжа, багато пиття, в/м антибіотики за схемою. Безуспішність консервативного лікування та збільшення інтоксикації є показаннями до оперативного лікування. Операція полягає у широкому розтині та видаленні нежиттєздатних тканин. Рану тампонують. Через 2-3 дні проводять заміну тампонів. При карбункулі обличчя лікування консервативне.

Посилання[ред.ред. код]