Карданний підвіс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ілюстрація карданного підвісу з гіроскопом у внутрішньому кільці
Компас підтримуваний карданним підвісом (1570)

Карданний підвіс або гимбалшарнірна опора, яка дозволяє закріпленому об'єкту обертатися довкола однієї осі. Тривісний гимбал, що складається з трьох карданних підвісів, закріплених один до одного при перпендикулярних осях, дозволяє об'єкту, що закріплений в середині, обертатися незалежно від його опори. Наприклад, на борту корабля, гіроскопи, корабельні компаси, і навіть чашки для пиття часто використовують карданний підвіс для того, щоб не зважаючи на качку, поштовхи і тряски корабля зберегти положення предмету паралельно горизонту.

Карданний підвіс названий в честь італійського математика і фізика Джироламо Кардано (1501–1576), який детально описав цей пристрій. Однак, Кардано не був винахідником цього пристрою, і навіть не претендував на нього. Пристрій відомий з античних часів і не відомо хто його винахідник. Кардано лише описав цей пристрій в своїй широко відомій книзі «De subtilitate rerum» («Хитромудра будова речей», 1550 р.). [1][2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Needham, Joseph. (1986). Science and Civilization in China: Volume 4, Physics and Physical Technology; Part 2, Mechanical Engineering. Taipei: Caves Books Ltd. Page 229.
  2. Francis C. Moon, The Machines of Leonardo da Vinci and Franz Reuleaux: Kinematics of Machines from the Renaissance to the 20th Century, p.314, Springer, 2007 ISBN 1-4020-5598-6.