Антуан Перрено де Гранвель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кардинал Гранвелла ( Антуан Перрено де Гранвела )
Key granvelle.jpg
Худ. Віллем Кей, «кардинал Гранвелла», 1561 р., місто Веймар, музей.
Інші імена Антуан Перрено де Гранвелла, по іспанські Антоніо Де Гранвела
Народився 20 серпня 1517(1517-08-20)
Безансон,
Помер 21 вересня 1586(1586-09-21) (69 років)
Мадрид
Поховання Besançon Cathedral[d]
Громадянство Іспанська імперія( підіспанські Південні Нідерланди )
Національність фламандець
Діяльність кардинал
Alma mater Падуанський університет
Посада архієпископ і Камерленг Колегії Кардиналів[d]
Попередник Эсташ де Круа
Наступник Франсуа Рікардо
Конфесія Римо-католицька церква

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі


Кардинал Гранвелла або Антуан Перрено де Гранвела (фр. Antoine Perrenot de Granvelle, ісп. Antonio de Granvela 20 серпня, 1517 — 21 вересня, 1586) — фламандський аристократ, кардинал, перший міністр і радник іспанського короля Філіпа II.

Життєпис[ред.ред. код]

Палац родини Гранвелла, Безансон. Внутрішній дворик.

Походив із заможних аристократів Бургундії. Був старшим сином у родині. Батько був відданим васалом іспанського короля і ревно служив імператору Карлу V. Мав розкішну резиденцію в місті Безансон, збережену донині, де тепер створено музей. Пізніше ці землі відвоювала і приєднала до власних володінь Франція.

Освіта[ред.ред. код]

Антуан де Гранвелла отримав добру освіту. Навчався спочатку в Падуанському університеті, де вивчав юриспруденцію під керівництвом П'єтро Бембо, а потім в університеті Льовена у Фландрії, де опановував богословські науки.

Адміністративна і церковна кар'єра[ред.ред. код]

Обрав кар'єру священика. В двадцять три (23) роки (у 1540-му) отримав посаду єпископа міста Аррас. 1560 року — отримав посаду єпископа Мехеленського і титул кардинала. Водночас опанував тогочасну політику, брав участь в імператорській нараді в місті Регенсбург (рейхстаг), в Тридентському соборі. Гранвелла готував Пассауську та Като-Камбрезійську угоди, домовлявся про династичний шлюб короля Філіпа ІІ та англійської королеви Марії Тюдор.

Ревне служіння іспанській короні спонукало Філіпа ІІ відіслати Гранвеллу у Південні Нідерланди першим радником намісниці короля — Маргарити Пармської, тітки короля. В підіспанських Нідерландах набирав міці рух протестантизму і кардинал Гранвелла був на боці іспанської політики придушення єретиків. У країні розпочалися репресії і спалення людей. В державній раді проти антинаціональної політики Гранвелли виступили графи Егмонд і Горн, принц Вільгельм І Оранський. Невдоволеною була і Маргарита Пармська, що сприяла видаленню рішучого Гранвелли з Фландрії у 1564 році. Іспанський король послухав Маргариту і відіслав Гранвеллу в Італію, про що пізніше пожалкував. Протистояння іспанських католиків і протестантів Нідерландів переросло у військові дії і Вісімдесятирічну війну.

В Італії[ред.ред. код]

Титульна церква Санта Марія ін Трастевере

В Італії кардинал плідно займався перемовами щодо створення «священної ліги» проти турків-османів (пізніше це сприяло військовій перемозі над османами при Лепанто). В 1571–1575 роках кардинал отримав посаду іспанського віце-короля Неаполя. Іспанський король давав цю посаду лише довіреним особам, застережливо міняючи віце-королів, аби ті взагалі не посіли трон в далекому Неаполі і не сприяли відокремленню Неаполя від Іспанії.

У 1575–1579 роках кардинал Гранвелла керував Італійською радою. У 1578 році він став кардиналом священиком титульної церкви Санта Марія ін Трастевере. В Римі кардинал представляв інтереси іспанського короля при дворі папи римського, хоча перебував в Римі недовго.

Меценат[ред.ред. код]

Ще в часи перебування у Фландрії звернув увагу на місцевого художника Антоніса Мора (1517/1520 — 1577). Наблизив майстра до себе і той супроводжував вельможу, світського і церковного князя у його дипломатичних подорожах у Іспанію, Португалію, Британію.

Кардинал придбав і вивіз у Іспанію картини Пітера Брейгеля старшого, збагативши таким чином іспанські королівські збірки.

В часи перебування в Римі кардинал придбав декілька коштовних картин Тиціана й медальйонів роботи Леоне Леоні, був меценатом для скульптора Джованні да Болонья, дав посаду секретаря у власному палаці лояльному гуманісту Юсту Ліпсію.

Закінчив кар'єру державним секретарем в Іспанії. Помер у Мадриді в 1586 році. Тіло поховано в місті Безансон.

Іконографія[ред.ред. код]

Медаль Йоахима Дешлера, 1548 р.

Збереглося декілька портретів кардинала Гранвелли, як олійними фарбами, так і в медальєрному мистецтві. Серед тих, хто портретував Гранвеллу -

Оцінки діяльності[ред.ред. код]

Ревне служіння іспанській короні — особи фламанського походження виявляє в ньому відданого васала, позбавленого фламандського патріотизму. Гранвелла однаково увійшов як у бельгійську, так і іспанську політичну історію. Не розглядав кардинал і картини Пітера Брейгеля національним надбанням, а лише власним майном, гідним бути дарунком своєму іспанському сюзерену. Його «неіспанськість» добре відчувала Маргарита Пармська, що не довіряла кардиналу і сприяла видаленню останнього з Фландрії. Не став «своїм» кардинал і для національних державних діячів на кшталт графів Егмонда і Горна, принца Вільгельма І Оранського.

Вони опинились по різні боки тодішніх барикад і тодішніх ворогуючих таборів.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Антуан Перрено де Гранвель

Джерела[ред.ред. код]

  • Claudia Banz: Höfisches Mäzenatentum in Brüssel. Kardinal Antoine Perrenot de Granvelle (1517–1586) und die Erzherzöge Albrecht (1559–1621) und Isabella (1566–1633). Mann, Berlin 2000, ISBN 3-7861-2309-8 (Berliner Schriften zur Kunst 12).
  • Luc Courchetet d'Esnans: Histoire du cardinal de Granvelle, archevesque de Besançon, viceroi de Naples, ministre de l'empereur Charles-Quint, et de Philippe Second, roi d'Espagne. Duchesne, Paris 1761.
  • Hélène Richard, Germaine Mathieu: La bibliothèque de Granvelle. Fédération française de coopération entre bibliothèques, Paris 1992, ISBN 2-907420-04-6 (Re-découvertes 2), (Ausstellungskatalog: Besançon, Bibliothèque d'étude et de conservation, 2 octobre — 12 décembre 1992).