Кардістрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Просунутий дворучний флориш

Кардістрі (англ. Cardistry) — форма виконавчого мистецтва з гральними картами. На противагу фокусам з картами, акцент кардістрі зміщений на технічний бік демонстрації спритності рук, що здобувається оригінальністю, складністю, швидкістю або плавністю виконання "флоришів" (англ. flourish) - маніпуляцій з картами[1]. Практикування та виконання флоришів покращує дрібну моторику рук та впливає на спритність людини, зокрема, у поводженні з колодою карт[2]. Власне термін "кардістрі" походить від словоскладання англійською cards + artistry, тобто карти + майстерність = майстерність з картами. Людей, які практикують кардістрі, називають кардистами.

Історія[ред. | ред. код]

Фокуси з картами набули популярності у 19 столітті. У ті часи, прості рухи з картами або флориші, такі як підзняття Шарл'є[3], тасування Ріфл[4] та віяло великим пальцем[5], виконувалися фокусниками, як показник своїх вмінь.[6]

З картами виконуються зрізи, підзняття, підкидання, віяла, геометричні фігури та послідовності рухів, або комбінації. Окрім цього, виконуються різнопланові стрічки на руках, тасування та пружинки[7]. Все це з метою створити рух та візуальні фігури, що захоплюють зір. Результати обмежені тільки типом карт, уявою та фізичними вміннями виконавця. Подача, найчастіше, не має на меті здивувати глядача у притаманному ілюзії чи фокусам стилі, а, скоріше, схожа за смисловим наповненням на жонглювання, пантоміму та подібні види розважальних перфомансів.

Флориш Sybil Cut. Фото: December Boys
Флориш Sybil Cut. Фото: December Boys

Американський ілюзіоніст та консультант Девіда Коперфілда Кріс Кенер у 1992 році видав книгу “Totally Out of Control“, в якій пояснюються фокуси з повсякденними предметами[8]. На 125 сторінці була опублікована дворучна маніпуляція з картами під назвою "The Five Faces of Sybil” (також "Sybil Cut" або просто "Sybil"). Задіюючи всі пальці обох рук, кінцева фаза демонструє п’ять окремих груп карт. В книзі Кенер зазначив, що "Сибіл" - “це швидке комбінаційне розкладання карт, яке демонструє спритність та вправність рук”[8]. Ця комбінація стала найпопулярнішим винаходом всієї книги, і, в результаті, дала поштовх руху кардістрі. Кевін Панг з журналу Vanity Fair зазначив, що кожен кардист настільки ж вправно виконує Сибіл, наскільки гітаристи пробігаються по блюзовій гармонії[9].

Брайан Тюдор, фокусник з Лос-Анджелеса, випустив навчальну відео-касету у 1997 році під назвою Show Off, в якій були тільки карткові комбінації, включаючи декілька варіацій на Сибіл[10]. Касета отримала позитивну оцінку критиків і, в результаті, привернула увагу загалу до карткових флоришів, як до нової форми виконавчого мистецтва. У 2001 році поціновувачі Сибіл, брати-близнюки Ден та Дейв Баки видали Pasteboard Animations, ще одну відео-касету з поясненнями власних оригінальних та складних підзнять і флоришів. Було продано сотні екземплярів, а касета отримала схвальні відгуки критиків у журналі Genii у тому ж році[11]. 2004-го близнюки видали DVD-сет The Dan and Dave System, який остаточно відокремив карткові флориші від фокусів в окремий напрям. Три роки потому, у 2007-му, Ден та Дейв видали The Trilogy, набір з трьох (а згодом і чотирьох) DVD-дисків[12]. Продаючись по ціні $85 за набір, The Trilogy - є найуспішнішим відео-релізом про кардістрі за всі часи, розійшовшись накладом у понад 25,000 копій[13]. Нині чимало кардистів називають навчальні матеріали The System або The Trilogy як джерело свого натхнення.

Типи маніпуляцій у кардістрі[ред. | ред. код]

Одноручні підзняття: дані рухи виконуються однією рукою. Підзняття Шарл'є (англ. Charlier Cut) - найвідоміший одноручний флориш;; інші відомі маніпуляції включають L-Cuts Джері Честковскі, Revolution Cut[14], флориш Trigger Ніколая Педерсона та варіації на нього.

Дворучні підзняття: дані маніпуляції виконуються двома руками, які тримають групи карт; часто, в межах дворучного руху використовуються одноручні підзняття. Більшість флоришів в кардістрі є саме дворучними, починаючи з простих рухів як "Сибіл"[15], закінчуючи складними підзняттями, на вивчення яких можуть піти місяці. Ден і Дейв поширили даний вид маніпуляцій за допомогою флоришів як "Пандора". Інші кардисти, наприклад Дерен Яо[16], Олівер Согард[17], Тобайас Левін[18], Брайан Тюдор та Ноел Хіт[19], надзвичайно вплинули та змінили дворучні флориші.

Віяла та стрічки: дані рухи полягають у розкладанні карт у різні форми, частіше за все, у формі кола. Віяло вказівним або великим пальцем є основою даної категорії[20]; інші флориші з даної категорії включають віяло Riffle Дімітрія Арлері, стрічку LePaul[21] та віяло тиском (англ. Pressure Fan)[22].

Маніпуляції в повітрі: дані рухи включають підкидання окремих карт або груп карт, які, найчастіше, ловить інша рука[23]. Одні з найвідоміших флоришів з даної категорії - пружинка та "Анаконда" Бона Хо. Велика кількість підкидань карт в повітрі використовуються як складові чи комбо інших послідовностей флоришів.

Ізоляції/Вертіння: дані маніпуляції виконуються однією картою. До даної категорії належать ізоляції на долоні, серед популярних виконавців цих флоришів виділяють Зака Мюллера, Ноеля Хіта та Джаспаса[24].

Гральні карти для кардістрі[ред. | ред. код]

Віяло великим пальцем з дизайнерськими картами Peau Doux від Art of Play, компанії Дена і Дейва Бак. Фото: December Boys.

Здебільшого для кардістрі використовують стандартні гральні карти покерного розміру (колода з 52 карт + опціонально джокери) заводів United States Playing Card Company (USPCC) або Cartamundi. Зокрема, піонери кардістрі Ден і Дейв Бак випустили власну колоду гральних карт Smoke & Mirrors на американській фабриці USPCC у 2008 році. Протягом 12 років та завдяки успіху власного бренду, Дену і Дейву вдалося продати понад 160 тисяч колод різних версій. Це стало поштовхом для нових ентузіастів до створення власних колод карт, спрямованих на вузьку аудиторію кардистів[25].

Зазвичай кардисти обирають колоду, яка б покращувала візуальні якості флоришів у русі завдяки своєму дизайнові[26], або ж купують дизайнерські карти, підтримуючи незалежні кардістрі-бренди по всьому світові[27].

Серед сучасних кадістрі-брендів, котрі виробляють власні колоди карт на United States Playing Card Company: Anyone[28], Fontaine Cards[29], Dealers Grip[30], Virtuoso[31], December Boys[32], The New Deck Order[33] та ін.

Кардістрі-Кон (Cardistry-Con)[ред. | ред. код]

Докладніше: Cardistry-Con

Cardistry-Con (з англ. Кардістрі-Кон або кардістрі конференція) - це інтерактивна конференція, зосереджена навколо мистецтва кардістрі, де ентузіасти зі всього світу діляться досвідом та демонструють спритність рук і візуальний потенціал маніпуляцій зі звичайною колодою карт.[34] Подія поширює кардістрі у заохочувальному середовищі, розрахована на поціновувачів даного виконавчого мистецтва незалежно від їхнього технічного рівня[35].

Одним з основних моментів такої щорічної події є церемонія нагород, яка включає нагороди за дизайн колоди, а також за технічні досягнення.[36][37]

Перший Кардістрі-Кон пройшов у тестовому режимі у 2014 році, як частина конференції Magic-Con, влаштованої Деном та Дейвом. У 2015 році, конференція для фокусників припинила своє існування, і, натомість, був проведений перший офіційний Кардістрі-Кон. З того часу, конференція мала місце у Брукліні (2015), Берліні (2016), Лос-Анджелесі (2017), Гонконзі (2018) та Портленді (2019).[38][39] Наступний Кардістрі-Кон був запланований на середину 2020 року у Брюселі, але його відклали через пандемію коронавірусу.[40]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. What is Cardistry?. PlayingCardDecks.com (англ.). Архів оригіналу за 21 вересня 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 2. Кому нужны флориши?. decemberboys.com.ua (рос.). Архів оригіналу за 12 жовтня 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 3. Charlier Cut - навчання кардістрі. decemberboys.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 13 жовтня 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 4. Riffle shuffle - навчання кардістрі. decemberboys.com.ua (укр.). Процитовано 7 жовтня 2020. 
 5. Віяло великим пальцем - навчання кардістрі. decemberboys.com.ua (укр.). Процитовано 7 жовтня 2020. 
 6. Hugard, Jean; Braué, Frederick; Fleming, Paul (2015) [1999]. The Royal Road to Card Magic. Mansfield Centre, CT: Dover Publications, Martino Publishing. ISBN 1614278601. ISBN 978-1614278603. 
 7. Пружинка - навчання кардістрі. decemberboys.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 14 жовтня 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 8. а б Totally Out Of Control (Chris Kenner, Homer Liwag). www.conjuringarchive.com (англ.). Архів оригіналу за 17 квітня 2021. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 9. Pang, Kevin. 72 Hours Inside the Eye-Popping World of Cardistry. Vanity Fair (en-us). Архів оригіналу за 25 вересня 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 10. Show Off #1 and #2 (2-Disc Set) by Brian Tudor - DVD. Penguin Magic. Архів оригіналу за 9 жовтня 2021. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 11. History. Dan and Dave Industries (амер.). Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 12. The Trilogy by Dan & Dave. decemberboys.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 13 жовтня 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 13. Інтерв'ю з Деном і Дейвом. decemberboys.com.ua (укр.). Процитовано 7 жовтня 2020. 
 14. Revolution Cut - навчання кардістрі. decemberboys.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 22 жовтня 2021. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 15. Sybil Cut - навчання кардістрі. decemberboys.com.ua (укр.). Процитовано 7 жовтня 2020. 
 16. Daren Yeow (@darenyeow) в Instagram • 369 світлин і відео. www.instagram.com (укр.). Процитовано 8 жовтня 2020. 
 17. OLIVER SOGARD (@oliversgrd) • Світлини та відео в Instagram. www.instagram.com (укр.). Процитовано 8 жовтня 2020. 
 18. TOBIAS LEVIN ✯ (@tobiaslvn) • Світлини та відео в Instagram. www.instagram.com (укр.). Архів оригіналу за 2 серпня 2016. Процитовано 8 жовтня 2020. 
 19. Noel Heath (@noelheath) • Світлини та відео в Instagram. www.instagram.com (укр.). Архів оригіналу за 14 листопада 2020. Процитовано 8 жовтня 2020. 
 20. Віяло великим пальцем - навчання кардістрі. decemberboys.com.ua (укр.). Процитовано 8 жовтня 2020. 
 21. LePaul ‘S’ Spread - навчання кардістрі. decemberboys.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 10 жовтня 2020. Процитовано 8 жовтня 2020. 
 22. Віяло тиском - навчання кардістрі. decemberboys.com.ua (укр.). Процитовано 8 жовтня 2020. 
 23. Кидки карт - навчання кардістрі. decemberboys.com.ua (укр.). Процитовано 8 жовтня 2020. 
 24. Відео тижня. Zach Mueller + Young & Strange. decemberboys.com.ua (укр.). Процитовано 8 жовтня 2020. 
 25. Smoke & Mirrors. decemberboys.com.ua (укр.). Процитовано 8 жовтня 2020. 
 26. Virtuoso: Adaptive Aesthetics. decemberboys.com.ua (укр.). Процитовано 8 жовтня 2020. 
 27. Кращі карти. ТОП 8. decemberboys.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 10 жовтня 2020. Процитовано 8 жовтня 2020. 
 28. ANYONE // Anyone Worldwide. 7 жовтня 2020. Архів оригіналу за 7 листопада 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 29. FONTAINE CARDS // Fontaine Cards. 7 жовтня 2020. Архів оригіналу за 1 листопада 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 30. dealers grip // Dealers Grip. 7 жовтня 2020. Архів оригіналу за 8 жовтня 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 31. VIRTUOSO — Designed for Cardistry - VIRTUOSO // VIRTUOSO. 7 жовтня 2020. Архів оригіналу за 12 жовтня 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 32. Z Deck • Купити гральні карти та реквізит // December Boys. decemberboys.com.ua. 30 вересня 2019. Архів оригіналу за 9 жовтня 2020. Процитовано 7 жовтня 2020. 
 33. The New Deck Order. The New Deck Order. Архів оригіналу за 22 жовтня 2020. Процитовано 8 жовтня 2020. 
 34. Pang, Kevin (21 квітня 2015). 72 Hours Inside the Eye-Popping World of Cardistry. Vanity Fair. Архів оригіналу за 29 травня 2017. Процитовано 9 листопада 2017. 
 35. Cardistry-Con '17. decemberboys.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 12 жовтня 2020. Процитовано 8 жовтня 2020. 
 36. Cardistry-Con Awards - Recognizing Skill, Creativity, and Showmanship [Архівовано 8 листопада 2020 у Wayback Machine.] Retrieved 1 February 2020.
 37. Cardistry-Con '18. decemberboys.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 8 жовтня 2020. Процитовано 8 жовтня 2020. 
 38. About Cardistry-Con [Архівовано 1 лютого 2020 у Wayback Machine.] Retrieved 1 February 2020.
 39. Cardistry-Con '19. decemberboys.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 13 жовтня 2020. Процитовано 8 жовтня 2020. 
 40. Registration page for Cardistry-Con 2020 [Архівовано 9 листопада 2020 у Wayback Machine.] Retrieved 2 August 2020.

Посилання[ред. | ред. код]