Карел Фабріціус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карел Фабріціус
Carel Fabritius
Carel Fabritius - Zelfportret.jpg
Автопортрет
При народженні Carel Pietersz. Fabritius
Народження 1622(1622)
Мідденбемстер
Смерть 12 жовтня 1654(1654-10-12)
  Делфт
 • explosion of the powder magazine in Delftd
 • Національність голландець
  Громадянство Республіка Об'єднаних провінцій
  Жанр живопис
  Діяльність художник
  Напрямок портрет
  Вчитель Рембрандт[1]
  Твори The Goldfinchd, Hera hiding during the battle of the gods and giantsd і Portrait of a Seated Woman with a Handkerchiefd

  Карел Фабріціус у Вікісховищі?

  Карел Фабріціус (нід. Carel Fabritius, 1622 — 12 жовтня 1654) — нідерландський (голландський) художник-портретист.

  Життєпис[ред. | ред. код]

  Народився 1622 року (хрещено 27 лютого) у польері Мідденбемстері (північна Голландія) в родині художника-аматора, шкільного вчителя та паламаря Пітера Фабріціуса. Спочатку займався теслярством, згодом захопився малярством. Його молодші брати Барент та Йоган також стали художниками.

  У 1641 році одружився з представницею заможного роду ван Гассен. Незабаром переїжджає до Амстердама, де стає учнем Рембрандта — по 1643 рік.

  У 1643 році вмирає його дружина, й художник повертається до рідного міста. Тут незабаром вдруге оженився з Агатою Прюссена із Делфта.

  У 1651 році перебирається до Делфта. У 1652 році стає членом міської гільдії художників Св. Луки. Загинув він в результаті вибуху порохового складу у 1654 році.

  Творчість[ред. | ред. код]

  З доробку Карела Фабріціуса збереглося на 2010-і роки 15 робіт, з яких 2 автопортрети.

  Перші картини були створені під впливом його вчителя, Рембрандта, творчий метод якого Фабріціус засвоїв глибше, ніж інші учні.

  З 1650 року картини художника відходять з-під впливу Рембрандта і мають власний стиль. Він відмовився від манери вчителя малювати світле на темному фоні і замість цього малював темні предмети на світлому. Його техніка була легша і м'якіша, колір яскравіший. Для картин цього періоду характерний оригінальний засіб виділення темних постатей першого плану на повному повітря і тонкої світлотіньової гри світлому фоні. Художник приділяв особливу увагу оптичній точності.

  Фабріціус малював портрети, які виділяються сміливістю задуму, майстерністю аналізу (автопортрет 1645 року, «Людина в шоломі»), розробив своєрідний тип жанрової картини, в якій за уявною простотою мотиву, безсюжетністю поступово виявляється внутрішня емоційна напруга, складна просторова структура, відчуття цілісної єдності світу («Продавець музичних інструментів»).

  У багатьох картинах звертався до ефектів природного сонячного освітлення, яке надавало пленерний характер їхньому кольористичному строю («Щиглик»), підсилює м'яку ліричність їхнього настрою («Часовий»).

  Мав великий вплив на творчість Йоганнеса Вермеєра, Еммануеля де Вітте і Пітера де Гоха, зокрема, в області перспективи та композиції. Творчість Фабріціуса, його учнів і послідовників склала особливий напрямок голландського живопису XVII століття — так звану Делфтську школу.

  Джерела[ред. | ред. код]

  • Gero Seelig (Hrsg.): Carel Fabritius (1622–1654). Das Werk. Waanders, Zwolle 2004, ISBN 90-400-9633-3 (Katalog der gleichnamigen Ausstellung, Den Haag u.a. 2004/05)
  1. http://www.nationalgallery.org.uk/paintings/carel-fabritius-young-man-in-a-fur-cap