Карел ван Мандер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карел ван Мандер
нід. Karel van Mander
Karel-van-mander-schilderboeck.JPG
Портрет Мандера з його книги
При народженні Карел ван Мандер
Народження 1548(1548)
Мейлебеке, Фландрія
Смерть 2 вересня 1606(1606-09-02)
  Амстердам, Голландія, Голландська республіка[1]
Поховання Стара церква
Національність нідерландець
Громадянство Нідерланди Нідерланди
Жанр Міфологічні картини, портрети, картони для шпалер
Діяльність мистецтвознавець, художник, письменник, поет, біограф
Напрямок маньєризм
Вплив на Франс Халс
Член Witte Angieren[d]
Твори The Flood[d], Q17524340?, The Adoration of the Shepherds[d] і The Continence of Scipio[d]

Commons-logo.svg Карел ван Мандер у Вікісховищі?

Карел ван Мандер (нід. Karel van Mander травень 1548 — 2 вересня 1606) — художник з Нідерландів 16 століття, представник стилю маньєризм, поет і історик мистецтва.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в містечку Мейлебеке в Західній Фландрії. Походив з дворянської родини. Мешкав в місті Гент, де був помічником художника і письменника Лукаса де Хеере (1534-1584) до 1568 року. Художню освіту удосконалював спочатку у місті Кортрейк, а потім в майстерні художника Пітера Влеріка в місті Турне.

Член камери риторів Гарлема[ред. | ред. код]

Дворічні мандри закінчив і повернувся до містечка Мейлебеке, де звернувся до поезії і створення театральних п'єс з релігійною тематикою, а для вистав виготовляв декорації. Зв'язків з камерами риторів не припиняв, збережені відомості, що був членом камери риторів і в місті Гарлем, де доживав віку.

Італійський період[ред. | ред. код]

Три роки мандрував по Італії (1574-1577). Серед знайомих цього періоду був відомий художник маньєрист Бартоломеус Шпрангер ( 1546—1611 ). Мав у власній колекції малюнки Шпрангера, котрі вивіз до Нідерландів і показував художникам у місті Гарлем. В Римі виконав декілька замов від кардиналів. Серед творів цього періоду — «Св. Вартоломей ».


Мандер працював в Базелі, Кремсі, Відні, Харлемі, Мейлебеке. Малював портрети, міфологічні картини, створив декілька картонів для аррасів.

Шлюб і життя в Гарлемі[ред. | ред. код]

1578 року митець оселився в місті Мейлебеке. Узяв шлюб з місцевою дівчиною 18 років. Через рік став батьком першого сина. 1580 року родина була вимушена покинути місто через цькування протестантької родини з боку фанатично налаштованих католиків. Родина оселилась в місті Кортрейк. В Кортрейку працював драматургом і художником, виконав вівтарний образ для місцевої церкви. Дружина народила другого сина. 1582 року родина вимушено покинула місто через епідемію чуми і перебралась до Брюгге. Спокійного життя протестантскій родині в католицькому Брюгге не було. Митець з дружиною, дітьми і матір'ю дружини емігрували 1583 року човном до міста Гарлем у Північні Нідерланди, як цезробили тисячі фламандців, що тікали від каральних дій іспанців-католиків.

В Гарлемі митець працював близько 20 років як художник, член камери риторів і історіограф.

Компілятивна книга «Життєписи художників», 1604 р.[ред. | ред. код]

Другорядний художник, Карел ван Мандер відоміший як автор книги «Життєписи античних, італійських, німецьких і нідерландських художників 15 — 16 століть». Твір носить компілятивний характер і є переказом легенд, спогадів і фактів з різних джерел, не завжди достовірних. Карел ван Мандер подав двісті п'ятдесят (250) біографій художників.

Книга не є точною і не відповідає багатьом сучасним вимогам про історичні праці. Але це оцінки твору, що вийшов з руку у 1604 році і багато чого змінилося в науці за 400 років по тому.

Перевагою книги Манлера було повернення в історію мистецтв імен утаємничених, маловідомих геніїв Північної Європи, на яких не звертали уваги егоїстичні письменники Італії, в тому числі і Вазарі. Серед повернутих імен — зірка німецького мистецтва і всієї Європи Маттіас Грюневальд (або Нітхард Готхард).

Життепис самого історіографа і митця[ред. | ред. код]

Якоб де Гейн молодший. «Померлий Карел ван Мандер», малюнок

В книзі «Життєписи художників» він рятував хоча би легендарні і уривчасті звістки про старовинних художників Німеччини і Нідерландів, а також про сучасних йому майстрів. Навпаки, нихто не поклопотався про створення життєпису самого Карела ван Мандера. Усвідомивши це, нотатки свого життєпису створив сам Карел. Короткий життепис був оприлюднений у другому перевиданні твору «Життєписи художників», вже посмертному у 1618 році, але без вказівки, хто був його автором. Дослідники запропонували декілька кандидатур, але істину встановили пізніше. Автором міг бути син — Карел ван Мандер молодший, що пам'ятав про батька, використав його біографічні нотатки з додачею власних спогадів. Не все достовірно і в цих додатках, але їх схильні вважати найбільш відповідними неповній біографії самого історіографа.

Геніальний учень[ред. | ред. код]

Серед його учнів був уславлений нині Франс Халс, зарахований до трійці геніальних художників Голландії 17 ст.

Галерея обраних творів[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Книга «Микеланджело да Караваджо. Документы. свидетельства современников» М, «Искусство», 1975 (рос)

Посилання[ред. | ред. код]


Див. також[ред. | ред. код]

Зовнішні посилання[ред. | ред. код]


  1. Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #118781529 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.