Карета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карета 18-го століття.
Королівський музей мистецтва та історії в Брюсселі.

Каре́та (через пол. kareta і італ. carretta від лат. carrus — «візок»)[1] або кінний екіпаж — закритий пасажирський віз із ресорами. Спочатку кузов підвішувався на ременях, потім для пом'якшення ходу, стали використовувати пружини (з початку XVIII століття), а з початку XIX століття стали застосовувалися ресори.

Призначався переважно для особистого користування, хоча з пізнього середньовіччя в Європі почали використовуватися, зокрема, і як громадський транспорт. Приклад — диліжанс, омнібус та шарабан. Найбільш поширеним видом диліжанса можна вважати поштову карету.

Історія[ред. | ред. код]

Деякі кінські вози було знайдено у кельтських могилах, і вже тоді, їх основи кріпилися не жорстко. Чотириколісні вози використовувалися у доісторичній Європі, і їх форма, відома з розкопок, говорить про те, що основні способи складання колісної та ходової частин, з часом, майже не мінялися.

Колісниці[ред. | ред. код]

Докладніше: Колісниця

Найбільш раннім способом перевезення, була колісниця, відома у Месопотамії вже 1900 року до нашої ери. Використовувалася, як правило, для військових дій з боку єгиптян, проти європейців. Це був, по суті, двоколісний віз у вигляді кошика для перевезення одного або двох пасажирів, у який запрягалося один або двоє коней. Колісниця була революційним та дієвим транспортом, оскільки дозволяла зі стрімкістю, доставляти свіжих воїнів на найважливіші ділянки битви.

Стародавній Рим[ред. | ред. код]

У першому столітті до нашої ери, римляни використовували пружинні вози для сухопутних подорожей. Цілком ймовірно, що римські екіпажі використовували деякі форми підвісок на ланцюгах або шкіряних ремінцях, що підтверджується розкопками.

Підвіска на ланцюгах відома зі стародавніх джерел з 14-го століття і була поширена до 15-го століття.

Карети, насамперед, використовувалися аристократами (особливо жінками), і могли мати багато прикрас і позолоту. Ці вози мали чотири колеса зі стрижневою системою на осях, що дозволяло колесам повертатися, та мали від двох до чотирьох коней, у залежності від того, як їх було зроблено (складні прикраси із золотою підкладкою робили карету важчою).

Середньовіччя[ред. | ред. код]

Новий час[ред. | ред. код]

Під час правління короля Матіаса Корвіна (1458—1490), який користувався швидкими подорожами, в Угорщині швидко розвивався транспорт (карети). Угорську карету було високо оцінено, оскільки вона була здатна перевозити 8 осіб, та у ній використовували легкі колеса, що дозволяло для перевезення, застосовувати одного коня. У подальшому, угорська карета досить швидко поширилася усією Європою. Від назви угорського міста Коч отримав найменування й тип ресорної карети — коч[pl].

У XVIII — на початку XIX ст. для далеких подорожей використовували ридва́ни — великі карети, запряжені 6—12 кіньми[2]. Назва цього екіпажа походить через пол. rydwan від сер.-в.-нім. reitwagen.

Конструкція[ред. | ред. код]

Під тілом карети є ходова частина (колеса та осі). Колеса обертаються на підшипниках або шпинделях на кінцях осі — стрижня або балки. Більшість карет, мають одну або дві осі. На чотириколісних транспортних засобах, передня ходова частина, виконана з можливістю повороту передньої осі (за допомогою шворня), незалежно від нерухомої задньої. Кілька конструктивних елементів утворюють частини, що підтримують корпус карети.

Людина, що правила екіпажем, називалася кучер. Слуга у лівреї був повинен бігти перед каретою свого господаря, щоб звільняти шлях. Карету міг супроводжувати вершник, який їхав попереду або поруч з коляскою.

Під час перевезення пасажирів, використовували плед як ковдру або аналогічне покриття для їхніх колін і ніг. Для забезпечення тепла пасажирів взимку, використовувалася накидка, виготовлена зі шкіри американського бізона.

Коней для використання з каретами, спеціально розводили. Однією з таких порід, є Клівленд-Бей, однорідного кольору і з міцною статурою. Інколи використовували собак особливої породи для роботи поруч з коляскою.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — 572 с.
  2. Ридван // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.

Посилання[ред. | ред. код]