Карликова галактика Великий Пес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карликова галактика Великого Пса
Тип об'єкта Галактика
Відкривач
Дата відкриття
Розташування (Епоха: J2000.0)
Сузір'я Великий Пес
Пряме піднесення 07° 12′ 35.0′′
Схилення -27° 40′
Вигляд
Габбл-тип : Irr
Видима зоряна величина
Фотографічна зоряна величина
Видимі розміри 720′
Яскравість поверхні
Фізичні дані
Відстань 25 000 св.р.
Кутове положення
Червоний зсув
Абсолютна зоряна величина
Променева швидкість
Радіус
Абсолютний діаметр
Маса
Властивості
Позначення
CMa Dwarf

Ка́рликова гала́ктика Вели́кого Пса (англ. Canis Major Dwarf Galaxy) — галактика Місцевої групи, що розташована в напрямку сузір'я Великого Пса[1]. Імовірно налічує близько мільярда зір. Класифікується як неправильна галактика й наразі є найближчою до Сонячної системи сусідньою галактикою: вона перебуває на відстані близько 25 000 світлових років. Від центру нашої Галактики вона розташована на відстані 42 000 світлових років[2]. Має форму еліпса та ймовірно налічує приблизно стільки ж зір, скільки й карликова сфероїдальна галактика Стрільця, що вважалася найближчою сусідньою галактикою раніше.

Зоряні потоки в Чумацькому Шляху, виявлені станом на 2007 рік

Відкриття[ред. | ред. код]

Галактику було відкрито в листопаді 2003 року міжнародною командою астрономів[3] за даними інфрачервоного огляду неба 2MASS[4]. Попри те, що вона ближче до Землі, ніж центр нашої Галактики, галактику Великого Пса було важко виявити. Вона перебуває по інший бік від площини Чумацького Шляху, а в галактичному диску висока концентрація зір, газу та пилу, що призводить до значного поглинання випромінювання. Разом із невеликими розмірами галактики це пояснює, чому її не було відкрито раніше.

Галактику було знайдено за великою кількістю червоних гігантів, що скупчилися на порівняно невеликій ділянці. Ці зорі випромінюють здебільшого інфрачервоне світло, яке (на відміну від видимого) значно менше поглинається в газопилових хмарах.

Характеристики[ред. | ред. код]

Астрономи вважають, що карликову галактику розриває на частини гравітаційне поле Чумацького Шляху - нашої Галактики, яка значно масивніша. Ядро карликової галактики деградувало. Припливні сили стали причиною довгого «сліду» з зір, що простяглися вздовж орбіти галактики навколо Чумацького Шляху. Вони утворили складну кільцеподібну структуру, що тричі огортає нашу Галактику, яку іноді називають «Кільцем Єдинорога».

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Encyclopædia Britannica, Inc.: Canis Major Dwarf Galaxy
  2. The Closest Galaxy: Canis Major Dwarf(англ.)
  3. The Messier Catalog: Canis Major Dwarf(англ.)
  4. Closest Galaxy Discovered (англійською). Universe Today. 4 листопада 2003. Архів оригіналу за 2012-03-12. Процитовано 2012-1-11.