Карл Маннгайм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Карл Маннгайм (нім. Karl Mannheim, угор. Mannheim Károly; 27 березня 1893, Будапешт — 9 січня 1947, Лондон) — німецький та британський філософ, один із засновників соціології знання. Найбільш відомі праці «Ідеологія та утопія», «Діагноз нашого часу».

Філософські й соціологічні погляди[ред.ред. код]

За Маннгаймом, завдання соціології знання полягає в аналізі соціально-історичної обумовленості мислення - як теоретичного, так і повсякденного - та в розробці вчення про «позатеоретичні умови знання». Аналізуючи марксистське поняття ідеології, він вирізняє в ньому два відмінних значення: «часткова» ідеологія виявляється там, де наявне більш-менш усвідомлене перекручування фактів, продиктоване соціальними інтересами суб'єкта; «тотальна» ідеологія відображає своєрідність всієї структури свідомості цілої соціальної групи, класу або навіть епохи.

З точки зору Маннгайма, існують два типи колективних уявлень: власне ідеології - мислення пануючих соціальних груп, і утопії - мислення пригноблених верств. За допомогою цих понять Маннгайм намагається показати динаміку в сфері ідей, а головне - зробити соціологію знання науковим фундаментом політики і політичної освіти, формуючи таким чином міцніші основи для демократії.

Щодо досяжності наукової істини Маннгайм дотримується так званого «реляціонізму», за яким знання завжди відносне, тому що може бути сформульоване лише в співвіднесенні з певною соціально-історичної позицією.

Ідеї Маннгайма мали великий вплив на соціологічну думку Заходу. Хоча він не мав безпосередніх учнів-продовжувачів, беззастережно було прийнято його соціологічну методологію. Конкретні історично-соціологічні дослідження Маннгайма визнано класичними (Історична соціологія). Маннгайм до певної міри є предтечею «соціологічного повороту» в філософії науки, хоча він і не поширює свої висновки на сферу природничо-наукового знання.

Вибрані праці[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Richard Aldrich, (2002) The Institute of Education 1902-2002: A centenary history, London: Institute of Education.
  • David Frisby, (1983) The Alienated Mind, London: Heineman.
  • David Kettler, Volker Meja, and Nico Stehr (1984), Karl Mannheim, London: Tavistock.
  • David Kettler and Volker Meja, (1995) Karl Mannheim and the Crisis of Liberalism, New Brunswick and London: Transaction.
  • Colin Loader, (1985) The Intellectual Development of Karl Mannheim, Cambridge: Cambridge University Press.
  • Colin Loader and David Kettler (2001) Karl Mannheim's Sociology as Political Education New Brunswick and London: Transaction.
  • Volker Meja and Nico Stehr (eds), (1982[1990]) Knowledge and Politics. The Sociology of Knowledge Dispute, London: Routledge & Kegan Paul.
  • Eva Karadi and Erzsebet Vezer, (1985) Georg Lukacs, Karl Mannheim und der Sonntagskreis, Frankfurt/M: Sendler.
  • Reinhard Laube (2004) Karl Mannheim und die Krise des Historismus, Goettingen: Vandenhoeck & Ruprecht.

Посилання[ред.ред. код]


Аристотель Це незавершена стаття з філософії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.