Карл III Товстий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карл III Товстий
фр. Charles le Gros
нім. Karl der Dicke
Народився839[1] або 832
Neudingend, Каролінзька імперія[4]
Помер13 січня 888(0888-01-13)[1][2][3]
Neudingend, Східне Франкське королівство[1]
·хвороба
ПохованняРайхенау
Діяльністьмонарх
Посадаking of West Franciad, Carolingian Roman emperord і king of East Franciad
Конфесіяхристиянство
РідКаролінги[1]
БатькоЛюдовик II Німецький
МатиHemmad[1]
Брати, сестриЛюдовик III Молодший[5], Карломан[5], Hildegardd[5], Irmgard of Chiemseed[5], Berthad[5], Giselad[5], Verona of Leefdaald і Veronus of Lembeekd
У шлюбі зRichardisd[1]
ДітиBernardd[6]

Карл III Товстий (лат. Carolus Pinguis, 13 червня 839 — 13 січня 888) — імператор Франкської імперії з 881 до 887 року. Походив з династії Каролінгів.

Молоді роки

[ред. | ред. код]

Карл був молодшим з трьох синів Людовика Німецького, короля Східного Франкського королівства, та Емми Баварської з роду Вельфів. З дитинства він відрізнявся не дуже міцним здоров'ям.

У 859 році Карл став графом Брейсгау. На цій посаді він деякий час воював з Лотарингією. У 863 році повстав його брат Карломан, а у 864 році до нього приєдналися Людовик Молодий і сам Карл. Вони вимагали від батька надати їм більші володіння. У 865 році Людовик Німецький виділив Людовику Молодому Саксонію, Франконію та Тюрингію, Карломану — Баварію, Карлу — Алеманію.

У 875 році після смерті цісаря Людовика II Карломан вдерся до Італії, де став новим її королем. У 876 році після смерті Людовика Німецького Карл став королем Алеманії. У 877 році цісар Карл II Лисий прибув до Тортони для зустрічі з папою римським, де обговорювався план боротьби з арабами. Сюди спрямував свої війська й Карл Товстий. Не маючи можливості протидіяти потузі Карла Товстого, Карл II відступив до Західного Франкського королівства, де незабаром помер. Після цього у Карла Товстого з'явився шанс отримати імператорську корону.

У 879 році його брат Карломан, що відрізнявся слабким здоров'ям, зрікся влади в Італії. В цьому ж році новим королем Італії став Карл. З цього моменту Карл Товстий почав готувати похід до Риму. Тут на його підтримку чекав папа римський Іоанн VIII, який в цей час боровся з графом Гвідо Сполетським. Карл успішно провів похід до Італії й 12 лютого 881 року його було короновано на нового цісаря Карла III.

Імператор

[ред. | ред. код]

Ставши новим імператором, Карл мріяв про відновлення імперії Карла Великого. Для цього йому потрібно було відновити свою владу над Західно-Франкським королівством, підкорити Прованське королівство, протидіяти нападам норманів та арабів.

У 882 році помер король Людовик III Молодший, після чого Карл III зміг стати королем Східно-Франкського королівства. В цьому ж році помер Людовик III, король Західно-Франкського королівства. Його спадкоємцем став слабкий на здоров'я Карломан II. З цього моменту Карл III Товстий почав налагоджувати стосунки зі світськими та церковними магнатами цього королівства, щоб у випадку чогось отримати корону Західно-Франкського королівства. У 884 році помирає його небіж Карломан і Карл III без ускладнень стає володарем Західно-Франкського королівства. Він практично зміг відновити Франкську імперію у межах, які вона мала за Карла Великого.

Водночас він не зміг здолати Бозона, який володарював у Прованському королівствіі. Ще у 879 році він провів збори церковної та світської влади у Мантаї, які оголосили його королем Провансу.

Водночас Карл III зіткнувся з великою проблемою — нападами норманів на узбережжя Західно-Франкської держави. У 881—882 роках він воював з ними у Нижній Лотарингії, вдовж ріки Маас. У 886 році на Руан та Париж напали норманські загони на чолі із Ролло. В обох випадках імператору не вистачило сил протидіяти нападникам, і він змушений був віддати викуп. Стало зрозуміло, що Карл III не здатний відновити велич та могутність Франкської імперії.

У цей момент виник конфлікт між Карлом та його дружиною Ріхардою, яку він звинуватив у подружній зраді. Порушником своїх шлюбних прав Карл III оголосив свого міністра Луїтварда. Останній втік до небожа Карла Товстого — Арнульфа, якого підмовив підняти повстання проти дядька. Цей заколот підтримали німецькі магнати, які були незадоволені діями Карла III. Внаслідок цього у Ферхгеймі Арнульфа оголосили королем Східно-Франкського королівства. Досить швидко повстання охопило всю імперію. Розуміючи неможливість протидіяти ворогам, Карл III 17 листопада 887 року зрікся влади. Новим імператором став Арнульф, який надав Карлу Товстому декілька маєтків у Швабії.

Помер Карл у маєтку Наудінген 13 січня 888 року.

Родина

[ред. | ред. код]

Дружина — Ріхарда (840—894), донька Ерхарда, графа Нордгау

Дітей не було

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Simon MacLean: Kingship and Politics in the Late Ninth Century: Charles the Fat and the End of the Carolingian Empire, Cambridge 2003, ISBN 0-521-81945-8. (англ.)