Карнатка білоброва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карнатка білоброва
Spizella passerina Sam Smith Park Toronto1.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Passerellidae
Рід: Карнатка (Spizella)
Вид: Карнатка білоброва
Біноміальна назва
Spizella passerina
Bechstein, 1798
Ареал поширення
Ареал поширення
Синоніми
Spizella socialis
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Spizella passerina
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Spizella passerina
ITIS logo.svg ITIS: 179435
IUCN logo.svg МСОП: 22721162
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 40210
Fossilworks: 368587

Карнатка білоброва[2] (Spizella passerina)  — вид невеликих вівсянкових Нового Світу з родини Passerellidae. Стан популяції карнатки білобрової не вважається загрозливим, і навіть трошки покращився за останні роки[3]. Відрізняється коричнево-рудою «шапочкою» та білими смужками над очима, через око йде темна смужка. Груди й живіт однотонно світло-сірі.

Поширення[ред. | ред. код]

Карнатку білоброву можна зустріти у всіх частинах північноамериканського континенту від Тихого океану до Атлантичного, за винятком полярних районів. Взимку мігрує у південні штати США, до Мексики та Центральної Америки (крім Карибів). Вважалося, що карнатка білоброва приурочена до незімкнених хвойних лісів, соснових узлісь; але останніми роками її все частіше можна побачити в парках, сільгоспугіддях та інших антропогенно змінених біотопах. На зимівлі її можна побачити у відкритих насадженнях, гущавинах, чагарниках та полях. Властиво, карнатка була навіть ширше представлена у селах і містечках 19 ст., але пізніше інтродуцент з Європи горобець хатній витіснив її і став найпоширенішим «міським» горобцем.

Поведінка[ред. | ред. код]

Тримається на землі, в чагарниках, робить невеликі перельоти, здатна полювати на комах у польоті. Живиться влітку переважно комахами, а взимку та в перехідні періоди — насінням злаків, бур'янів, підбирає загублені сільськогосподарські зернові. У час гніздування тримається парами, у весь інший час - у зграях з іншими дрібними птахами. Гнізда — невеликі чашоподібні, плетені з трав, всередині вистелені волоссям, шерстю тварин. За сезон може мати до двох кладок по 3—4, зрідка 2—5 яєць, які висиджує самиця, а вигодовують молодняк обоє батьків[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Інформація про карнатку білоброву на міжнародному сайті природоохоронного статусу видів BirdLife International
  2. Українська назва за Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Rich, T.D., Beardmore, C.J., Berlanga, H., Blancher, P.J., Bradstreet, M.S.W., Butcher, G.S., Demarest, D.W., Dunn, E.H., Hunter, W.C., Inigo-Elias, E.E., Martell, A.M., Panjabi, A.O., Pashley, D.N., Rosenberg, K.V., Rustay, C.M., Wendt, J.S. and Will, T.C. 2004. Partners in flight: North American landbird conservation plan. Cornell Lab of Ornithology, Ithaca, NY.(англ.)
  4. Chipping Sparrow (Spizella passerina)/Guide to North American Birds. National Audubon Society(англ.)