Кароль Лянцкоронський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кароль Лянцкоронський
Karol Lanckoroński
Karl Graf Lanckoronski-Brzezie.jpg
Дата народження 4 червня 1848(1848-06-04)
Місце народження Відень
Дата смерті 15 липня 1933(1933-07-15) (85 років)
Місце смерті Відень
Рід діяльності мистецтвознавець
письменник
Malczewski-portret Lanckorońskich.jpg
Кароль з донькою Кароліною

Ка́роль Лянцкоро́нський (пол. Karol Lanckoroński, нім. Karl Graf Lanckoroński(-Brzezie); *4 червня 1848(18480604), Відень — †15 липня 1933, Відень) — граф, польський мистецтвознавець, колекціонер, письменник, мандрівник, спадковий член Палати Панів в австрійській Державній Раді, віце-президент Організації Культурної Оборони в Галичині, кавалер ордену Золотого Руна, мальтійський кавалер.

Був власником маєтків у Східній Галичині (Розділ, Комарно, Ягільниця), Королівстві Польськім (Водзіслав коло Єнджейова) і Штирії (Фрауенвальд).

Життєвий шлях[ред.ред. код]

Народився в Відні в Казимира Лянцкоронського і Леонії з Потоцьких. Після закінчення гімназії, відбув студії у Віденському університеті (1866–1870), закінчивши їх із здобуттям ступеня доктора права (1870).

У молодості багато подорожував по Європі, а також вздовж африканського і азіатського узбережжя Середземного моря. Найбільше подорожував по Італії і став визначним знавцем італійського мистецтва. У 1882 році взяв участь в експедиції австрійського археолога Отто Бенндорфа до Лідії в Малій Азії. Через два роки організував і фінансував велику наукову експедицію до Памфілії і Пісідії (також в Малій Азії). В цій експедиції, крім австрійських археологів, взяли участь Мар'ян Соколовський, професор історії мистецтва Ягелонського університету, а також приятель Лянцкоронського художник Яцек Мальчевський.

В 1885 році відбулася наступна експедиція до Памфілії і Пісідії, відправлена Лянцкоронським. Завдяки цим експедиціям було досліджено і описано руїни стародавніх міст з часів Римської імперії. Результати досліджень були видані стараннями Лянцкоронського у книзі під назвою «Міста Памфілії і Пісідії», яку перекладено на німецьку, польську і французьку мови (версія польська, т. І — ІІ, Краків 1890 і 1896). В 18881889 рр. Лянцкоронський подорожує навколо світу, затримується в Індії і Японії, де досліджує місцеве мистецтво. Обширний щоденник тієї подорожі був виданий німецькою, а наступний польською мовами («Naookolo ziemi 1888–1889», Kr.1896). Велика заслуга Лянцкоронського полягала у доведенні до реставрації славетної ранньохристиянсько-римської базиліки в місті Аквілея у північно-східній Італії і видання ілюстрованої монографії про врятовану пам'ятку («Dom von Aquileia» Wien 1906).

Громадська діяльність. Колекціонування[ред.ред. код]

Стараннями Лянцкоронського також багато завдячують збереженню пам'яток мистецтва у Відні та в Польщі. Як співорганізатор і член найвищих австрійських відомств в справах мистецтва — причинився до утворення на терені всієї держави установи, яка опікувалася пам'ятками, а також сучасної консерваторської служби. В Польщі зацікавлення Лянцкоронського були сконцентровані у справі реставрації Вавелю. Під кінець XIX ст. став членом опікунського комітету над відновленням вавельської катедри, для котрої фундував саркофаг королеви Ядвіги, виконаний в 1901 році Антонієм Мадейським.

Колекціонував скульптури і керамічні вироби стародавніх Греків і Римлян. З подорожі навколо світу привіз староіндійські, китайські і японські твори мистецтва. Було багато репрезентовано польських творів мистецтва, зокрема кілька портретів роботи Марчелло Баччареллі (пол. Bacciarellego), колекція родинних портретів Жевуських, Лянцкоронських і Потоцьких, картини і малюнки Пйотра Міхаловського, Артура Гроттгера, Яна Матейка, Яцка Мальчевського, Казімєжа Похвальського. В 18921894 роках коштом Лянцкоронського у Відні збудовано показний палац в необароковім стилю, в якому зберігалась його колекція. Поза Віднем Лянцкоронський збирав твори мистецтва і в своїй літній резиденції в Роздолі.

Брав активну участь в засіданнях Польського Кола в австрійському парламенті, був головою комітету по відновленню польського костелу при вул. Rennweg у Відні, відкритого в 1898 році. Офірував Кабінетові мистецтв і Археології Ягелонського університету гіпсові відливи італійських скульптур епохи ренесансу, а Академії Мистецтв в Римі — зібрання кільканадцяти тисяч фоторепродукцій творів мистецтва. В 1891 році був обраний членом-кореспондентом Академії Мистецтв, в 1907 йому було надано звання доктора honoris causa Ягелонського університету. Лянцкоронський також був членом Академії Наук у Відні, і доктором honoris causa Берлінського університету. В 1903 році йому було надано Орден золотого Руна, а на початку 1914 року — отримав номінацію Великого Охмістра (Oberstkammerer) це був найвищий двірський сан.

Після закінчення І Світової війни і розпаду Австро-Угорщини, Лянцкоронський залишається у Відні. В 1918 році разом з колишнім міністром для Галичини Казимиром Хлєндовським, колишнім шефом цісарської канцелярії Яном Лєвіцьким і журналістом Бернардом Шарліттом увійшов в склад комісії створеної, під час останньої війни. Помер 15 липня 1933 року у Відні.

Родина[ред.ред. код]

Лянцкоронський був тричі одруженим, з австріячками Марією Зальм (одруження стає невизнаним в 1882 році) і Францішкою Аттемс (померла в 1893 році), також з прусачкою Маргаритою фон Ліхновськи. Мав троє дітей, які всі були виховані поляками: Антонія (1893–1965), Кароліну (1898–2002) і Аделаїду (народ. 1903). Антоній до 1939 року економічний діяч у Польщі, в 1939–1945 рр. — працівник Міжнародного Червоного Хреста в Женеві, в 1960 році створив фонд імені Карла Лянцкоронського в Швейцарії.

В 1967 році Кароліною і Аделаїдою цей фонд був перейменований на фундацію ім. Лянцкоронських, яка фінансово підтримує польські культурні інституції.

  • Der Dom von Aquileia: sein Bau und seine Geschichte, Wien 1906 [1]

Джерела[ред.ред. код]

  • Taborski Roman. Lanckoroński Karol z Brzezia (1848–1933) / Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1970.— Tom XVI/3. — Zeszyt 70. — S. 442–443 (пол.)

Посилання[ред.ред. код]


Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.