Кароль Сверчевський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кароль Сверчевський
пол. Karol Świerczewski
Karol Świerczewski.jpg
Народився 22 лютого 1897(1897-02-22)[1][2][3]
Варшава, Російська імперія[4][5]
Помер 28 березня 1947(1947-03-28)[5][6] (50 років)
Яблоньки, Гміна Балигород, Ліський повіт, Підкарпатське воєводство, Польща
·загиблий у бою
Поховання
Країна Flag of Russia.svg Російська імперія
Flag of the Russian Soviet Federative Socialist Republic (1937–1954).svg РРФСР
Flag of the Soviet Union (1924–1955).svg СРСР
Flag of Poland.svg Польська Народна Республіка
Діяльність політик, військовослужбовець
Alma mater Військова академія імені М. В. Фрунзе
Науковий ступінь доктор військових наук
Учасник Громадянська війна в Іспанії, Громадянська війна в Росії і Друга світова війна
Роки активності з 1917
Військове звання генерал-полковник і генерал броні
Партія Польська робітнича партіяd, КПРС і Соціал-демократія Королівства Польського і Литви
Автограф Karol Świerczewski signature.svg
Нагороди

Кáроль Сверчéвський (22 лютого 1897, Варшава28 березня 1947, Яблінки під Балигородом) — польський військовий діяч ПНР, комуністичний генерал. Організатор примусових депортацій поляків до терену комуністичної Польщі. Загинув у бою з УПА.

Біографія[ред. | ред. код]

Працював робітником на фабриці Герляха у м. Варшава. 1915 року евакуйований до центральних районів Росії, де брав участь у більшовицькому перевороті і громадянській війні у складі Червоної Армії. Учасник радянсько-польської війни.З 1921 — викладач і комісар Польської школи червоних комунарів, громадянин СРСР. 1928 закінчив Військову академію ім. М. Фрунзе, працював у Генеральному штабі РСЧА. 1936 висланий до Іспанії, де під іменем «генерал Вальтер» командував диверсійними загонами іспанської республіканської армії.

Кáроль Сверчéвський

У роки німецької-радянської війни — командир дивізії РСЧА на Західному фронті, з 1943 — один з організаторів просталінської Армії Людової в СРСР, заступник командира 1-го корпусу, пізніше — заступник командувача 1-ї польської армії . З 1944 — член і керівник органів Польської робітничої партії, посол Крайової Ради Народової. Із січня 1945 року командував 2-ю польською армією , яка брала участь у бойових діях на заключному етапі війни (на території Польщі, Чехії та Німеччини).Учасник Берлінської битви і боїв за Дрезден. З лютого 1946 призначений заступником міністра оборони Польщі.

Був активним на переговорах із міжнародною Контрольною комісією щодо примусової репатріації поляків із Німеччини і західних країн, а також у США, Канаді та країнах Латинської Америки. У січні 1947 обраний послом сейму.

Убитий під час інспекторської поїздки на українські землі, включені до складу Польщі. У районі м. Балигород, біля села Яблінки, сотня УПА під командуванням майора Степана Стебельського нав'язала його охороні бій, під час якого відомий генерал-сталініст загинув.

Місце поховання, кладовище Військові Повонзки, Варшава
У смерті Свєрчевського досі чимало неясного. У тому бою проти 50 поляків стояло 150 оунівців, з кулеметами й мінометами. А вбито лиш генерала та трьох солдатів. Нападників одразу названо "бандою УПА", хоча слідство закінчили тільки тижнів через три. Бандерівці не знімали з себе відповідальності за ту акцію. Але дивно, що "Хрін", який командував однією з тих двох сотень упівців, згодом у своїх мемуарах ані словом не згадав про Свєрчевського.
[7]

Загибель Сверчевського у бою з УПА була однією з причин, що спровокувала уряд комуністичної Польщі до депортації всіх українців Лемківщини (акція «Вісла») в окремі райони ПНР.

Ясно одне: смерть генерала була не причиною, а лиш вигідним приводом і сигналом для початку акції "Вісла". Її ідея визріла ще восени 1946 року. Інспекційна поїздка Свєрчевського саме й здійснювалася в ході підготовки до акції. Отже, смерть усунула генерала від участі в ній і тим самим уберегла від ганьби.
[8]

Комуністичний режим намагався зробити з особистості Сверчевського певну легенду, відтворивши, зокрема, його портрет на банкноті у 50 злотих.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]