Карронада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
24-фунтова карронада (140 мм)

Каррона́да, карона́да[1] (англ. carronade) — гладкоствольна коротка гармата, головна «споживачка» металу в XVIII ст. Названа так за Карронським заводом, який був заснований в Шотландії у 1759 р. Ребеком — видатним організатором хімічної, металургійної й вугільної промисловості Британії. Саме на цих заводах вперше і були виготовлені гармати карронада.

Вперше каронади з'явилися на англійському флоті в кінці XVIII ст., а потім були взяті на озброєння і в береговій артилерії. Винахідник цих гармат — шотландець Гаскойн, який багато зробив для розвитку металургії в Україні.

Конструкція[ред.ред. код]

1. Казенна частина
2. Задній приціл
3. Запальний отвір
4. Передній приціл
5. Перше кільце що підсилює
6. Ствол
7. Дуло
8. Друге кільце що підсилює
9. Азимутальна вісь
10. Подушка
11. Підіймальна вісь
12. Колесо
13. Рухома база
14. Лафет
15. Вінград
16. Підіймальний гвинт

Література[ред.ред. код]

  • Гайко Г. , Білецький В. , Мікось Т., Хмура Я. Гірництво й підземні споруди в Україні та Польщі (нариси з історії). — Донецьк: УКЦентр, Донецьке відділення НТШ, «Редакція гірничої енциклопедії», 2009. — 296 с.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Згідно з правилами чинного українського правопису приголосні у запозичених загальних назвах не подвоюються. Але оскільки найменування цього типу гармат походить від власної назви заводу (названого за річкою Каррон), припустимо писати подвійне «р»