Картковий будинок (конструкція)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
У 1730-х Шарден створив серію картин на тему «Картковий будиночок»
Браян Берг за роботою

Картковий будиночок, карткова хатка[1] — конструкція, яку зводять з гральних карт шляхом їх установки рядами одну на одну особливим способом. Метою є створення якомога більш високої структури з карт, яка при цьому б не обрушилася[2]. При будівництві карткових будиночків не повинен використовуватися клей або які-небудь інші допоміжні інгредієнти або пристосування, форма карт також не може змінюватися.

Історія ідеї карткових будиночків достеменно невідома. Найперша згадка про них зустрічається в нотатках французького придворного лікаря Жана Еруара, який повідомляв, що маленький король Людовик XIII в 1605—1613 роках любив встановлювати карти одну на одну, при цьому «дотримуючись пропорції»[3]. Будівництво карткових будиночків стало досить популярним в європейських міщанських родинах в XVIII столітті: цим часто займали дітей під час різних свят, хрестин або весіль, поки дорослі вели застільні бесіди.

З будівництвом карткових будиночків може бути пов'язаний цілий ряд ігор і змагань: як безпосереднє змагання для двох чоловік, кожен з яких прагне звести структуру більшого розміру, так і, наприклад, спільне будівництво будиночка «по ходах» або спроба визначити, яку карту з вже побудованого будиночка можна витягти, щоб він при цьому не обрушився. Для будівництва карткових будиночків існують спеціальні інструкції[4].

Вже на початку XX століття встановлювалися і фіксувалися рекорди по висоті побудованих карткових будиночків: так, в 1907 році в журналі «Стренд» була опублікована стаття про англійку Розі Фернер, що зуміла побудувати «вежу» з карт висотою в двадцять «поверхів» (тобто рядів)[5]. Сучасним рекордсменом з будівництва карткових будиночків є Браян Берг, чиї досягнення були занесені в Книгу рекордів Гіннесса, починаючи з 1992 року[6], і з тих пір їм же неодноразово поліпшувалися[7][8].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Картковий // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Comment Faire un Château de Cartes — AuSujet
  3. Jean Héroard, Journal , ed. Madeleine Foisil et al., 2 vol., Paris, 1989.
  4. Château de cartes
  5. The Strand Magazine, April 1902, page 497.
  6. «Guinness Book of World Records» American 1994 Edition, page 250.
  7. [http: //www.guinnessworldrecords.com/world-records/1000/tallest-house-of-cards Tallest house of cards]. GuinnessWorldRecords.com. 2007-10-16. Процитовано 2014-10-23. 
  8. Largest playing card structure. GuinnessWorldRecords.com accessdate = 2014-10-23. 2010-03-10.