Картоплярство в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаблон:Економіка України

Картоплярство в Україні — галузь національного рослинництва, виробництво картоплі в Україні.

У світі вирощують понад 300 млн т картоплі. Середня її врожайність — близько 100 ц/га. Для порівняння — лідери за цим показником (США, Нова Зеландія, європейські країни) збирають у середньому по 400 ц/га. Україна теж є одним із світових лідерів виробництва. Станом на 1 листопада 2011 року всіма категоріями господарств було зібрано 24,05 млн т[1], що на 22 % більше за відповідний період минулого року. Середня урожайність становить 152 ц/га.

Україна концентрує понад 6 % світового (15 % європейського) врожаю картоплі, посідаючи четверте місце у світі[2].

Виробництво[ред. | ред. код]

Виробництво картоплі в Україні стабільно протягом кількох останніх років і коливається в межах 18-20 мільйонів тонн.

Райони картоплярства у світі
Виробництво картоплі в Україні у 2010 році.

Сприятливі природнокліматичні умови України дозволяють вирощувати картоплю практично на всій території України. Однак найбільш сприйтливі умови і найвища урожайність картопляних ланів на чорноземних ґрунтах лісостепової зони.

Найвищої врожайності вдається досягти на низинних ділянках Полісся на півночі та заході країни. Найбільші врожаї у 2010 році отримані у Вінницькій, Київській та Львівській областях.

Основне виробництво зосереджено в домогосподарствах населення. У 2010 частка виробленої картоплі в сільськогосподарських підприємствах та фермерських господарствах сягала лише 2,6 % від загального обсягу продукції. Внаслідок відсутності великотоварних виробників, неможливо централізовано збільшити урожайність. Картопля майже не експортується (7 тис. т у 2010 році), навіть навпаки в силу неналагодженої логістики просування продукції від дрібнотоварного виробника до різного рівня споживачів на ринку, Україна попри високі урожаї, в попередні роки навіть імпортувала картоплю. При цьому втрати при збиранні та зберіганні становлять 10-20 %.

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg Динаміка виробництва картоплі в Україні

Структура використання картоплі у 2010 році:

  • 31 % — Продовольче споживання
  • 29 % — Витрати на корм
  • 26 % — Витрати на посадку
  • 8 % — Втрати
  • 6 % — Нехарчова переробка. (В основному виробництво крохмалю і продукції з нього)

У 2011 році Україна отримає рекордний урожай картоплі. Урожай складе близько 25 млн т. Попри це зростання виробництва вплинуло на збільшення пропозиції внутрішнього ринку та зниження цін на продукцію. В основних регіонах виробництва картоплі трейдери купували продукцію вирощену в господарствах населення за цінами від 0,70 до 0,90 грн./кг.

Оптові ціни реалізації картоплі професійними виробниками в результаті надлишку пропозицій впали в західних регіонах країни до 1,2-1,4 грн./кг. Собівартість промислового вирощування пізніх сортів картоплі становитиме, за підсумками поточного року, 1,5-2,0 грн./кг її продаж на початку сезону обернеться збитками для виробника. Відтак, можна прогнозувати зменшення посівних площ у 2012 році.

Попри негаразди ринок зростає, збільшується врожайність і частка професійних господарств. Також відзначається тенденція зростання конкуренції та зростання обсягів імпорту насіннєвої картоплі з Голландії та Німеччини.

У сусідніх Білорусі та Польщі наразі можна купити картоплю в 2 -2,5 раза дешевше, і не дивно, що така істотна різниця в цінах провокує імпорт. І він, за даними експертів, продовжує збільшуватися щодня, адже заробіток для трейдера виходить дуже непоганим.[3]

Споживання[ред. | ред. код]

Україна знаходиться четвертому місці у світі за споживанням картоплі на душу населення, цей показник у нашій країні становить 133 кг при нормі 123 кг.

Споживання картоплі в регіонах України значно відрізняється. За даними Держкомстату України, високе споживання картоплі на одного жителя в рік спостерігалося в Сумській області.

У 2010 році середньостатистичний житель Сумщини споживав понад 191 кг картоплі. Картопля також є важливою частиною щоденної дієти в Івано-Франківській, Рівненській, Вінницькій, Хмельницькій та Тернопільській областях.

Менше за інших споживають картоплі жителі Запорізької, Миколаївської, Дніпропетровської областей та Автономної республіки Крим. У цих регіонах щорічно на кожного жителя припадає від 91 до 96 кг спожитої бульби.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Виробництво основних сільськогосподарських культур у 2011 році. Архів оригіналу за 15 листопада 2018. Процитовано 25 грудня 2011. 
  2. FAO: Статистика. Архів оригіналу за 25 січня 2012. Процитовано 25 грудня 2011. 
  3. Ціни та урожай картоплі на Сумщині - sumy-one.com (укр.). Архів оригіналу за 14 грудня 2021. Процитовано 14 грудня 2021. 

Джерела[ред. | ред. код]

Шаблон:Картопля