Картотека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дерев'яний ящик картотеки
Предметний каталог університетської бібліотеки міста Грац в Австрії
Американська рукописна картка картотеки

Картотека (дав.-гр. χάρτης «лист папірусу» й θήκη «місце зберігання») — упорядковане зібрання даних на паперових картках малого формату, як бібліотечний каталог. Назва походить від — «карта» і «тека». Тобто це система карток з обліковою, довідковою та іншою інформацією. Також — це скринька чи шафа для зберігання карток.

Кожна картка в такій картотеці є інформаційною одиницею, що надає відомості про будь-який об'єкт, що зберігається, з метою полегшення пошуку цього об'єкту за певними ознаками. Впорядкування здійснюється обов'язково за логічними критеріями, відповідно абетки, дати і т. д..

У кінці XIX століття були винайдені ефективні методи та засоби пошуку карток у картотеці — карти з крайовою перфорацією. За допомогою пробитих отворів на краю картки кодувалися дані записані на картці. Винахідником сучасної систематизації обліку в бібліографії був Кароль Естрейхер (старший), псевдонім «Крупський» пол. Krupski (*1827 р. — †1908 р.) — доктор філософських наук, польський бібліограф.

Для архівування картотеки фотографується на мікрофішу[ru] з подальшим використанням мікрофіши за допомогою спеціального пристрою.

Приклади[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]